Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > [NA ŻYWO] W wieżowiec uderzyła rakieta, wysadzili kolejny most. Atak Rosji na Ukrainę. Relacja minuta po minucie
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 26.02.2022 07:49

[NA ŻYWO] W wieżowiec uderzyła rakieta, wysadzili kolejny most. Atak Rosji na Ukrainę. Relacja minuta po minucie

Z ostatniej chwili czerwone
twitter

Kolejny dzień wojny na terenie Ukrainy. W nocy udało się obronić Kijów, ale sytuacja wciąż jest napięta. Prezydent Zełenski przemówił do narodu, a w stolicy z samego rana zawyły syreny. Kijów jest otoczony przez wojska rosyjskie. Relacja na żywo na portalu goniec.pl. Kliknij shift i F5 żeby przeczytać najnowsze informacje.

13.45 "Decyzja prezydenta Putina o kontynuowaniu agresji przeciwko Ukrainie jest strasznym błędem, za który Rosja zapłaci surową cenę w nadchodzących latach" - napisała w mediach społecznościowych rzeczniczka NATO.

13.41 Dostęp do Twittera z terenu Rosji jest ograniczony - informuje portal Niebezpiecznik

13.36 Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk zaapelował w sobotę na Twitterze do rządu niemieckiego. “Drogi Rządzie Federalny, jak długo jeszcze będziecie bezczynnie patrzeć, jak my, Ukraińcy, jesteśmy mordowani przez (rosyjskie) siły powietrzne i rakiety, a miasta bombardowane? Pilnie potrzebujemy pocisków PRZECIWLOTNICZYCH, aby chronić ludzi" - napisał.

13.34 - 5 tys. hełmów to jest chyba jakiś żart. To musi być realna pomoc w broni, pomoc żołnierzom ukraińskim, którzy walczą także za naszą wolność, żebyśmy my nie byli następni - ostrzega szef polskiego rządu.

13.33 - Nie tylko NS2, musimy też zamknąć Nord Stream 1, a także zamrozić i konfiskować majątki rosyjskich oligarchów, a pieniądze użyć na odbudowę niepodległej Ukrainy - dodaje premier.

13.29 Premier Mateusz Morawiecki przemawia w Berlinie przed spotkaniem z kanclerzem Olafem Scholzem. - Przyjechałem, by wstrząsnąć sumieniem Niemiec, by zdecydowali się w końcu na rzeczywiście miażdżące sankcje, które wpłyną na decyzje Kremla, na decyzje Putina, by przestał atakować Ukrainę - mówi.

13.21 W odpowiedzi na działania Zachodu Rosja prowadzi akcję odwetową. Kraj zamyka przestrzeń powietrzną dla polskich, czeskich i bułgarskich linii lotniczych.

13.19 "Estonia zamyka swoją strefę powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych i zachęca do tego inne państwa"- napisała na Twitterze premier Estonii Kaja Kallas.

13.17 Władze Kijowa poinformowały, że wydłużają obowiązywanie godziny policyjnej. Od soboty ma ona trwać od 17 do 8 rano. Na razie zarządzenie wydano do 28 lutego.

13.05 Siatkarze dołączają do piłkarzy i także nie chcą grać z Rosjanami. "Prezes PZPS Sebastian Świderski właśnie wysłał pismo do szefa Europejskiej Konfederacji Siatkarskiej" - podał dziennikarz Onetu Kamil Dziubka.

12.56 NEXTA donosi, że w Charkowie miał być ogłoszony alarm bombowy.

12.35 Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki potwierdził, że otrzymał od premiera Węgier Viktora Orbana deklarację dotyczącą zgody na zablokowanie systemu SWIFT dla Rosji.

12.31 Łotwa dołącza do państw, które zamykają przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych.

12.25 Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński rozmawiał z ambasadorem Węgier w Polsce. Ten zapewnił, że Węgry nie będą blokowały żadnych sankcji na Rosję, w tym wyłączenia jej z systemu SWIFT.

12.19 Rozpoczęło się kryzysowe posiedzenie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu, wojska oraz służb.

12.07 "Bronimy naszego miasta! Próbują zniszczyć Kijów i nasz kraj! Musimy wytrzymać! Chwała Ukrainie!" - napisał na Twitterze mer Kijowa Witalij Kliczko.

12.03 Szef BBN Paweł Soloch poinformował na antenie RMF FM, że Polska jest gotowa do zorganizowania szczytu w Warszawie w celu przeprowadzenia rozmów pokojowych pomiędzy Ukrainą i Rosją, o ile z takim postulatem wystąpi strona ukraińska.

