Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje Barbara Borys-Damięcka, senatorka oraz matka Grzegorza Damięckiego. Odeszła w wieku 85 lat
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 09.06.2023 19:33

Nie żyje Barbara Borys-Damięcka, senatorka oraz matka Grzegorza Damięckiego. Odeszła w wieku 85 lat

znicz
Iberion

Nie żyje Barbara Borys-Damięcka. Senatorka, matka aktora Grzegorza Damięckiego odeszła w wieku 85 lat. Małgorzata Kidawa-Błońska za pomocą Twittera potwierdziła tragiczną informację. - Bardzo smutna wiadomość. Basiu, nie mogę uwierzyć. Będziemy pamiętać - napisała polityczka.

Nie żyje Barbara Borys-Damięcka

Nie żyje Barbara Borys-Damięcka. Była polską reżyser teatralną i telewizyjną, senatorką z ramienia Platformy Obywatelskiej, marszałkiem seniorem Senatu X kadencji. Prywatnie matka znanego polskiego aktora, Grzegorza Damięckiego. Tragiczną informację o jej odejściu przekazała polityczka PO, Małgorzata Kidawa-Błońska.

- Bardzo smutna wiadomość. Odeszła nasza dobra koleżanka, Barbara Borys-Damięcka, reżyserka teatralna i filmowa. 
Senatorka od 2007 r.  Jeszcze tak niedawno widziałyśmy się w teatrze… Basiu, nie mogę uwierzyć. Będziemy pamiętać - napisała Kidawa-Błońska.

 

Wystawne wesele, ale weselnicy o pustych żołądkach. "Wróciłam do domu nad ranem głodna jak wilk"

Życiorys

Barbara Borys-Damięcka urodziła się 2 listopada 1937 w Warszawie, W 1959 ukończyła studia na Wydziale Organizacji Produkcji Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. W latach 1958 - 1993 była zawodowo związana z Telewizją Polską. Brała udział w tworzeniu takich programów jak Tele-Echo, 5-10-15 oraz większość programów telewizyjnych Kabaretu Starszych Panów.

Jak czytamy w biogramie zamieszczonym na stronie polskiego senatu, wyreżyserowała i zrealizowała ponad 200 spektakli Teatru Telewizji. - Współpracowała z najwybitniejszymi aktorami, scenografami i kompozytorami. Była pomysłodawczynią uruchomienia Telewizji Polonia i wprowadzenia jej do satelitarnej sieci nadawczej. Otrzymała wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń - czytamy.

Była związana z Telewizją Polską

W ostatnich latach Barbara Borys-Damięcka poświęciła się polityce. W 2004 r. ubiegała się o mandat do Parlamentu Europejskiego. Kandydowała z list Inicjatywy dla Polski, niestety formacja ta nie przekroczyła progu wyborczego. Mandat ostatecznie zdobyła w 2007 r., startując z list Platformy Obywatelskiej.

W późniejszych latach pełniła funkcję marszałka seniora senatu. W Senacie była oprócz tego zastępczynią przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu. Dodatkowo była zastępczynią przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. - W latach 2002-15 była prezesem Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów w Polsce. Współpracuje z Polską Akcją Humanitarną i Fundacją „Zdążyć z pomocą” - czytamy na stornie rządowej. 

Prywatnie małżonka aktora Damiana Damięckiego. Matka Grzegorza Damięckiego. 

Źródło: media