Goniec.pl > Polska > Nietypowe zjawisko w USA. Kobieta myślała, że nadciąga tsunami, nagranie obejrzały miliony
Maria Glinka
Maria Glinka 19.06.2022 14:25

Nietypowe zjawisko w USA. Kobieta myślała, że nadciąga tsunami, nagranie obejrzały miliony

Chmury w USA
Screen Facebook/Janelle Paff Reed

Kobieta mieszkająca w Cincinnati zaobserwowała nietypowe zjawisko na niebie. Chmury przypominały fale tsunami. Wszystko wskazuje na to, że był to wał szkwałowy. Nagranie z tego zdarzenia wyświetliło już 12 mln osób.

"Byłam rozczarowana, że odwołano mecz baseballa, ale za to pojawiły się jedne z najfajniejszych chmur burzowych, jakie kiedykolwiek widziałam", czytamy we wpisie Amerykanki.

Nietypowe chmury nad Ohio. Użytkownicy "przerażeni"

Janelle Paff Reed mieszka wraz z rodziną w Cincinnati (miasto w stanie Ohio w USA). We wtorek 14 czerwca zaobserwowała niecodzienne zjawisko niedaleko swojego domu.

Gdy wyszła na zewnątrz, zobaczyła chmury przypominające fale tsunami. Sama przyznała na Facebooku, że nigdy wcześniej nie widziała podobnego zjawiska.

Nagranie z tego zdarzenia umieściła na swoim profilu na Facebooku. Widać na nim, że chmury rozciągały się na kilkadziesiąt metrów szerokości i kilkanaście metrów wysokości.

Filmik od razu podbił internet. W chwili publikacji artykułu obejrzało go już 12 mln użytkowników Facebooka, a udostępniło - 192 tys. osób.

Pod wpisem Reed pojawiło się ponad 15 tys. komentarzy. Użytkownicy piszą, że podejrzewali, że Amerykanka uchwyciła falę tsunami. Przyznali, że widok jest "przerażający".

Co tak naprawdę pojawiło się na amerykańskim niebie?

Niewykluczone, że zjawisko, które zaobserwowała i nagrała mieszkanka USA to wał szkwałowy (inaczej chmura szelfowa). Jest to forma chmury przytwierdzona do jej podstawy (zazwyczaj burzowej), która przekroju wygląda jak poziomy klin.

Wał szkwałowy występuje najczęściej w superkomórkach lub na granicy burzowych frontów atmosferycznych. Zwykle towarzyszą mu intensywne opady i porywisty wiatr (tzw. szkwał).

Tego typu nietypowe zjawisko pojawia się także w Polsce. Na początku czerwca wał szkwałowy zaobserwowano niedaleko miejscowości Strzelce Krajeńskie (woj. lubuskie). W ubiegłym roku podobny widok mogli podziwiać mieszkańcy Olsztyna.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi: USA Pogoda