Goniec.pl

Goniec.pl

[ZAPIS RELACJI] Potężne eksplozje w Kijowie, Rosjanie atakują też inne miasta. To będzie bardzo trudna noc

1 Marca 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Wojna w Ukrainie. W Kijowie doszło do potężnych eksplozji, a Rosjanie atakują nie tylko stolicę, ale również inne duże ukraińskie miasta. Tymczasem w Przemyślu gromadzą się bojówki kiboli, które atakują migrantów i wolontariuszy.

Dziękujemy za śledzenie relacji. Zapraszamy do czytania nowej, na dzień 2 marca. Znajdziecie ją TUTAJ .

05:46 Do nietypowego zdarzenia doszło w mieście Melitopol, gdzie zwykli obywatele wyszli na ulicę i zablokowali przejazd rosyjskich wojsk.

05:37 We wtorek trzy przybywające z różnych kierunków kolumny rosyjskiego wojska wkroczyły do Trościańca i zajęły to leżące w obwodzie sumskim miasto. W mieście zniszczone są prawie wszystkie linie energetyczne, wszystkie drogi są uszkodzone. Rosjanie chodzą od domu do domu, wyprowadzają ludzi z piwnic, zmuszają ich do siedzenia w nocy na ulicy - napisał na Telegramie szef Obwodowej Administracji Państwowej obwodu Dmytro Żywycki.

05:24 Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel pojawi się dziś w Polsce. O godz. 8:45 spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka. Z kolei o godz. 10:20 obaj politycy mają pojawić się na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec.

05:11 Krajobraz po rosyjskim ataku na dzielnicę mieszkaniową w Borodiance

05:05 Od 2 marca obowiązuje zakaz dla Rosjan, Putin podpisał rozporządzenie.

04:54 Zmasowany ostrzał przedmieść Charkowa.

04:45 Lwów zabezpiecza zabytki na wypadek ostrzału i bombardowań.

04:36 Tereny opanowane przez Rosjan, stan na 1 marca.

04:24 Rosyjscy spadochroniarze wylądowali w Charkowie i zaatakowali jedno z wojskowych centrów medycznych w mieście. Siły ukraińskie odpierają atak.

04:17 Ministerstwo Obrony Ukrainy przekazało, że wojska białoruskie są w stanie gotowości do rozmieszczenia i stacjonują w pobliżu granicy z Ukrainą.

03:55 Prezydent USA wygłosił orędzie. Padło wiele słów o Ukrainie i Putinie

03:43 Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy podało, że Rosjanie podkładają miny pod porzucany przez siebie w obwodzie sumskim na wschodzie Ukrainy sprzęt wojskowy.

03:35 Prezydent USA Joe Biden ogłosił zamknięcie amerykańskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów.

03:30 Amerykanie ujawniają, że morale rosyjskich wojsk jest bardzo niskie

02:57 Amerykański senator Marco Rubio, wiceprzewodniczący senackiej komisji ds. wywiadu, twierdzi, że Putin przeprowadził "największy atak lotniczy w historii inwazji", próbując zdobyć Charków.

02:49 - Ze względu na Ukrainę, Rosję i świat - Putin musi ponieść porażkę - powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

02:44 Boeing potwierdził, że wstrzyma dostawy części, obsługę techniczną i wsparcie techniczne dla rosyjskich linii lotniczych.

02:35 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy informuje o walkach w Charkowie.

02:22 W Kijowie zawyły syreny przeciwlotnicze

02:18 Aleksander Kwaśniewski ujawnia plany Putina

02:11 Smutne obrazki z Rosji

02:06 - Wielkie podziękowania dla ukraińskich strażaków. Zbyt często ich bohaterskie czyny nie są wystarczająco honorowane - napisał dziennikarz Illia Ponomarenko.

02:01 Linie United Airlines tymczasowo zawiesiły loty przez rosyjską przestrzeń powietrzną. Wcześniej loty nad Rosją wstrzymały również Delta Air Lines, American Airlines i United Parcel Service (UPS).

01:55 - Łukaszenka nie jest Białorusią i Białorusini nie powinni ponosić odpowiedzialności za jego zbrodnie; bycie obywatelem Białorusi nie oznacza wspierania dyktatorów i wojny, rozpętanej przez nich - przekazała w liście do Polaków liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

01:50 O godz. 3 polskiego czasu prezydent USA Joe Biden wygłosi orędzie.

01:36 Niebywałe nagranie pokazuje, jak czołg strzela w kierunku nagrywającego go mężczyzny w budynku

01:24 Marina Kalabina, anestezjolog z Naukowo-Praktycznego Centrum Medycznego Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej, zginęła podczas rosyjskich nalotów. Tragiczną informację potwierdził ukraiński minister zdrowia Wiktor Ljaszko.

01:19 - Rosjanie wprowadzili już na Ukrainę ponad 80 proc. skoncentrowanego wcześniej wzdłuż granic kraju potencjału wojskowego i przygotowują się do ataku na Kijów oraz Charków - przekazała właśnie agencja Ukrinform, powołując się na źródła w Pentagonie.