12.01 Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział, że przez najbliższe cztery tygodnie obywatele Ukrainy będą mogli bezpłatnie korzystać z przejazdów pociągami PKP InterCity.

11.52 "Roskomnadzor zażądał usunięcia naszych materiałów, zabraniając nam nazywania wojny wojną. W przeciwnym razie nasza strona zostałaby zablokowana. Będziemy nadal prowadzić uczciwe dziennikarstwo. Nowaja Gazeta jest przeciw wojnie!" - poinformowała redakcja.

11.47 Hakerzy z grupy Anonymus włamali się i ujawnili zbiór (ok. 200 GB) wiadomości e-mail białoruskiego producenta broni Tetraedr. Firma zapewniła Władimirowi Putinowi wsparcie logistyczne w trakcie inwazji na Ukrainę.

11.41 Robert Lewandowski odpowiedział na komunikat Cezarego Kuleszy ws. odwołania meczu barażowego z Rosją. "Słuszna decyzja! Nie wyobrażam sobie grania meczu z reprezentacją Rosji w sytuacji gdy trwa agresja zbrojna na Ukrainie. Rosyjscy piłkarze i kibice nie są za to odpowiedzialni, ale nie możemy udawać, że nic się nie dzieje" - napisał na Twitterze.

11.35 W sieci pojawiło się najnowsze wideo Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent Ukrainy oznajmił, że Kijów i jego okolice pozostają pod kontrolą ukraińskiej armii.

11.28 Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau i minister spraw zagranicznych Japonii Yoshimasa Hayashi rozmawiali telefonicznie o solidarnej odpowiedzi wspólnoty międzynarodowej w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.

11.23 "Rosyjska operacja będzie zrealizowana w całości, dopóki nie osiągnie wszystkich celów, o których mówił Putin. Sankcje niczego nie zmienią" - oświadczył na Facebooku były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

11.11 "Musimy być solidarni. Dlatego podjąłem decyzję o udostępnieniu hotelu Petrochemia i pałacu w Srebrnej uchodźcom z Ukrainy. Zapewnimy zakwaterowanie i wyżywienie matkom z dziećmi i całym rodzinom. Jesteśmy w kontakcie z odpowiednimi instytucjami, aby pomoc ruszyła jak najszybciej" - napisał na Twitterze Daniel Obajtek.

11.02 Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podał, że od początku inwazji granicę Polski z Ukrainą przekroczyło 100 tysięcy osób.

10.46 Na godzinę 12 Andrzej Duda zwołał naradę w trybie kryzysowym z rządem, służbami oraz dowódcami.

10.38 Mer Lwowa Andrij Sadowy poinformował, że około godziny 9 rano na zachodzie Ukrainy wysadził się rosyjski desant. Oddział przybył trzema śmigłowcami i liczył około 60 osób.

10.32 W Kijowie znów wyją syreny - donosi NEXTA

10.27 Jest oświadczenie polskiej reprezentacji.

10.15 "A kiedy będziesz gotowy do podjęcia decyzji, pamiętaj też o Białorusi. Równie surowe sankcje są potrzebne wobec Łukaszenki i jego zbirów. Ponosi taką samą odpowiedzialność za agresję jak Putin." - zaapelował Donald Tusk.

10.08 Metro w Kijowie przestaje jeździć i będzie służyło jedynie jako schron. "Nie wychodźcie i nie wyjeżdżajcie do miasta. Z domu wychodźcie tylko wtedy, kiedy musicie udać się do schronów" - zaapelowal mer Kijowa.

10.02 198 osób - w tym troje dzieci - zginęło w wyniku inwazji wojsk rosyjskich. Rannych jest 1115 osób - poinformował Wiktor Laszko ukraiński minister zdrowia. Zapewnił jednocześnie, że system ochrony zdrowia działa.

9.52 Interfax- Ukraina podaje, że most w rejonie wsi Stojanka (pięć kilometrów na zachód od Kijowa) został wysadzony. Nie ma przejazdu w stronę Żytomierza.

9.47 Mocne nagranie i ostre słowa do rosyjskiego żołnierza. "Rosja prowadzi bardzo małe dzieci na wojnę"

9.41 Prezydent Ukrainy rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej. "Ukraina walczy z najeźdźcą z bronią w ręku, broniąc swojej wolności i europejskiej przyszłości" - napisał na Twitterze Zełenski.

9.36 "Koniec ze słowami, czas na czyny! W związku z eskalacją agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, reprezentacja Polski nie zamierza rozegrać barażowego meczu z rep. Rosji. To jedyna słuszna decyzja. Prowadzimy rozmowy z federacjami 🇸🇪 i 🇨🇿, aby przedstawić FIFA wspólne stanowisko" - poinformował Cezary Kulesza, prezes PZPN.

9.28 Węgrowie zaproponowali by Budapeszt był miejscem dwustronnych rozmów władz Ukrainy i Rosji - poinformował szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. 9.19 Film przedstawiający mężczyznę mówiącego do rosyjskich żołnierzy, że są marionetkami - jest hitem w sieci. "Ty masz swój kraj, my mamy nasz. Czy nie macie problemów w swoim kraju do rozwiązania?"

9.15 Jak informuje polska Państwowa Agencja Atomistyki, wzrost promieniowania w Czarnobylu o którym informowały media, był spowodowany ruchem znacznej ilości pojazdów wojskowych.

9.08 USA, Wielka Brytania i inne kraje europejskie - łącznie 27 państw - zgodziło się przekazać więcej broni, pomocy wojskowej i środków medycznych dla Ukrainy - podaje Sky News.

9.02 Doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych potwierdził, że po uderzeniu rakiety w budynek mieszkalny przy ulicy Alei Łobonowskiego 6A w Kijowie nie ma ofiar.

8.55 W taki sposób ratownicy pomagali mieszkańcom wieżowca, gdzie pocisk uderzył i trafił pomiędzy 17 a 18 piętro.

8.51 Polacy są solidarni z Ukrainą. Ten poruszający kadr pokazano podczas transmisji na żywo w tvn24.

8.44 Do Polski w piątek wjechało ponad 47 tysięcy osób - podaje Straż Graniczna.

8.38 W Warszawie ruszył punkt informacyjny dla Ukraińców - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

8.31 W schronie na świat przyszła dziewczynka. "Rosjanie, ta dziewczyna urodziła się w schronie przeciwbombowym, ukrywając się przed waszymi „wyzwolicielami”. Coś mi mówi, że wyrażenie „bratni ludzie” będzie jej jeszcze bardziej obce niż nam dzisiaj. Spłoń w piekle, Putin"

8.28 Kolejne nagranie z uderzenia rakiety w wieżowiec.

8.22 Morale Ukraińców są bardzo duże. Widzimy kolejki do punktów poboru wojskowego - relacjonuje na antenie tvn24, reporter radia RMF FM Mateusz Chłystun.

8.18 Prezydent Ukrainy komunikuje się z narodem między innymi na Twitterze. "To kluczowy moment, by raz na zawsze zamknąć wieloletnią dyskusję i zdecydować o członkostwie Ukrainy w #EU" - napisał Zełenski.

8.15 Michaił Matwiejew, deputowany rosyjskiej Dumy Państwowej, apeluje o przerwanie wojny. "Głosowałem za tym, by nie bombardowano Donbasu, a nie za bombardowaniem Kijowa" - stwierdził.

8.11 Nagranie zniszczonego wieżowca z innej perspektywy:

8.09 Około 1200 artystów, architektów, historyków sztuki i innych twórców z Rosji , w tym wybitnych mistrzów i geniuszy, podpisało list otwarty przeciwko wojnie z Ukrainą - podaje niezależny kanał NEXTA.

8.06 W sobotę odbędzie się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem - poinformował rzecznik prasowy rządu Piotr Muller. W spotkaniu udział weźmie też prezydent Litwy.

8.03 NEXTA publikuje kolejne nagrania które pokazują zniszczony budynek.

8.00 "Kijów, nasze wspaniałe, spokojne miasto, przetrwał kolejną noc pod atakami rosyjskich sił lądowych, rakietami. Jedna z nich trafiła na mieszkanie w Kijowie. Domagam się od świata: całkowitego odizolowania Rosji, wypędzenia ambasadorów, embarga na ropę, zrujnowania jej gospodarki. Powstrzymaj rosyjskich zbrodniarzy wojennych!" - napisał szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

7.58 Agencja Interfax-Ukraina podała, że elektrownię wodną w Kijowie kontrolują siły ukraińskie. Poprzednie informacje jakoby miały ją przejąć Rosjanie, zostały zdementowane. 7.45 Media obiegły informacje o tym, że rakieta zniszczyła wieżowiec. Ze wstępnych doniesień wynika, że nie ma rannych. Straty są jednak bardzo duże.

Tagi: