Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Polak miał pomagać w zamachu na Zełenskiego. Porażające informacje
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 18.04.2024 18:10

Polak miał pomagać w zamachu na Zełenskiego. Porażające informacje

pilne
Fot. materiały własne

Dzięki współpracy polskich i ukraińskich służb doszło do zatrzymania Pawła K., podejrzanego o gotowość do działania na rzecz obcego wywiadu. Grozi mu 8 lat pozbawienia wolności.

Wspólna akcja polskich i ukraińskich służb

17 kwietnia 2024 r. w wyniku współpracy Prokuratury Krajowej z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz z Prokuraturą Generalną Ukrainy i Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy, na terytorium Polski zatrzymano Pawła K

Zatrzymany jest obywatelem RP. Zarzuca mu się zgłoszenie gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu, za co na mocy art. 130 § 3 kodeksu karnego, grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności

Andrzej Duda zdradził szczegóły spotkania z Donaldem Trumpem Kamiński nie stanie przed komisją śledczą? Zaskakujące doniesienia

Polski szpieg szykował zamach na prezydenta Zełeńskiego?

Według ustaleń śledczych, podejrzany nawiązywał kontakty z obywatelami Federacji Rosyjskiej, bezpośrednio zaangażowanymi w działania wojenne na Ukrainie oraz zgłaszał gotowość do pracy na rzecz rosyjskiego wywiadu. 

Podejrzany miał m.in. zbierać informacje na temat zabezpieczenia lotniska Rzeszów-Jasionka, co miało zostać wykorzystane w planowaniu przez rosyjskie służby ewentualnego zamachu na życie prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.

Do jego zadań należało zebranie i przekazanie wywiadowi wojskowemu Federacji Rosyjskiej informacji na temat zabezpieczenia lotniska Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Miało to m.in. pomóc w planowaniu przez rosyjskie służby specjalne ewentualnego zamachu na życie głowy obcego państwa - Prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełeńskiego informuje Rzecznik Prasowy Prokuratora Generalnego prok. Anna Adamiak.

Dobra współpraca Polaków i Ukraińców

O działalności Pawła K. polskie służby powiadomiło Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. 

Podkreślić należy bardzo dobrą współpracę Prokuratury Krajowej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego po stronie polskiej, z Prokuraturą Generalną Ukrainy i  Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy. Skoordynowane działania polskich i ukraińskich służb pozwoliły na zabezpieczenie materiału dowodowego także poza granicami Polski - zaznacza Adamiak.

Z uwagi na wagę śledztwa i konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy, wpłynął wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Jak podaje prokuratura, sprawa ma charakter rozwojowy. 

Źródło: Gov.pl