Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > O. Tadeusz Rydzyk na celowniku senatora. "On opluwał Polskę"
Maria Glinka
Maria Glinka 30.05.2022 09:05

O. Tadeusz Rydzyk na celowniku senatora. "On opluwał Polskę"

ALEX MARCINOWSKI/East News
ALEX MARCINOWSKI/East News

Senator Michał Kamiński wdał się w burzliwą dyskusję z europosłem Ryszardem Czarneckim na antenie Radia ZET. W trakcie ostrej wymiany zdań na temat łamania praworządności senator nawiązał do ojca Tadeusza Rydzyka. Określił go mianem "paskudnego kapłana", który kłamał i "opluwał Polskę".

- Obóz rządzący zawsze wybiera kompromis z eurosceptykami, zamiast z europejskim mainstreamem. Na szczęście opozycja ma większość w Senacie i może przedstawić Sejmowi wersję ustawy zgodną z wymogami praworządności - przekonywał Michał Kamiński.

Spór Kamińskiego z Czarneckim. Poszło o ważną ustawę

W niedzielnym programie "7. Dzień Tygodnia" w Radiu ZET gośćmi byli Małgorzata Kidawa-Błońska (Platforma Obywatelska), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Paweł Mucha (doradca prezydenta), a także Ryszard Czarnecki (europoseł PiS) i Michał Kamiński (senator z Unii Europejskich Demokratów).

Między dwoma ostatnimi politykami doszło do ostrej wymiany zdań. Politycy spierali się o zmiany w polskim sądownictwie i próby rozwiązania sporu z Unią Europejską, dotyczącego łamania praworządności przez polski rząd. Ryszard Czarnecki przekonywał, że dzięki przyjęciu przez Sejm prezydenckiej ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym, Unia Europejska może w końcu odblokować środki z Funduszu Odbudowy dla Polski.

Czarnecki do opozycji: "powinni poklęczeć na grochu"

Natomiast Michał Kamiński podkreślił, że ustawa to tylko "zmiany kosmetyczne". Przypomniał, że w myśl proponowanych przez Andrzeja Dudę przepisów Izba Dyscyplinarna ma zostać zlikwidowana, tak jak domagała się UE. Jednak w jej miejsce miałaby powstać podobna instytucja - Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

- Od dwóch dni apelujemy o zwołanie posiedzenia Senatu, by przewodnicząca Komisji Europejskiej zobaczyła nie propozycję sejmową, ale gotową ustawę po poprawkach opozycji - przyznał Michał Kamiński. Przekonywał, że Senat jest gotowy zmienić legislacyjnego "potwora, który wyszedł z Sejmu".

Ryszard Czarnecki ocenił, że "opozycję boli zgodność koalicji" i zarzucił europosłom z opozycji, że "przez wiele lat głosowali za odbieraniem Polsce unijnych pieniędzy". - Teraz powinni uderzyć się w piersi i poklęczeć na grochu - stwierdził.

Kamiński nie zostawił suchej nitki na o. Tadeuszu Rydzyku. "On opluwał Polskę"

W reakcji na te słowa senator wypomniał PiS-owi podwójne standardy. Ostro skrytykował także działania podejmowane przez ojca Tadeusza Rydzyka, którego przedsięwzięcia są finansowane z pieniędzy różnych resortów.

- Poseł Czarnecki uważa, że nie powinno mówić się źle o Polsce w Parlamencie Europejskim. A gdzie pan był, gdy Tadeusz Rydzyk na zaproszenie i za pieniądze PiS-u opluwał Polskę w europarlamencie? Paskudny kapłan kłamał, mówiąc, że księża w Polsce mają dziś gorzej niż za komuny. On opluwał Polskę - grzmiał Michał Kamiński.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wyborcza.pl