Goniec.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Ołena Zełenska potrzebuje pomocy. "Jeżeli otrzymamy takie wsparcie od Polski, będziemy szczęśliwi"

5 Października 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Ołena Zełenska udzieliła wywiadu stacji Polsat News. Ukraińska pierwsza dama przekazała, że aż 90 procent jej rodaków "wykazuje co najmniej jedną z cech PTSD", czyli zespołu stresu pourazowego. - Przecież na ich oczach czyniły się zbrodnie, stawali się świadkami, a także ofiarami. Na ich oczach zabijali - relacjonowała żona Wołodymyra Zełenskiego.

Ołena Zełenska podkreśliła, że "straszne tragedie dzieją się codziennie, dlatego nie tylko żołnierze, ale również ludność cywilna ma ten zespół". Jej zdaniem aż 40 proc. Ukraińców potrzebuje pomocy psychologicznej. Z inicjatywy żony prezydenta Ukrainy rozpoczęło się tworzenie narodowego programu pomocy psychologicznej i wsparcia psychologiczno-socjalnego. Chciałaby nawiązać współpracę w tej kwestii z Polską.

Morawiecki

Rosyjskie myśliwce naruszyły przestrzeń powietrzną Polski. Poderwano do lotu myśliwce

CZYTAJ DALEJ

Ołena Zełenska prosi Polaków o pomoc

- 215 osób zostało zwolnionych i większość z nich przechodzi leczenie i rehabilitację. Konieczna jest tam nie tylko pomóc psychologiczna, ale również leczenie. Ci ludzie są wykończeni fizycznie przez tortury, ale również są wykończeni psychologicznie. I żeby wrócić do życia potrzebują specjalnej pomocy. Dlatego osobna działka to praca z żołnierzami. Jest to przygotowanie do walki, lecz po walce powinni mieć także zapewnione wsparcie - mówiła Ołena Zełenska w wywiadzie dla Polsat News.

Żeby pomoc była skuteczna, Ukraińcy potrzebują "wszelkiego wsparcia. I w zakresie szkoleń, i specjalistów, i reguł postępowania". - Jeżeli otrzymamy takie wsparcie od Polski, będziemy szczęśliwi - dodała ukraińska pierwsza dama.

Putin Kabajewa

Władimir Putin ma szykować bukier przeciwatomowy dla kochanki. Niepokojące doniesienia

CZYTAJ DALEJ

Ołena Zełenska zdradziła, co powiedziałaby Rosjankom

Ołena Zełenska, zapytana przez reporterkę Polsat News, zdradziła, co powiedziałabym matkom, żonom i córkom rosyjskich żołnierzy.

- Wydawało nam się, że każda matka, która ma dziecko, jest obdarzona empatią i jak widzi, jak są zabijane inne dzieci, jak chowają się w piwnicach, płaczą z powodu rozłąki ze swoimi bliskimi, powinno to wywołać jakąś reakcję. Niestety tak się nie stało. Ktoś mówi, że to z powodu ściany propagandy informacyjnej, inni szukają jeszcze innego wytłumaczenia. Jednak nie potrafię tego zrozumieć - zdradziła żona Wołodymyra Zełenskiego.

Ukraińska pierwsza dama przywołała sytuacje z początku wojny, kiedy to najeźdźcy wywozili z Ukrainy zrabowane przedmioty. Ołena Zełenska "nie może sobie wyobrazić, jak kobieta w Rosji otrzymuje rower dziecka z Ukrainy i wsadza na niego swoje dziecko".

- To wykracza poza granice mojego zrozumienia. Dlatego ten dialog zakończyliśmy. A teraz jedyne co mogę im powiedzieć: "nie bierzcie do rąk wezwania z komendy poborowej. Ponieważ to przepustka do świata szabrowników, zabójców, gwałcicieli. Jeżeli nie chcecie, żeby wasze dziecko, wasz syn, stał się jednym z nich, to wasz wybór" - podsumowała.

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

Tak mieszka Wołodymyr Zełenski

Niewiarygodne, jak od początku wojny mieszka Zełenski. Nie może nawet zapalić światła

- Tu musi być ciemno, nie można włączyć światła, bo bomba mogłaby po prostu wlecieć podczas nalotu - powiedział Wołodymyr Zełenski podczas oprowadzania dziennikarzy po swoim tymczasowym domu od początku wojny w Ukrainie. Tak żyje prezydent okupowanego kraju, który nie chciał zostawić rodaków i nie wyjechał ze stolicy nawet, gdy ta była atakowana. fot. Twitter.com/@60Minutes

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi:

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >