Goniec.pl
Zmiany w funkcjonowaniu oświaty

Pixabay.com, autor: Free-Photos

Nowe zasady weszły w życie dzisiaj o północy. Konkretne zmiany w funkcjonowaniu oświaty

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Przybyłowski

Udostępnij:

Od dzisiaj obowiązuje nowe rozporządzenie ministra edukacji i nauki dotyczące funkcjonowania placówek oświatowych. Wprowadzono wiele zmian kluczowych zmian, których muszą być świadomi zarówno uczniowie, jak i rodzice.

Nowelizacja zakłada przede wszystkim przedłużenie nauki w trybie zdalnym. Obecnie za datę krańcową przyjęto 25 kwietnia. Powyższa data nie obowiązuje oczywiście przedszkoli i żłobków, które powróciły do stacjonarnego funkcjonowania.

Powyższa decyzja oznacza, że uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych ponownie będą musieli poczekać na powrót do zajęć stacjonarnych. Przypominamy, że ta grupa uczniów korzysta nieprzerwanie ze zdalnego nauczania od 26 października ubiegłego roku.

Nowe zmiany w funkcjonowaniu szkół

Od decyzji obowiązuje kilka wyjątków. Po pierwsze, dozwolone jest prowadzenie zajęć sportowych wynikających z programów szkolenie sportowego w miejscu ich prowadzenia.

Powyższa sytuacja ma zastosowanie w przypadku szkół: podstawowych sportowych, mistrzostwa sportowego, z oddziałami sportowymi, oddziałami mistrzostwa sportowego, ponadpodstawowych (sportowych, mistrzostwa sportowego) oraz oddziałów sportowych w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych.

Kolejny wyjątek dotyczy bezpośrednio uczniów i słuchaczy, którzy przystępują w tym roku do egzaminu zawodowego lub weryfikującego kwalifikacje w zawodzie w terminie czerwiec - lipiec. Takie osoby mogą uczestniczyć w stacjonarnych zajęciach z praktycznej nauki zawodu.

Nowe zasady dopuszczają również przeprowadzanie praktyk zawodowych. Można ich ponownie dokonywać u indywidualnych pracodawców oraz w gospodarstwach rolnych.

W mocy utrzymana została decyzja, która zobowiązuje dyrektorów placówek do organizacji zajęć stacjonarnych dla uczniów niepełnosprawnych. Ma ona zastosowanie w sytuacji, gdy stopień bądź charakter niepełnosprawności uniemożliwia uczniowi wzięcie udziału w lekcjach zdalnych.

Z kolei uczniowie klas maturalnych mogą uczestniczyć w konsultacjach indywidualnych, bądź takich organizowanych w małych grupach. Konsultacje muszą dotyczyć przedmiotów, które dany uczeń będzie zdawał na egzaminie maturalnym.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Kupił mięso w markecie. Zauważył niepożądaną substancję

  • Zabójca Andrzeja Zauchy znalazł pracę w TVP

  • Warszawa: policja poszukuje mężczyzny. Ranił kobietę nożem

Patryk PrzybyłowskiAutor

Jestem głównym wydawcą portalu Goniec.pl. Od trzech lat współpracuję z Grupą Mediową Iberion, a wcześniej byłem związany z Radiem Sfera. Prywatnie pasjonuję się muzyką i angielską piłką nożną.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

TVP przegrała w sądzie w sprawie "goebbelsowskich mediów"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Polski Ład przepychany na siłę. Kuriozalne obrady sejmowych komisji

Czytaj więcej >

Wiadomości

Stało się, pan Jacek wygrał wczoraj milion w "Milionerach". Oto finałowe pytanie

Czytaj więcej >
mężczyzna

Wiadomości

Polacy masowo otrzymują skierowania na kwarantannę. GIS ostrzega przed oszustami

Czytaj więcej >
Zdjęcia

Wiadomości

Straż Graniczna pokazała zdjęcia z telefonów imigrantów spod białoruskiej granicy

Czytaj więcej >
nie żyje

Wiadomości

Nie żyje Matthew Strachan, autor muzyki do "Milionerów"

Czytaj więcej >