Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Jest decyzja ws. kontroli na granicy. Resort właśnie poinformował
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 01.03.2024 14:58

Jest decyzja ws. kontroli na granicy. Resort właśnie poinformował

granica
Agencja Migawka/East News

Dobra wiadomość dla wielu podróżnych. Ministerstwo Spaw Wewnętrznych i Administracji nie zamierza przedłużać kontroli wprowadzonych tymczasowo na granicy polsko-słowackiej. Te mają trwać jedynie do północy 2 marca br. Jednocześnie resort informuje, że Straż Graniczna nadal będzie prowadzić działania wewnątrz kraju, ukierunkowane na zwalczanie nielegalnej migracji.

Koniec kontroli na granicy polsko-słowackiej

Na ten moment czekało wielu podróżujących na trasie Polska-Słowacja. W piątek (1 marca) MSWiA poinformowało, że podjęta została decyzja o zakończeniu tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej na granicy ze Słowacją. Powodem ma być ustabilizowanie się sytuacji migracyjnej na tzw. szlaku bałkańskim i ustąpienie zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej. 

Otworzyła ryż z Biedronki. Klienci będą zniesmaczeni

Straż Graniczna będzie działać wewnątrz kraju

Resort pod kierownictwem Marcina Kierwińskiego zapewnia w komunikacie, że zniesienie kontroli nie oznacza zaprzestania monitorowania sytuacji migracyjnej, co odbywać ma się teraz w ramach współpracy transgranicznej. Nie jest więc wykluczone, że w przypadku ponownego wzrostu zagrożenia w przyszłości działania kontrolne powrócą.

Straż Graniczna nadal będzie prowadzić kontrole wewnątrz kraju ukierunkowane na zwalczanie nielegalnej migracji na głównych szlakach komunikacyjnych i w innych wytypowanych miejscach - czytamy.

Od 4 października do 2 marca granicę polsko-słowacką przekraczać można było tylko w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. To 17 drogowych przejść granicznych, 3 kolejowe przejścia graniczne oraz 2 piesze przejścia graniczne. Odbywały się tam wyrywkowe kontrole, a podróżni musieli okazać paszport lub dowód osobisty.

Udana akcja zatrzymania kuriera. Mężczyzna przemycał nielegalnych migrantów

W czwartek (29 lutego) Straż Graniczna poinformowała o zakończonej sukcesem akcji zatrzymania tzw. kuriera. Funkcjonariusze z oddziału w Sosnowcu wytypowali mężczyznę do rutynowej kontroli na granicy polsko-słowackiej, ale ten zatrzymał się i zaczął uciekać pieszo.

Jak się okazało w przestrzeni ładunkowej porzuconego pojazdu była grupa nielegalnych migrantów, którzy mieli zostać przewiezieni na terytorium Niemiec - przekazano.

Dzięki sprawnym działaniom operacyjnym, podejrzanego udało się ująć w jednym z hosteli w centralnej części Polski. W trakcie przesłuchania przyznał się do zarzucanych mu czynów. Został aresztowany na dwa miesiące, grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Źródło: MSWiA, Facebook