Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nawałnica przeszła przez Polskę. Dzieci ewakuowane z przedszkola
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 10.06.2024 22:02

Nawałnica przeszła przez Polskę. Dzieci ewakuowane z przedszkola

straż pożarna
Fot. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

Mieszkańcy wschodniej i południowej Polski musieli mierzyć się dziś ze skutkami gwałtownych ulew. W poniedziałek świętokrzyscy strażacy byli wzywani 72 razy, dwa razy musieli interweniować w przedszkolach. Konieczna była ewakuacja 40 dzieci, z kolei w innej placówce doszło do zawalenia sufitu.

Nawałnice nad Polską

W poniedziałek strażacy mają pełne ręce roboty. Jak przekazała Państwowa Straż Pożarna w mediach społecznościowych, do godz. 17.30 odnotowano 250 interwencji powiązanych z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło w województwach świętokrzyskim, lubelskim i śląskim. Wyjątkowo niebezpiecznie było w Kazimierze Wielkiej – konieczna była ewakuacja pontonem uczniów jednego z przedszkoli. 

Tragedia nad polskim morzem. Nie żyje kobieta, utonęła na oczach męża

Ewakuacja dzieci z przedszkola w Kazimierzy Wielkiej

Komenda Wojewódzka PSP w Kielcach poinformowała o 72 przeprowadzonych interwencjach strażaków z województwa świętokrzyskiego, wszystko w związku z burzami. Najgroźniej było w powiatach buskim i kazimierskich. W miejscowości Kazimierza Wielka zalana została droga dojazdowa do przedszkola, w środku znajdowało się 40 dzieci wraz z opiekunami. Najmłodsi musieli zostać przetransportowani pontonem.

Niebezpieczne zdarzenie odnotowano także w przedszkolu w Kielcach. Doszło tam do zawalenia sufitu w jednej z sal wskutek intensywnych opadów. Na szczęście w środku nikt wtedy nie przebywał.

ZOBACZ: Nie żyją cztery osoby. Tir zderzył się z busem, w akcji dwa śmigłowce LPR

Silne burze w Polsce. IMGW i RCB ostrzegają

Poniedziałek 10 czerwca w znacznej części kraju upływa pod znakiem silnych opadów deszczu. Miejscami występują także wyładowania atmosferyczne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał nad ranem alerty pierwszego i drugiego stopnia przez burzami dla aż sześciu województw. Przed niebezpieczną pogodą ostrzega także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Dziś i w nocy (10/11.06) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie – głosi alert.