Nie żyje dziennikarz Stanisław Świątek
Redakcja toruńskich „Nowości” przekazała smutne informacje, nie żyje Stanisław Świątek. Ceniony dziennikarz zmarł w poniedziałek 14 czerwca 2021 roku po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 71 lat.
Stanisław Świątek na świat przyszedł 18 listopada 1949 roku w Głowience koło Krosna. Publicysta najpierw ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim.
Nie żyje Stanisław Świątek
Stanisław Świątek pracował w „Nowościach” od 1 stycznia 1975 roku. Dziennikarstwo było jego pasją i, jak wspominają współpracownicy, był oddany swojej pracy i bardzo zaangażowany m.in. w pisanie reportaży.
- Staszek był wyjątkowym człowiekiem, dziennikarzem z krwi i kości - wspomina zmarłego dziennikarza na łamach „Nowości” jego redakcyjny kolega Zbigniew Juchniewicz.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Stanisław Świątek zaangażował się również w działalność opozycji demokratycznej w Toruniu i był jednym z przewodniczących lokalnego Komitetu Porozumiewawczego Stowarzyszeń Naukowych i Twórczych.
Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, Świątek został internowany i zatrzymany w zakładzie karnym w Potulicach. Jak wspomina na łamach „Nowości” były wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, nawet tam dziennikarz nie zaprzestał swojej pracy i sam redagował oraz wydawał „Nowości Potulickie”.
Sprawa wyszła na jaw, a informacje przekazano do prokuratury wojskowej. Świątek trafił do więzienia w Inowrocławiu, a następnie został oskarżony o redagowanie i rozpowszechnianie nielegalnego pisma. Postępowanie umorzono latem 1983 roku, w związku z amnestią wprowadzoną przez władze PRL.
Stanisław Świątek emigrował do Francji
Dziennikarz nie mógł jednak wrócić do pracy zawodowej w kraju i został zmuszony do wyjazdu poza granice Polski. Osiadł we Francji, gdzie przez lata wydawał czasopismo „Wróbel”, a także współpracował z innymi gazetami.
W połowie lat 90. powrócił do kraju, a wraz z początkiem 1997 roku również do redakcji „Nowości”. Jego eseje i opowiadania były także publikowane w „Przeglądzie Artystyczno-Literackim”.
Na swoim koncie ma również dwie książki - zbiór esejów, opowiadań i felietonów „W poszukiwaniu kapliczki” oraz powieść „Śmiej się dziadku”. Za swoją działalność został również uhonorowany odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Honorowego Działacza Opozycji Antykomunistycznej oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
„Ze smutkiem przyjęliśmy z Agatą wiadomość”. Andrzej Duda o śmierci Witolda Kieżuna
Nagranie zachowania kandydatki PiS po wyborach w Rzeszowie. W sieci wielka dyskusja
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: Nowości