01:15 Lekarze z Ukrainy wzięli ślub w trakcie inwazji Rosji

01:09 W Mariupolu rozległ się alarm przeciwlotniczy

01:01 W Rosji kolejny dzień trwają demonstracje przeciwko inwazji na Ukrainę. Jak podaje Nexta, z tego powodu od 24 lutego rosyjska policja zatrzymała już prawie 7 tys. obywateli tego kraju.

00:56 Charków przed i w trakcie inwazji Rosji na Ukrainę

00:51 Siły powietrzne Ukrainy wraz z jednostkami wojska i obrony terytorialnej zniszczyły duży rosyjski konwój wojskowy w pobliżu miasta Basztanka. Szacuje się, że w konwoju znajdowało się prawie 800 pojazdów.

00:46 Rafał Trzaskowski na Facebooku:

00:39 Nie żyje legendarny pilot Ukrainy. Zginął w walce z siłami rosyjskimi.

00:28 Najnowsze doniesienia każą sądzić, że Rosjanie zdobyli Chersoń, miasto w południowej Ukrainie.

00:24 Siły rosyjskie zniszczyły Uniwersytet Sił Powietrznych w Charkowie

00:11 Dramatyczne doniesienia z Żytomierza. Są ofiary nalotu Rosjan, trwa walka z ogromnym pożarem.

00:03 Zwyciężczyni festiwalu piosenki Eurowizja z 2016 roku, ukraińska piosenkarka Susana Dżamaładinowa, występująca pod pseudonimem Dżamała, znajduje się wśród uciekinierów wojennych, którzy przekroczyli granicę z Rumunią.

23:57 Amerykański koncern Ford zawiesza działalność w Rosji w związku z wydarzeniami na Ukrainie. - Biorąc pod uwagę sytuację, poinformowaliśmy dziś naszych partnerów JV, że zawieszamy nasze działania w Rosji, ze skutkiem natychmiastowym, do odwołania - napisano w oficjalnym oświadczeniu.

23:53 - Inwazja Rosji na Ukrainę dotknęła Ukraińców i osoby niebędące jej obywatelami na wiele sposobów. Afrykańczycy szukający ewakuacji są naszymi przyjaciółmi i muszą mieć równe szanse na bezpieczny powrót do swoich krajów. Rząd Ukrainy nie szczędzi wysiłków, by rozwiązać ten problem - napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

23:45

23:22 Firma Apple potwierdziła, że nie będzie sprzedawać swoich produktów na terenie Rosji. Wyłączone zostało także dokonywanie płatności przy pomocy Apple Pay. 

23:14 Ostrzelana została miejscowość Biała Cerkiew leżąca w obwodzie kijowskim. Doszło do licznych zniszczeń, ale, jak przekazał burmistrz Giennadij Dyky, "według wstępnych danych nie ma ofiar". MSW Ukrainy potwierdziło, że rakieta, która spadła na miasto, wycelowana była w skład ropy.

23:06 Słynny "Duch z Kijowa" miał zostać zestrzelony przez Rosjan. Przeżył, dostał nowy samolot i zniszczył kolejną maszynę wroga.

22:59 Dzisiaj zaczęliśmy blokować kanały YouTube Russia Today i Sputnika w całej Europie. Odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, skupialiśmy się na usuwaniu treści naruszających prawa i łączeniu ludzi z zaufanymi wiadomościami i informacjami - poinformowała platforma Youtube.

22:53 Mer Żytomierza, Serhiej Suchomłyn, przekazał, jak wygląda obecnie sytuacja w mieście. Według jego informacji, jedna z bomb uderzyła w budynek niedaleko szpitala.

22:50 Rosja bombarduje dzielnice Kijowa i Wysogotowa spoza stolicy - podała Państwowa Służba Łączności Specjalnej Ukrainy. Pod naporem ognia znalazły się dzielnice: Rusaniwka, Kureniwka, Boiarka i Żuliany (okolice kijowskiego lotniska międzynarodowego).

22:49 Holenderski dziennik  "De Telegraaf" poinformował, że co najmniej stu byłych holenderskich żołnierzy chce walczyć z Rosją w Ukrainie. Większość z nich to byli komandosi, którzy służyli podczas wojny w Jugosławii.

22:48 Biała Cerkiew po nalocie bombowym rosyjskich wojsk.

22:42 Wirtualna Polska: jak podał Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji, we wtorek wieczorem w Przemyślu doszło do pobicia trojga obywateli Indii. Jednemu z poszkodowanych jest udzielana pomoc medyczna. Napadła na nich grupa pięciu mężczyzn.

22:39 NEXTA pokazała film z Basztanki w obwodzie mikołajowskim po przybyciu wojsk rosyjskich.

22:38 - Dobranoc Europo. Kiedy ty śpisz, nasi mali Ukraińcy stoją na straży twoich marzeń, stając się ludzką tarczą dla Unii Europejskiej w obliczu rosyjskiej agresji - brzmi najnowszy wpis Rady Najwyższej Ukrainy.

22:36 Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu agencji Reutera. Przemówił do zachodnich przywódców - To jest bardzo ważne, żeby mieć świadomość, że jeśli Ukraina padnie, to wojska rosyjskie znajdą się przy granicach państw członkowskich NATO. Będziecie się mierzyli z tym samym problemem, co my.

