Nie żyje poetka Bogusława Latawiec-Balcerzan
Nie żyje Bogusława Latawiec-Balcerzan. O śmierci cenionej poetki poinformował Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Artystka miała 82 lata.
- Środowisko poznańskich polonistów z ogromnym smutkiem żegna Osobę skromną, mądrą, niezwykle zasłużoną dla ogólnopolskiego i lokalnego życia literackiego - napisał Instytut Filologii Polskiej UAM po śmierci Bogusławy Latawiec-Balcerzan.
Poetka, redaktorka, ale przede wszystkim ceniony przez praktycznie wszystkich człowiek. Bogusława Latawiec-Balcerzan zmarła 1 listopada 2021 roku.
Nie żyje Bogusława Latawiec-Balcerzan
Poznańskie środowisko literackie opłakuje stratę Bogusławy Latawiec-Balcerzan. Poetka znana była jednak nie tylko w Wielkopolsce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Artystka przez lata poświęcała się poezji. Przez lata swojej działalności poetyckiej otrzymała wiele nagród literackich. W 1993 roku została laureatką nagrody polskiego PEN-Clubu za całokształt twórczości poetyckiej.
W 2003 roku Bogusława Latawiec-Balcerzan otrzymała nagrodę im. Józefa Łukaszewicza "Posnania". Poznańska uczelnia zdecydowała się na emocjonalne pożegnanie poetki.
Wspomniano jej wiersze
Urodzona 25 września 1939 roku Bogusława Latawiec-Balcerzan podbiła polski świat literatury. W pożegnalnym wpisie Instytut Filologii Polskiej UAM zacytowano jej własny wiersz pt. "Za progiem".
"Gdy pod dachem światło zdmuchną drzwi ostatnie z sosny z hukiem otworzę Spamiętany jasny warkocz ciasno pleciony Spamiętaną mocną wstążkę z białej tafty w róże wezmę z sobą do związania tego co czyha za progiem"
Pisanie było jej pasją
Zanim poetka pojawiła się za szkolnym biurkiem w roli nauczycielki języka polskiego, zdobyła wykształcenie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Była absolwentką polonistyki. Spełniała się nie tylko jako poetka i pedagożka. Była również prozaiczką oraz krytyczką literacką.
Jej debiut miał miejsce w 1962 roku. Jej tekst pojawił się w almanachu "Poeci pomorscy". - Później publikowała swoje wiersze, prozę, recenzje oraz eseje w „Odrze”, „Życiu Literackim”, „Literaturze”, „Twórczości”, „Kulturze Niezależnej”, „Zeszytach Literackich”, „Nurcie”, „Arkuszu”, „Sycynie”, „Toposie”, „Kresach”, „Tekstach Drugich”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Pograniczach”, „Dzienniku Polskim” (USA) - informuje UAM.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Nowy pomysł rządu. Nagrobki nie będą już należeć do rodziny?
Na złożenie wniosku o 300 plus na dziecko jest czas tylko do 30 listopada
Agata Duda otrzymała zaproszenie do udziału w akcji "Matki na granicę"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl Źródło: facebook.com