Goniec.pl
Tornado

Twitter.com/@JOverstreetKAKE

Porażające nagranie trąby powietrznej z Kansas. "Wybuchowe tornado" zniszczyło co najmniej 300 domów

9 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Tornado pędziło z prędkością 266 km/h na rodzinę zmierzającą do schronu. Zanim Taylor Train z Kansas się schował, nagrał trąbę powietrzną, w której środku dochodziło do wybuchów. Nagranie "wybuchowego tornada" trafiło do sieci, ale jego autor został zrzucony ze schodów przez silny wiatr.

Krótkie nagranie niczym z filmu katastroficznego zostało opublikowane w sieci, ale widok rozpędzonego "wybuchowego tornada" nie jest efektem zastosowania efektów specjalnych.

Ambasador

Warszawa: Ambasador Rosji oblany farbą przed Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich

CZYTAJ DALEJ

Taylor Train z miejscowości Andover w Kansas był świadkiem niebezpiecznego zjawiska wraz ze swoją rodziną. W ostatnim czasie Stany Zjednoczone doświadczane są przez silne burze, w których czasie powstają trąby powietrzne, jednak przeżycie tej rodziny jest wyjątkowe.

Film opublikowany w sieci zaczyna się stosunkowo niewinnie. Duży lej powietrza rozpościerający się pomiędzy niebem i ziemią znajduje się w znacznej odległości od operatora kamery, jednak w pewnym momencie tornado kieruje się wprost w stronę Taylora Traina. Uwagę zwraca to, co dzieje się we wnętrzu tornada.

"Wybuchowe tornado" nagrane w USA, film trafił do sieci

Już od początku filmu nakręconego przez mieszkańca amerykańskiego Andover widać, że trąba powietrzna co pewien czas rozbłyska silnym światłem. W tle słychać dźwięk przypominający wybuchy.

Chociaż "wybuchowe tornado" fascynuje i zachwyca: jest śmiertelnie niebezpieczne. Taylor Train początkowo nie przypuszczał jednak, że trąba powietrza nagle zmieni swój tor.

Na nagraniu dźwięki i efekty świetlne to efekt nie tylko wyładowań atmosferycznych z racji trwającej wewnątrz burzy. "Wybuchowe tornado" niszczyło stojące na drodze sieci energetyczne i potęgowało to niebezpieczne zjawiska wewnątrz leja. Amerykanin nagrywał widowisko, jednak zdał sobie sprawę, że trąba powietrzna skręciła i pędziła wprost na niego i jego rodzinę.

Pędzili do schronu, mężczyzna został przewrócony przez wiatr

Kiedy rodzina autora nagrania "wybuchowego tornada" zorientowała się z obrotu spraw, wiedziała, że nie ma ani chwili do stracenia. Natychmiast ruszyli do specjalnego schronu. Niemniej kamera trzymana przez mężczyznę przestała nagrywać, dopiero gdy trąba powietrzna niszczy ogrodzenie wokół jego domu.

ZUS bada zasadność zwolnień lekarskich wystawionych przez teleporadę

L-4 wystawione w czasie teleporady nielegalne? ZUS wysyła specjalne pisma

CZYTAJ DALEJ

Dopiero wtedy Taylor Train stwierdza, że to moment na ucieczkę. Według lokalnych mediów mężczyzna, jego żona i dzieci uciekają do schronu, ale kiedy Taylor stanął na schodach schronienia, silny podmuch wiatru go z nich zdmuchnął.

Nie tylko oni stracili dach nad głową

Mimo groźnego wypadku mężczyzna nie odniósł poważnych obrażeń. Nic nie stało się również jego żonie oraz dzieciom, niemniej ich dom praktycznie zniknął z powierzchni ziemi. "Wybuchowe tornado" doszczętnie zburzyło budynek i nie był to jedyny dom pochłonięty przez żywioł.

Według oficjalnych - jeszcze niepełnych danych - zza oceanu, trąba powietrzna, która przeszła przez Kansas, zniszczyła co najmniej 300 domów. Kolejne 1000 budynków zostało uszkodzonych.

Jakub Kaminski/East News

Tych prezentów nie kupuj 10-latkowi. Nie zobaczysz uśmiechu na jego twarzy

Wybór odpowiedniego prezentu dla 10-latka może być nie lada wyzwaniem, szczególnie dla osób, które nie mają na co dzień styczności z dziećmi. Podarunek powinien bowiem nie tylko sprawić dziecku radość, ale także być dla niego bezpieczny. Te produkty lepiej omijać szerokim łukiem, jeśli chcemy wręczyć 10-latkowi prezent marzeń.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Rosjanie wysłali żądania, termin mija dziś. Siergiej Ławrow reaguje na incydent ze swoim ambasadorem

  • Opozycja nazywa go "szkodnikiem", boi się go nawet Kaczyński. Będzie dymisja w rządzie?

  • Matura informatyka 2022. Co jest na maturze z informatyki? Wymagania na maturę z informatyki

Źródło: twitter.com, radiozet.pl, goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ogromne zagrożenie na południu Polski. Wysoki poziom alertów, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >