Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje 10-letni chłopiec i senior. Choroba zbiera śmiertelne żniwo w Polsce
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 03.01.2023 22:15

Nie żyje 10-letni chłopiec i senior. Choroba zbiera śmiertelne żniwo w Polsce

szpital
Pixabay/Parentingupstream

Nie skończyła się jeszcze batalia z koronawirusem, a tymczasem polskie społeczeństwo musi się mierzyć z nowym- starym wrogiem, czyli grypą. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, tylko przez ostatnie 9 dni w naszym kraju mieliśmy blisko 390 tysięcy zakażeń i podejrzeń zakażenia tą chorobą. Choroba, która może mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, spowodowała w ostatnim czasie śmierć 24 osób w Polsce.

Sezon zachorowań na grypę w Polsce w pełni

Z opublikowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego danych wynika, że od początku sezonu grypowego, czyli od września 2022 r., w naszej ojczyźnie zanotowano już ponad 2 miliony 430 tys. przypadków zachorowań oraz ponad 12 tys. skierowań pacjentów do szpitali. Co jednak najbardziej niepokoi, to to, że zakaźna choroba spowodowała dotychczas śmierć 24 osób w naszym kraju. W drugiej połowie grudnia 2022 roku doszło do pierwszego zgonu z powodu grypy w tym sezonie. Była to osoba powyżej 65 lat, pochodząca z województwa śląskiego.

Na domiar złego, pod koniec grudnia ubiegłego roku zmarła najmłodsza osoba z powodu infekcji. W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi na grypę zmarł 10-letni chłopiec, który był hospitalizowany ze względu na ciężki przebieg sezonowej infekcji typu grypowego.

Łącznie, w okresie 23-31 grudnia odnotowano 23 zgony z powodu grypy - najwięcej w województwie wielkopolskim - 8. Najwięcej zmarłych - aż 20 osób - to seniorzy w wieku powyżej 65 lat.

Warto się zaszczepić

Szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski informował, że szczyt zachorowań na grypę przypadać może na przełom lutego i marca. Najskuteczniejszym sposobem na walkę z chorobą jest szczepionka. Rozwiązanie to jest istotne szczególnie w przypadku seniorów, dzieci oraz osób z obniżoną odporności, dla których grypa może być śmiertelnym zagrożeniem.

Minister zdrowia mówił jednocześnie, że na najbliższym sejmowym posiedzeniu zostanie podjęty temat wprowadzenia recept farmaceutycznej na szczepienie przeciw grypie. Miałoby to znacznie ułatwić dostęp do szczepionek dla wszystkich obywateli. Do tej pory jedynie 700 tys. osób w naszym kraju skorzystało z takiej możliwości.

Grypa - warto wiedzieć

Jak czytamy na stronach rządowych, grypa jest chorobą zakaźną układu oddechowego wywołana wirusem grypy, występująca corocznie i przebiegająca pod postacią ostrej infekcji układu oddechowego. Najczęstszą przyczyną corocznych, sezonowych wzrostów zachorowań na grypę w okresie jesienno-zimowym są wirusy grypy typu A i B.

Najczęściej zakażenie szerzy się drogą kropelkową przez kontakt bezpośredni lub kontakt ze skażonymi przedmiotami. W naszym kraju sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem.

Jak czytamy na rządowym informatorze, "objawy grypy są niecharakterystyczne, lecz najczęstsze dotyczą objawów ogólnych - wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśni, bólów głowy, uczucia rozbicia i osłabienia, złego ogólnego samopoczucia. Także objawów ze strony układu oddechowego - suchego kaszlu, bólu gardła i kataru, bólu w klatce piersiowej. U małych dzieci obraz kliniczny może być całkowicie niecharakterystyczny - obejmować zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty" - czytamy.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: gov.pl/ NIZP PZH