Goniec.pl
BRITTA PEDERSEN/AFP/East News

BRITTA PEDERSEN/AFP/East News

Orędzie kanclerza Niemiec w rocznicę zakończenia II wojny światowej. "Putin nie wygra tej wojny"

9 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

W orędziu do narodu kanclerz Niemiec Olaf Scholz zaznaczył, że "Putin nie wygra tej wojny" a "Ukraina wytrwa". Zadeklarował, że Niemcy będą kontynuowały wysyłanie broni i pozostaną solidarne z Ukrainą. Władimira Putina oskarżył o "fałszowanie historii i podłość".

Olaf Scholz wygłosił przemówienie z okazji 77. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Zostało wyemitowane w niedzielę wieczorem w pierwszym programie niemieckiej telewizji publicznej ARD.

Rosja przerzuca wojska z Syrii na Ukrainę

Putin nagle wydał pilny rozkaz. Jest ostrzeżenie, "Rosja bardzo chce nam zrobić coś złego"

CZYTAJ DALEJ

Scholz: "Nigdy więcej wojny"

Olaf Scholz wskazał, że "z katastrofalnej historii w latach 1933-1945" Niemcy wyciągnęły "zasadniczą naukę". - Nigdy więcej wojny. Nigdy więcej ludobójstwa. Nigdy więcej dyktatury - oznajmił.

Szef niemieckiego rządu tłumaczył, że w obliczu obecnej sytuacji na wschodzie Europy oznacza to obronę "prawa i wolności po stronie napadniętych". - Wspieramy Ukrainę w walce przeciwko agresorowi. Zaniechanie tego oznaczałoby kapitulację przed jawną przemocą i wzmocnienie agresora - stwierdził, nawiązując do próśb o zaniechanie dostaw ciężkiej broni do Ukrainy.

Olaf Scholz przyznał, że w tym roku data 8 maja jest wyjątkowa, ponieważ "dwa kraje, które kiedyś były ofiarami nazistowskich Niemiec - Ukraina i Rosja - są obecnie w stanie wojny, rozpętanej przez Rosję". - Prezydent Putin chce podporządkować sobie Ukrainę i unicestwić jej kulturę oraz tożsamość - ocenił.

Jego zdaniem Władimir Putin próbuje przedstawić "barbarzyńską wojnę napastniczą" z Ukrainą jako wojnę z nazizmem. Kanclerz uważa, że jest to "fałszowanie historii i podłość".

Pixabay

W Rosji nikt nie wykona rozkazu o ataku nuklearnym? „Wśród generałów nie ma takich idiotów”

CZYTAJ DALEJ

Scholz: "Strach nie może nas paraliżować"

W dalszej części wystąpienia przypomniał decyzje, które jego rząd podjął od początku wybuchu wojny. Skupił się na "bezprecedensowych sankcjach" wymierzonych w rosyjską gospodarkę i rządzących, ale podkreślił również, że Niemcy przyjęły setki tysięcy uchodźców z Ukrainy. Wskazał, że w obliczu wojny zadecydowano o wysłaniu ciężkiej broni "po raz pierwszy w historii RFN".

Kanclerz odniósł się także do głosów, które ostrzegają przed eskalacją wojny i zagrożeniem dla pokoju także w Niemczech. - Odrzucanie [tych ostrzeżeń - przyp. red.] byłoby błędem - przyznał, dodając, że "strach nie może nas paraliżować".

Olaf Scholz zaznaczył, że Niemcy nie wdrożą wszystkich propozycji wspierania Ukrainy. Wskazał, że obejmując urząd kanclerza obiecał, że dołoży wszelkich starań, aby uchronić naród niemiecki przed zagrożeniami.

Wskazał, że jego polityka opiera się na czterech zasadach. Po pierwsze, "żadnych niemieckich sankcji na własną rękę". Po drugie, zachowanie własnej zdolności obronnej mimo przekazywania broni do innych państw.

Po trzecie tłumaczył, że w przypadku restrykcji nie można uczynić niczego, "co zaszkodziłoby partnerom Niemiec bardziej niż Rosji". - Po czwarte, nie podejmiemy żadnej decyzji, która prowadziłaby NATO do stania się stroną wojny - oznajmił.

Olaf Scholz zadeklarował, że zarówno Ukraina, jak i Niemcy nie zgodzą się na pokój pod dyktatem Rosji. - Jestem głęboko przekonany, że Putin nie wygra tej wojny. Ukraina wytrwa - podkreślił. - Wolność i bezpieczeństwo zwyciężą tak, jak wolność i bezpieczeństwo zwyciężyły 77 lat temu nad zniewoleniem, przemocą i dyktaturą - stwierdził.

Władimir Putin o wojnie i terroryzmie. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Tak o wojnie i terroryzmie mówił Władimir Putin. Jego słowa dziś brzmią jak ponury żart

Archiwalne słowa Władimira Putina na temat wojny i terroryzmu rzucają zupełnie nowe światło na jego obecne zachowania. Część słów prezydenta Rosji wydaje się wręcz groteskowa w odniesieniu do wojny w Ukrainie. - Rosja nie prowadzi rozmów z terrorystami, lecz likwiduje ich - mówił w lutym 2004 r. Władimira Putin. Sprawdź, jak wypowiadał się na ten temat. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Rosjanie zabili mamę na oczach jej dzieci. Przechwycono rozmowę rosyjskiego żołnierza

  • Opozycja nazywa go "szkodnikiem", boi się go nawet Kaczyński. Będzie dymisja w rządzie?

  • Matura rozszerzona historia 2022. Arkusze maturalne z historii z lat ubiegłych

Źródło: wp.pl, tvn24.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Fb/OSP KSRG Gniechowice

Wiadomości

Koszmar na Dolnym Śląsku, mercedes zderzył się z potężnym traktorem. Kierowca osobówki nie miał żadnych szans

Czytaj więcej >
KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News/slaska.policja.gov.pl

Wiadomości

Kuzyn Jacka Jaworka zdradził, co mogło doprowadzić do tragedii w Borowcach. "Na początku żyli jak w sielance"

Czytaj więcej >
fot. Facebook / Policja Lubelska

Wiadomości

Lubartów. Chciał przeskoczyć przez szlaban. Cały internet się śmieje, a policja szuka "akrobaty"

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Jarosław Kaczyński ma zaskakującą propozycję. Chce zmienić sposób liczenia głosów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę? Ekspert zdradza jeden kluczowy moment

Czytaj więcej >
fot. Facebook / Ochotnicza Straż Pożarna Bełżec I

Wiadomości

24-latek i 17-latek nie żyją. Zginęli w wypadku na prostej drodze

Czytaj więcej >