Goniec.pl
Aleksandr Łukaszenka udzielił zaskakującego wywiadu na temat wojny w Ukrainie, to znak, że się boi?

SERGEI SHELEG/AFP/East News

"On się tego strasznie boi". Lawina spekulacji po niecodziennym wywiadzie Aleksandra Łukaszenki

9 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Zaskakujące słowa Aleksandra Łukaszenki, z których Władimir Putin raczej nie będzie zadowolony. Prezydent Białorusi w wywiadzie dla Associated Press wyraził zaskoczenie czasem trwania wojny w Ukrainie i zrezygnował z nazywania jej "operacją specjalną". Dla Kremla to duży cios. - Łukaszenka się boi - stwierdził Michał Kacewicz z Biełsat TV.

Władimir Putin traci silne poparcie Aleksandra Łukaszenki? Najnowszy wywiad prezydenta Białorusi pozwala zacząć wątpić w niezmienne trwanie sojusznika przy rosyjskim boku.

Ambasador

Warszawa: Ambasador Rosji oblany farbą przed Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich

CZYTAJ DALEJ

- Łukaszenka boi się zaangażowania w wojnę. Będzie starał się robić wszystko, by tego uniknąć. Widzi, jakie straty ponosi armia rosyjska - ocenił słowa Aleksandra Łukaszenki dziennikarz Biełsat TV Michał Kacewicz w rozmowie w programie "Newsroom" WP.

Aleksander Łukaszenka zaskoczony czasem trwania wojny w Ukrainie

Wszystko wskazuje na to, że Aleksandr Łukaszenka był przekonany, że wojna w Ukrainie potrwa tyle, ile wojna w Osetii Południowej w Gruzji w 2008 r. Prezydent Białorusi zaczyna się obawiać, że jego wojskowi zostaną włączenia do walk na terytorium sąsiada?

W czasie wywiadu udzielonego dla Associated Press Aleksandr Łukaszenka wprost przyznał, że nie spodziewał się, że konflikt rozpoczęty przez Władimira Putina 24 lutego 2022 r. "przeciągnie się w ten sposób".

Prezydent Białorusi wprost mówił o "wojnie w Ukrainie", co jest wiadomością istotną o tyle, iż Kreml z uporem maniaka wręcz forsuje narracje o "operacji specjalnej" przeprowadzanej w celu pomocy rzekomo "uciskanej" na wschodzie Ukrainy ludności.

Dziennikarz Biełsat TV w rozmowie z WP skomentował niespodziewane stanowisko Aleksandra Łukaszenki. Zdaniem Michała Kacewicza to jasny znak, że prezydent Białorusi się boi.

Łukaszenka widzi co dzieje się w Ukrainie i nie chce posyłać tam swoich ludzi?

Chociaż Władimir Putin zapewniał, że zachodnie sankcje nie będą odczuwane przez Rosjan, stało się jednak inaczej. Plan nie powiódł się również w przypadku wzmacniania sojuszniczych gospodarek, a prośby o umorzenie części długu Białorusi wobec Rosji zostały zbyte milczeniem prezydenta Putina.

Białoruś rozszerza karę śmierci, parlament podjął decyzję, wszystko w rękach Łukaszenki

Białoruś rozszerza karę śmierci. Parlament zdecydował, wystarczy tylko jeden podpis Łukaszenki

CZYTAJ DALEJ

Już wcześniej pojawiały się doniesienia, że chociaż Rosjanie korzystają z bazy w Brześciu i leczeni są w białoruskich szpitalach, to samo wojsko Białorusi wprost deklaruje, że nie będzie walczyć w wojnie Władimira Putina.

Wywiad Aleksandra Łukaszenki dla Associated Press pozwala wysnuwać wniosek, że podstawy bratniego sojuszu z Rosją zaczynają się chybotać na samej górze. - Wojna trwa zbyt długo dla Łukaszenki - stwierdził Michał Kacewicz.

- Być może, tak jak znacząca część elity rosyjskiej, jak znacząca część armii rosyjskiej i w ogóle społeczeństwa rosyjskiego, Łukaszenka zawiódł się, poczuł się oszukany. Pewnie wierzył, że to pójdzie szybciej, że uda się szybciej zmienić władzę w Ukrainie, szybciej zniszczyć państwo ukraińskie. Na tyle szybko, że Łukaszenka nie będzie musiał się w tę awanturę angażować - dodał w rozmowie z WP dziennikarz Biełsat TV.

Zdaniem Michała Kacewicza jest coś, co szczególnie wprawia prezydenta Białorusi w niepokój. - Łukaszenka boi się zaangażowania w wojnę - powiedział. Dodał, że nie ma mowy, by Aleksandr Łukaszenka zdecydował się na ogłoszenie powszechnej mobilizacji.

- Tego Łukaszenka boi się najbardziej. Nie będzie rozdawał broni młodym chłopakom, których znaczna część jeszcze 2 lata temu przeciwko niemu protestowała. On się tego strasznie boi - stwierdził dziennikarz Biełsat TV.

Jakub Kaminski/East News

Tych prezentów nie kupuj 10-latkowi. Nie zobaczysz uśmiechu na jego twarzy

Wybór odpowiedniego prezentu dla 10-latka może być nie lada wyzwaniem, szczególnie dla osób, które nie mają na co dzień styczności z dziećmi. Podarunek powinien bowiem nie tylko sprawić dziecku radość, ale także być dla niego bezpieczny. Te produkty lepiej omijać szerokim łukiem, jeśli chcemy wręczyć 10-latkowi prezent marzeń.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wp.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Niesamowity wyczyn na drodze. 20-latek stracił prawo jazdy w mgnieniu oka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wyskoczył z auta i zaczął krzyczeć na drugiego kierowcę. Całość zarejestrowała kamera

Czytaj więcej >

Wiadomości

Marek Waldemar Sułkowski nie żyje. Przyczynił się do skazania wielu księży

Czytaj więcej >
pożar Francja

Wiadomości

Tragiczny pożar odebrał życie matce i jej siedmiorgu dzieciom. Gaszenie trwało całą noc

Czytaj więcej >
Dolnośląskie: Ogromna tragedia w Dobroszycach. W akcji śmigłowiec LPR

Wiadomości

Nie żyje sześciomiesięczne dziecko. Sprawą zajmują się śledczy

Czytaj więcej >
trzęsienie ziemi, fot. MAHMUT BOZARSLAN/AFP/East News

Wiadomości

Potężne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Kataklizm pochłonął setki ofiar

Czytaj więcej >