22:34 Eksperci przestrzegają przed tworzącymi się trollami w mediach społecznościowych. Informacje podane przez tych użytkowników mogą nie być prawdziwe - to często powstające nowe konta, które twierdzą, że ich użytkownicy znajdują się w centrum wydarzeń i będą teraz relacjonować prawdę o tym, co się dzieje.

22:30 Marine Le Pen sprzeciwia się wejściu Ukrainy do Unii Europejskiej.

22:25 Reuters: Ukraińska cyberpartyzancka grupa bojowa planuje przeprowadzić cyfrowe ataki sabotażowe na ważną rosyjską infrastrukturę, taką jak koleje czy sieć energetyczna.

22:21 RIA: Nadszedł czas, aby usunąć broń jądrową z Europy Zachodniej i Wschodniej - przekazał rosyjski wysłannik do Unii Europejskiej Gennady Gatiłow.

22:19 Władimir Bubnow, trener lekkiej atletyki poinformował o wielkim pożarze szalejącym w mieście Czuhujew (30 km od Charkowa). Bombardowanie miało się odbyć około godziny 18. Jak twierdzi Bubnow, wcześniej siły rosyjskie próbowało trafić w miejscowy szpital, ale ostatecznie trafiono w blok mieszkalny. Nie żyje 8 osób, a 30 zostało rannych.

22:16 Mateusz Morawiecki stwierdził, że polska jest gotowa na nałożenie embargo na rosyjski węgiel. Wymagana jest do tego jednak zgoda Komisji Europejskiej.

22:13 Reuters: szef Międzynarodowego Czerwonego Krzyża poinformował, że jest "pozytywnie nastawiony" w kontekście dotarcia do więźniów i jeńców z Ukrainy i Rosji, którzy zostali uwięzieni ze względu na trwającą wojnę.

22:09 Rada Najwyższa Ukrainy potwierdziła, że w Kijowie doszło do potężnych eksplozji.

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Włochy. Zaginęła 43-letnia Magdalena Wójcik. Służby apelują o pomoc w poszukiwaniach
Czytaj więcej >

Wiadomości

Z zimną krwią zamordował swoje kochanki. Wpadł trzy dni przed własnym ślubem
Czytaj więcej >

Wiadomości

Chciała porządnej mogiły dla zmarłej mamy. Niewiarygodne, co zastała na cmentarzu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Po śmierci Kamilka, ośrodek pomocy dostaje anonimowe maile. "Macie ręce we krwi"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Pomorskie. Zwłoki kobiety dryfujące w Wiśle. Policja ustaliła tożsamość denatki
Czytaj więcej >

Polska

Dlaczego nikt nie może znaleźć małżeństwa z Warszawy? Zaskakujące informacje
Czytaj więcej >
Anna Dymarczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Wiadomości

Ada Rymaszewska

Skandaliczne zachowanie po komunii. Matka dziecka zniknęła z pokaźną sumą pieniędzy
Czytaj więcej >
Wiadomości

Ada Rymaszewska

Tragedia w Dzień Dziecka. 15-latka utonęła na oczach rówieśników
Czytaj więcej >
Wiadomości

Ada Rymaszewska

Tarnów. Zatrzymano 38-latka podejrzanego o podpalenie bloku. Wiadomo, jaki mógł mieć motyw
Czytaj więcej >
Wiadomości

Ada Rymaszewska

Gdańsk. Zaskakujące odkrycie w mieszkaniu nauczyciela. Zdradził go charakterystyczny zapach
Czytaj więcej >
Wiadomości

Ada Rymaszewska

21-letnia Magda nie miała siły wchodzić po schodach. Potworny głód zapijała litrami czarnej kawy
Czytaj więcej >
Wiadomości

Ada Rymaszewska

Rzecznik Praw Dziecka podpalił własnego brata. Gdy padło pytanie, wymownie zamilkł
Czytaj więcej >
Wiadomości

Ada Rymaszewska

Skandaliczne zachowanie po komunii. Matka dziecka zniknęła z pokaźną sumą pieniędzy
Czytaj więcej >
Wiadomości

Ada Rymaszewska

Tragedia w Dzień Dziecka. 15-latka utonęła na oczach rówieśników
Czytaj więcej >
Wiadomości

Ada Rymaszewska

Tarnów. Zatrzymano 38-latka podejrzanego o podpalenie bloku. Wiadomo, jaki mógł mieć motyw
Czytaj więcej >
Wiadomości

Ada Rymaszewska

Gdańsk. Zaskakujące odkrycie w mieszkaniu nauczyciela. Zdradził go charakterystyczny zapach
Czytaj więcej >
Wiadomości

Ada Rymaszewska

21-letnia Magda nie miała siły wchodzić po schodach. Potworny głód zapijała litrami czarnej kawy
Czytaj więcej >
Wiadomości

Ada Rymaszewska

Rzecznik Praw Dziecka podpalił własnego brata. Gdy padło pytanie, wymownie zamilkł
Czytaj więcej >