Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Polacy muszą się przygotować. Wiemy kiedy uderzą afrykańskie upały
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 11.06.2024 20:24

Polacy muszą się przygotować. Wiemy kiedy uderzą afrykańskie upały

upał
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Po bardzo niespokojnym i burzowym okresie w pogodzie teraz do Polski zmierza fala intensywnych upałów. Zgodnie z prognozami synoptyków, pierwsze gorące dni powinniśmy odczuć na własnej skórze już w przyszłym tygodniu. W niektórych regionach słupki rtęci przekroczą nawet 30 stopni.

Do Polski zmierza fala upałów

Intensywne burze i silne nawałnice, jakie w ostatnich tygodniach przeszły przez Polskę wyrządziły niemałe szkody w niemal każdym regionie kraju. Nie da się ukryć, że wielu z nas tęskni już za prawdziwą słoneczną pogodą, która charakteryzuje czerwiec. Synoptycy mają dobre wieści. Już od najbliższego tygodnia szykuje się powrót wysokiej temperatury, a w niektórych częściach Polski można mówić wręcz o upałach. Lato wraca na dobre.

W środę w całej Polsce zawyją syreny. Wiemy co się dzieje

W niektórych regionach nawet do 35 stopni

Upały, które w najbliższych dniach powoli zaczną zmierzać w kierunku naszego kraju, będą związane z napływem gorącego, afrykańskiego powietrza znad Sahary.

ZOBACZ: Grzybowa anomalia w Polsce. Zdjęcia obiegły sieć, Polacy pędzą do lasów

Synoptycy przewidują kulminację na drugą połowę miesiąca, w dniach 19-20 czerwca. Wówczas słupki rtęci w niektórych regionach Polski mogą wskazywać nawet 33-35 stopni Celsjusza. 

Fala upałów jeszcze w czerwcu

Zgodnie z najnowszymi prognozami opublikowanym przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, już w najbliższy weekend zrobi się znacznie cieplej. W sobotę termometry wskażą w większości regionów Polski powyżej 20 stopni. Na zachodzie nawet do 27 st. C. W kolejnych dniach będzie jeszcze cieplej.

ZOBACZ: Nawałnica przeszła przez Polskę. Dzieci ewakuowane z przedszkola

Zgodnie z danymi IMGW, 18 i 19 czerwca niemal cała Polska odczuje potężną falę upałów. W tych dniach synoptycy przewidują temperatury powyżej 30 stopni w większości kraju.

imgw.png
fot. IMGW