Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Nawet 700 zł do emerytury, są pewne warunki. Dostanie tylko jeden rocznik
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 11.04.2024 19:47

Nawet 700 zł do emerytury, są pewne warunki. Dostanie tylko jeden rocznik

emeryci
fot. Pixabay/wineguide101

Najwyższy dodatek emerytalny obecnie to tzw. emerytura honorowa, czyli świadczenie przysługujące wszystkim seniorom, którzy ukończyli 100 lat. Od 1 marca, dzięki waloryzacji, ZUS wypłaca ponad 700 zł więcej, ale pieniądze trafić mogą tylko do seniorów z konkretnego rocznika. 

Emerytura honorowa. Od marca ponad 700 zł więcej

Emerytura honorowa obecnie dzięki marcowej waloryzacji, której wskaźnik wyniósł 12,12 proc., wynosi 6246,13 zł. Taką kwotę otrzymać mogą jednak nie wszyscy seniorzy. Przysługuje ona 100-latkom, który obchodzili urodziny po 1 marca 2024 roku. Emerytura honorowa waloryzowana jest przez ten sam wskaźnik, co świadczenie zasadnicze.

Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna "emerytura dla stulatków" jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości - informuje Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku. 

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie po 13 latach. Będzie duża podwyżka

Dla kogo emerytura honorowa?

Zgodnie z danymi, jakie przedstawiał jeszcze niedawno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w Polsce emeryturę honorową pobierało ok. 2850 obywateli. Na dodatek liczyć mogą wszyscy seniorzy, którzy dożyli imponującego wieku 100 lat. Jak wynika z danych, większość beneficjentów emerytury honorowej w Polsce stanową kobiety.

ZOBACZ: Druga waloryzacja emerytur. Pojawił się projekt

Emerytura honorowa jest wypłacana seniorom urodzonym po 1 marca 1924 roku. Co ważne, do jej otrzymania nie potrzebny jest żaden wniosek. ZUS wypłaca dodatek automatycznie. 

Emerytura honorowa wypłacana automatycznie

Jedynym warunkiem wypłaty emerytury honorowej jest kryterium wiekowe. ZUS wypłaca dodatek bez względu na wysokość dotychczas otrzymywanego świadczenia. Co warte podkreślenia, również emerytura zasadnicza nie jest warunkiem do otrzymywania dodatku honorowego. Jeśli dany 100-latek nie pobiera z ZUS żadnego świadczenia i nie widnieje w systemie, wówczas zmuszony jest złożyć odpowiedni wniosek o wypłatę emerytury honorowej.