Goniec.pl
policja-facet-utonal

Pixabay.com/AndrzejRembowski (zdjęcie ilustracyjne)

Śląskie: 49-latek utonął w zalewie Rogoźnik na terenie powiatu będzińskiego

7 Lipca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Policja potwierdziła śmierć 49-letniego mężczyzny, który we wtorek 6 lipca wypoczywał na terenie powiatu będzińskiego. Ofiara utonęła w zalewie Rogoźnik I. Wcześniej próby przywrócenia czynności życiowych podjął się świadek, który wyciągnął wczasowicza. Służby badają okoliczności tego tragicznego zdarzenia i przypominają o zachowaniu ostrożności podczas rekreacji przy zbiornikach akwenach.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez policję we wtorek 6 lipca 49-latek wypoczywał wraz z partnerką nad zalewem Rogoźnik I w powiecie będzińskim. Do tragedii doszło w godzinach popołudniowych, gdy mężczyzna zaczął się topić. Niestety nie udało się go uratować.

Sejm

Awantura w Sejmie. Posłanka zasłoniła Jarosława Kaczyńskiego własnym ciałem

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik będzińskiej policji Marcin Szopa potwierdził, że 49-latek, który utonął, był mieszkańcem Sosnowca. W pewnym momencie poszedł popływać i zniknął pod wodą. Dostrzegł do jeden z plażowiczów, który ruszył mu z pomocą. Po wyciągnięciu mężczyzny na brzeg przystąpił do reanimacji.

Trwa dochodzenie policji

Według rzecznika będzińskiej policji i zeznań świadka 49-letni mężczyzna „zachłysnął się wodą i stracił przytomność”. Nadal jednak nie wiadomo, jaka była bezpośrednia przyczyna śmierci mieszkańca Sosnowca. Dlatego prokurator zdecydował się zlecić sekcję zwłok, by rozwiać wątpliwości.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Funkcjonariusze wciąż badają okoliczności, w jakich doszło do tragedii w zalewie Rogoźnik I. Po tym dramatycznym wypadku policja przypomniała o zachowaniu ostrożności podczas wypoczywania nad wodą. Niestety problem wraca każdego roku i nasila się w sezonie letnim.

Utonięcia corocznym problem policji

Dane policji wskazują, że w czerwcu 2021 roku utonęło 70 osób. Warto pamiętać, że wakacje zaczęły się dopiero pod koniec miesiąca i ruch turystyczny prawdopodobnie zacznie się stopniowo intensyfikować. Jak co roku mnóstwo Polaków zdecyduje się na wypoczynek nad wodą.

W pierwszym tygodniu lipca służby odnotowały już 4 przypadki utonięć. Zarówno policja, jak i straż pożarna każdego roku w okresie letnim przypomina o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Niestety regularnie dochodzi do wielu wypadków, które kończą się śmiercią.

W 2020 roku utonęło łącznie 460 osób. Jak ustalono, aż 117 osób spożywało alkohol przed tym, jak doszło do tragedii. Funkcjonariusze przypominają, że do wody nie należy wchodzić w stanie nietrzeźwym, ponieważ wówczas łatwiej stracić orientację i przecenić swoje siły.

Wczasowicze powinni także pamiętać o tym, by nie wskakiwać „na główkę” w nieznanych miejscach, nie kąpać się w miejscach, w których jest to zabronione, oraz nie wchodzić do wody, będąc mocno nagrzanym słońcem.

Do najczęstszych przyczyn utonięć należą pływanie w stanie nietrzeźwym (w 2019 roku alkohol przyczynił się do 20% utonięć), przecenienie swoich umiejętności pływackich, korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych oraz miejsc zabronionych. Do utonięć najczęściej dochodzi w jeziorach.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje Raffaella Carra

  • Od 2 lipca montowane są inteligentne liczniki prądu

  • Małopolskie: Śmiertelny wypadek w Posądzy. Nie żyje 73-letni mężczyzna

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza; Policja

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >