Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Zmiana czasu z zimowego na letni. Wypadnie w wyjątkowym terminie
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 01.03.2024 22:22

Zmiana czasu z zimowego na letni. Wypadnie w wyjątkowym terminie

zegar
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zmiana czasu z zimowego na letni to jeden z głównych sygnałów nadchodzącej wiosny. Bez wątpienia tego okresu wyczekuje wielu z nas, spragnionych promieni słonecznych. Już niebawem dni stanął się znacznie dłuższe. Kiedy trzeba przestawić zegary o godzinę do przodu? W tym roku termin zmiany czasu jest szczególny.

Zmiana czasu z zimowego na letni 2024

Zmiany czasu to bardzo kontrowersyjny temat, który od zawsze elektryzuje obywateli, którzy w tej kwestii mają podzielone opinie. Znaczna część uważa, że zmiana czasu jest niepotrzebna. Zasada zmiany obowiązuje jednak nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach. 

Rozwiązanie ze zmianą czasu zostało w dużej mierze wprowadzone po to, by przekonać społeczeństwo do oszczędności energii elektrycznej, maksymalne wykorzystując naturalne światło dzienne.

Nieubłaganie zbliża się termin, którego wyczekują miliony Polaków. Zmiana czasu z zimowego na letni w tym roku przypadnie w wyjątkowym terminie.

Szczecin. Wjechał w grupę ludzi i uciekł, świadkowie zabrali głos

Zmiana czasu. W tym roku wyjątkowa data

Zmiana czasu sygnalizuje nam nadejście wiosny i znacznie dłuższych dni. Przesunięcie wskazówek na naszych zegarkach cieszy praktycznie wszystkich. Małą wadą może być jedynie fakt, że zmiana czasu spowoduje, że jednej nocy będziemy spać nieco krócej.

Kiedy nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni? W tym roku ten termin jest nieco wyjątkowy. Wskazówki zegara zawsze przestawiamy w ostatnią niedzielę marca. Tak się składa, że w 2024 roku tym dniem będzie niedziela i to właśnie wtedy będziemy musieli przestawić godziny. Co więcej, noc z 30 na 31 marca to czas Wielkiej Soboty i Niedzieli Wielkanocnej. W tym roku zmiana czasu nastąpi więc w okresie świątecznym, gdy wiele osób zasiądzie do uroczystego wielkanocnego śniadania.

ZOBACZ: Zima wróci z pełną siłą. Eksperci zapowiadają mrozy i deszcz ze śniegiem

Wcześniejsza pobudka w tym przypadku może okazać się bolesna, bowiem wielu wiernych będzie musiało wstać nieco wcześniej na poranną mszę. Warto zaznaczyć, że Poniedziałek Wielkanocny to dzień wolny od pracy, więc będzie okazja do odpoczynku po zmianie czasu. 

Zmiana czasu nie cieszy wszystkich obywateli

Zmiana czasu niemal zawsze wywołuje skrajne emocje. W Polsce obywatelom to rozwiązanie towarzyszy od 1977 roku i jest uregulowane rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów z 2022 roku. Co warte odnotowania, rozporządzenie obowiązywać będzie do 2026 roku, dlatego wciąż wielu Polaków podnosi głosy, aby zrezygnować już niebawem z okresowej zmiany czasu.

Komisja Europejska rozpoczęła już prace nad tym, aby ustalić wspólny czas, obowiązujący niezależnie od pory roku. Państwa członkowskie niestety nie dogadały się tej w kwestii. Zmiana czasu obowiązywać będzie więc prawdopodobnie jeszcze przez długi czas.