Goniec.pl

Pixabay/RazorMax/zdjęcie ilustracyjne

Od 2023 r. wejdą istotne zmiany dotyczące umowy o pracę. Czy jest się czego obawiać?

2 Października 2022

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

Zgodnie z europejskimi dyrektywami wraz z nowym rokiem wejdą zmiany w umowach o pracę. Dotyczyć one będą przede wszystkim samego okresu próbnego, lecz również warunków, w jakich pracodawca może złożyć wypowiedzenie w umowie na czas określony. Przyjęte modyfikacje zdają się faworyzować pracownika.

Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w dwóch niezależnych źródłach

Zmiany w umowach o pracę

Od pierwszego dnia stycznia 2023 r. pracobiorcy uzyskają kilka dodatkowych możliwości, zaś pracodawcy będą zmuszeni do myślenia długofalowego. Nowe zapisy bowiem będą uzależniały sam okres próbny od długości zaproponowanej przyszłej umowy właściwej.

Do tej pory przepisy jasno określały, iż okres próbny wynosi trzy miesiące, zaś po jego przepracowaniu zadowolony z wywiązywania się obowiązków pracownika pracodawca proponował mu podpisanie umowy na czas określony lub nieokreślony. Nowe zapisy zmienią zasadniczo charakter tego stosunku pracy. W szczególności będzie to miało wpływ już w samym procesie rekrutacyjnym, albowiem długość okresu próbnego regulować będą zamiary pracodawcy, w szczególności w kontekście późniejszej umowy na czas określony.

Nowe postanowienia

Według postanowień:

  • Okres próbny nie będzie mógł trwać dłużej niż miesiąc jeśli pracodawca po jego zakończeniu zamierza zawrzeć umowę o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy.

  • Dla umowy o pracę na czas określony między 6 a 12 miesięcy okres próbny nie będzie mógł być dłuższy niż 2 miesiące.

  • Jeśli pracodawca będzie chciał zawrzeć umowę na czas określony dłuższy niż rok lub na czas nieokreślony, to okres próbny nie będzie mógł być dłuższy niż na 3 miesiące.

Co więcej, w przypadku pierwszego i drugiego punktu rzeczony termin będzie mógł być wydłużony o miesiąc, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem świadczonej pracy. Jak widać więc, jeśli tylko pracodawca będzie zdecydowany zaproponować umowę na czas nieokreślony, to w praktyce niewiele się zmieni. Nieco więcej przedsiębiorczości przy zatrudnianiu będą musieli z siebie wykrzesać ci pracodawcy, którzy lubują się w umowach na czas określony.

- Warto zaznaczyć, że ustawodawca odnosi się tutaj do zamiaru pracodawcy jeszcze przed zatrudnieniem pracownika. W trakcie trwania okresu próbnego ten zamiar może się zmienić ze względu na nowe okoliczności. Weryfikacja może więc być trudna dla organów kontrolnych. Dodatkowo w umowie o pracę na okres próbny będzie możliwy zapis wydłużający czas jej trwania o urlop, chorobę lub inne usprawiedliwione nieobecności pracownika - mówił Główny Księgowy w firmie inFakt, Mateusz Boguszewski.

Jednolitość umów

Wartymi podkreślenia są zapisy, które w pewnych granicach zrównają umowy zawierane na czas określony z tymi na czas nieokreślony. Obejmować to będzie m.in. obowiązek uzasadnienia przez pracodawcę wypowiedzenia umowy na czas określony, co było do tej pory możliwe jedynie w przypadku umów o czasie nieokreślonym. Co więcej, pracodawca taki będzie zobowiązany do poinformowania o tym fakcie organizację związkową. Nie wypełnienie nowych postanowień skutkować będzie przywróceniem pracownika do jego obowiązków.

Możliwości pracownicze

Przyjęte zapisy pozwolą również pracownikowi ubiegać się za pośrednictwem nowego wniosku o zmianę formy zatrudnienia. Warunkiem koniecznym do jego złożenia będzie przepracowanie minimum 6 miesięcy.

- Wniosek będzie mógł dotyczyć zmiany rodzaju umowy np. z czasu określonego na nieokreślony, zmianę rodzaju wykonywanej pracy lub wymiaru etatu. Pracownik będzie mógł go złożyć w formie zarówno papierowej, jak i elektronicznej, ale nie częściej niż raz w roku - tłumaczy Mateusz Boguszewski. Wniosek taki winien być zawsze poważnie traktowany przez pracodawcę, który będzie miał obowiązek udzielenia odpowiedzi pracownikowi, uzasadnienia podjętej decyzji, zaś sam dokument nie może stać się przyczynkiem do zwolnienia wnioskodawcy.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Brzydkie zachowanie księcia Harry'ego? Gdy Elżbieta II umierała, on kłócił się z ojcem o Meghan

  • Białystok: Afera w Archidiecezji Białostockiej. Ksiądz prowadził mszę pod wpływem alkoholu

  • Opoczno: Kompletnie pijany kierowca woził pasażerów. Autobus wylądował w rowie

Źródło: kadry.infor.pl/superbiz.se

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie pomógł nawet śmigłowiec LPR. Nie żyje 88-latek, dwie osoby w szpitalu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nastolatek bez opamiętania bił i kopał szefa straży miejskiej. Nikt nie pomógł
Czytaj więcej >

Wiadomości

Z pojazdów prawie nic nie zostało. W środku były dzieci, wszystkie służby w akcji
Czytaj więcej >

Świat

Putin wydał polecenie. Polski MSZ reaguje: "Potępiamy wzmocnienie zagrożenia"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Prezenter załamał się na wizji. Mężczyzna nie wytrzymał: "Drogi Boże, pomóż im!"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Koszalin. Została zamknięta w sklepie, nie mogła się wydostać. Na miejsce wezwano służby
Czytaj więcej >
Eryk Błaszak

Między Mickiewiczem a Słowackim zasiadam na widowni spektaklu politycznego, by przekazywać dzieje polsko-polskiej miłości. Wszak nie ma większych proroków niż w kraju nad Wisłą.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]