Goniec.pl
Nie żyje generał Edward Pietrzyk

Altair Agencja Lotnicza

Nie żyje generał Edward Pietrzyk

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Nie żyje Edward Pietrzyk, generał broni Wojska Polskiego oraz były dowódca Wojsk Lądowych. Informację przekazaną przez portal Onet potwierdziło Wojsko Polskie. Zasłużony Polak miał 71 lat.

Organizatorem pogrzebu generała Edwarda Pietrzyka jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowództwo Garnizonu Warszawa. Wiadomo, że zasłużony wojskowy zostanie pochowany w przyszłym tygodniu na warszawskich Powązkach.

Nie żyje generał Edward Pietrzyk

Edward Pietrzyk przyszedł na świat 3 listopada 1949 roku w Rawie Mazowieckiej. Był absolwentem studiów na Wydziale Elektromechanicznym Wojskowej Akademii Technicznej im. gen. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, Wojskowej Akademii Artylerii ZSRR oraz Akademii Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR.

W roku 1998 ukończył studia podyplomowe na Narodowym Uniwersytecie Obrony Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. Karierę wojskową rozpoczął od funkcji dowódcy plutonu 2 Pomorskiej Brygady Artylerii w Choszcznie. W 1980 roku objął posadę starszego oficera w Oddziale Operacyjno-Rozpoznawczym Szefostwa Wojsk Rakietowych i Artylerii Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie.

Później wyznaczono go starszym oficerem operacyjnym w Dowództwie 2 Pomorskiej Brygady Artylerii. W latach 1981-1985 był kolejno doradcą szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii MON oraz szefem Sztabu 23 Brygady Artylerii Armat w Zgorzelcu. Na początku lat 90. został zastępcą dowódcy Wojsk Rakietowych i Artylerii MON.

W 1991 roku rozpoczął służbę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego w Warszawie. Początkowo zajmował stanowiska zastępcy szefa Zarządu Operacyjnego i szefa Zarządu Operacyjnego. Od 1992 do 1996 roku kierował Zarządem I Operacyjno-Strategicznym, a siedem lat później został pełnomocnikiem ministra obrony narodowej ds. utworzenia Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego.

Pod koniec lat 90. objął stanowisko zastępcy dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. W 2000 roku rozpoczął sześcioletnie dowództwo w Wojskach Lądowych. Brał udział w przygotowaniu narodowej doktryny obronnej i polskiej części programu Partnerstwo dla Pokoju, uczestniczył w pracach nad reorganizacją Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

W 2007 roku prezydent Lech Kaczyński mianował Edwarda Pietrzyka ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Iraku, co rozpoczęło jego karierę dyplomatyczną. Wkrótce wojskowy został poważnie ranny w wyniku zamachu terrorystycznego na ulicach Bagdadu.

Wojskowi z Blackwater, którzy udzielili mu wówczas pomocy, zostali odznaczeni medalami. Po zakończeniu procesu rekonwalescencji Edward Pietrzyk został mianowany ambasadorem w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej.

Zasłużony wojskowy był laureatem wielu prestiżowych wyróżnień, między innymi Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

  • Śmierć przyjaciela zdruzgotała Michała Wiśniewskiego. W nocy opublikował smutne wspomnienie

  • Matylda Damięcka w piękny sposób pożegnała zmarłego Bronisława Cieślaka

  • Tragiczny wypadek na A4. Dwie osoby zginęły na miejscu

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >