Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Obiecujące wieści dla seniorów, już zacierają ręce. Wkrótce ich emerytury będą wyższe
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 07.04.2023 13:28

Obiecujące wieści dla seniorów, już zacierają ręce. Wkrótce ich emerytury będą wyższe

pieniądze
Iberion

Waloryzacja rent i emerytur 2023 stała się faktem. Seniorzy już w marcu mogli się cieszyć ze świadczeń podwyższonych o 14,8 proc. Tymczasem rząd planuje już przyszły rok. W projekcie ustawy znalazła się planowana wysokość waloryzacji w 2024 roku, która ma wynieść 10,19 procent.  
 

Świetne wieści dla seniorów. Chodzi o emerytury

Od 1 marca 2023 roku świadczenia emerytalne oraz renty wzrosły o 14,8 proc. W tym roku waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto. Jak informowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska, większość z ponad 10 milionów uprawnionych, otrzymała powiększone świadczenia.

- Na przykład osoby, których świadczenie wynosiło 1338,44 zł, po waloryzacji otrzymują 250 zł więcej, czyli 1588,44 zł. W skali roku oznacza to podwyżkę w wysokości 3000 zł. Emerytura w wysokości 2000 zł wzrosła o 296 zł do kwoty 2296 zł, co oznacza dodatkowe 3552 zł w skali roku. Emeryci pobierający świadczenie w wysokości 3 tys. zł po waloryzacji dostają 3444 zł (wzrost o 444 zł). Przełoży się to na 5328 zł podwyżki w skali roku - tłumaczyła prof. Gertruda Uścińska.

Coroczny wzrost emerytur i rent zależy od dwóch czynników: tzw. inflacji emeryckiej oraz realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku. Polski rząd w skierowanym do Sejmu projekcie przedstawił prognozę wzrostu w 2024 r. Wskazał, że waloryzacja wyniesie 10,19 proc.

"Chłopaki do wzięcia". Ryszard "Szczena" Dąbrowski zostanie bezdomny? Jego dom nagle zniknął

Ekspert zabrał głos ws. emerytur

Przyszłoroczne prognozy komentuje ekspert. - Zgodnie z założeniami przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji ma wynieść 110,19 proc., czyli będzie niższy od tegorocznego, wynoszącego 114,8 proc., ale nadal bardzo wysoki, gdy porównamy go do lat poprzednich. Oznacza on wysoką waloryzację świadczeń, w tym np. emerytury najniższej o ponad 160 zł - oznajmił w rozmowie z Business Insider Polska Oskar Sobolewski.  

- Sytuacja inflacyjna pokazuje nam, że wartość pieniądza spada. Produkty spożywcze często drożeją bardziej, niż wynosi inflacja wyliczana przez GUS. Drożeje także paliwo, a wszystkie produkty muszą być do nas dostarczone na krótszym bądź dłuższym dystansie. Jest też kwestia energii zużywanej w czasie produkcji. Niestety, przy obecnej wysokiej inflacji za tę samą kwotę możemy produktów kupować coraz mniej. Idąc na zakupy i mając w portfelu te 50, 100 czy 200 złotych widzimy, że kiedyś przychodziliśmy do domu z resztą, a dziś zastanawiamy się dlaczego nie wzięliśmy jeszcze dodatkowego banknotu, bo koszt koszyka zakupowego jest coraz wyższy. Przy tej inflacji nie ma się co dziwić - podkreślał Oskar Sobolewski, tym razem w rozmowie z Radiem Zet.
 

Waloryzacja emerytur. Polacy będą zadowoleni?

Tegoroczna Waloryzacja emerytur i rent to realny przypływ gotówki, a ten jest bardzo często kołem ratunkowym w dobie galopujących cen podstawowych produktów . W tym roku rządzący zdecydowali się na dwa rodzaje waloryzacji.

Jedna podwyżka emerytur to podwyżka kwotowa. Dotyczy ona osób, które miesięcznie otrzymują emeryturę w przedziale od 1338,44 zł brutto do 1688,61 zł brutto

Waloryzacja kwotowa ma pomóc w wyrównaniu różnic waloryzacji procentowej w przypadku biedniejszych seniorów. W tym przypadku podwyżka świadczenia będzie wynosić 250 zł brutto.

Wszystkie świadczenia powyżej 1688,62 zł brutto będą korzystać z tradycyjnej waloryzacji procentowej. To znaczy, że ich emerytury wzrosną o 14,8 proc. W przeciwieństwie do podwyżki kwotowej, w tym przypadku to, ile zyskasz, zależne jest od tego, ile emerytury pobierasz.

Tuż po marcowej waloryzacji emerytur i rent 2023 dojdzie do kolejnego wyczekiwanego przelewu. Początek kwietnia to czas, gdy do seniorów trafia 13. emerytura. Tzw. trzynastka to kolejny zastrzyk gotówki, ale w tym roku wiele osób będzie rozczarowanych. Skarbówka nie odpuści.

Źródło: Goniec/ Business Insider/ PAP

Tagi: Emerytura ZUS