Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > [NA ŻYWO] Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Rosji
Maja Staśko
Maja Staśko 22.02.2022 03:37

[NA ŻYWO] Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Rosji

onz
Skrin z posiedzenia: https://www.youtube.com/watch?v=9CdY7t5VKIY

O 3:00 w nocy czasu polskiego, a o 21:00 czasu czasu wschodnioamerykańskiego rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie działań Rosji przeciwko Ukrainie. Posiedzeniu w swojej sprawie przewodniczy Rosja, jako że to ona pełni obecnie przewodnictwo w Radzie. Raportujemy na żywo przebieg tego spotkania.

4:33

Pod koniec spotkania na oficjalnej transmisji na YouTubie było ponad 20 tys. widzów. Wielu z nich nazywa spotkanie "żartem" i oskarża o niekonkluzywność.

4:31

Spotkanie zostało odroczone.

4:28

Niemcy potępiły działania Rosji jako naruszenie ustaleń i granic Ukrainy. Wzywa Rosję do dostosowania się do ustaleń, pod którymi się podpisała. Rosja nie ma prawa przekraczać granic Ukrainy i powinna natychmiast wycofać swoje wojska z terytorium Ukrainy, by uniknąć przelania krwi.

4:18

Przedstawiciel Ukrainy mówi, że zostawi maseczkę - nie przez covid, bo wszyscy są zaszczepieni, tylko przez wirusa, który opanował kraje ONZ. Decyzja Rosji jest niezrozumiała i okrutna. Ukraina przypomniała, że Rosja to kraj, który zajął Gruzję i część Ukrainy, a przez decyzje prawne i polityczne legalizuje swoje inwazje. Rosja nie jest w stanie zapewnić pokoju, jak twierdzi. A Ukraina chce pokoju - i jest spójna w swoich działaniach. Ukraina naciska na ochronę swoich granic przez ONZ przed prowokacjami Rosji. Nie chce być ofiarą tych prowokacji. Jest oddana dyplomacji i pokojowemu rozwiązywaniu problemów.

"Jesteśmy na naszej ziemi. Nie jesteśmy nikomu nic winni. I nikomu nie oddamy naszej ziemi. To nie luty 2014 - to luty 2022. Chcemy pokoju" - powiedział przedstawiciel Ukrainy.

Ukraina podkreśliła, że to zależy od Rosji, co dalej się stanie. Rosja przekroczyła podstawowe zasady relacji między krajami.

Ukraina żąda od Rosji anulowania decyzji uznania niezależności Ługańska i Doniecka i powrotu do stołu, do dyskusji. Żąda natychmiastowego porzucenia okupacji.

ONZ jest chora, to na pewno - mówi przedstawiciel Ukrainy. Jest zarażona wirusem Kremla.

"Dzisiaj Rosja słowo po słowie powtórzyła argumenty, które wykorzystywała przy okupacji Gruzji. Kto będzie następny? To pytanie otwarte".

4:09

Rosja zaznacza, że kraje bardzo ostro występują w trakcie posiedzenia ONZ. Podkreśla, że najważniejsze jest zakończenie tego konfliktu pokojowo i zablokowanie prowokacji Ukrainy. Twierdzi, że Ukraina traktuje mieszkańców Donbasu w sposób agresywny i inwazyjny. Przypomina, że w 2019 r. było wiele nadziei, gdy wybrano nowego prezydenta, który miał zapewnić pokój wschodnim terenom. Ale Kijów szybko wystąpił przeciwko tym obietnicom i złamał zasady porozumienia w Mińsku. Podkreśla, że to Ukraina złamała zasady tego porozumienia, nie Rosja. Rosja dodaje, że kiedy zasady porozumienia w Mińsku były podpisywane, Ługańsk i Donieck w Donbasie już ogłosiły niezależność. Uznanie jej przez Rosję więc nic nie zmieniło. Rosja dodaje, że Ukraina sabotuje niezależność tych terenów, a wielu członków ONZ staje po ich stronie. Zachodni sąsiedzi prowadzeni przez USA sprawiają, że Rosja jest przedstawiana w złym świetle - a to nie Rosja jest tu odpowiedzialna. Ostatnie kilka tygodni to histeryczne działania krajów zachodnich, które robią nagonkę na Rosję, a także działania subwersywnych grup ukraińskich, które sabotują działania mieszkańców wschodnich terenów - były tam ofiary. Dlatego rosyjski prezydent stanął po ich stronie. Rosja wzywa zachodnie kraje, by powstrzymały emocje i nie dawały się podpuścić prowokacjom Ukrainy, bo to może skończyć się tragedią. Rosja podsumowuje, że w dzisiejszych wystąpieniach krajów nie znalazło się miejsce dla mieszkańców Ługańska i Doniecku.

4:08

Chiny wskazują, że obecna sytuacja na Ukrainie jest konsekwencją wielu kwestii. Wierzą, że każdy kraj powinien rozwiązać konflikty w sposób pokojowy.

4:01

Norwegia przywołuje fakt, że działania Rosji są zaprzeczeniem porozumienia z Mińska, a także rezolucji z 2002 r. Wzywa, by Rosja przerwała działania militarne i wróciła do dyplomacji, zamiast kontynuować eskalację konfliktu i prowokacje. Ostrzega, że dalsze podobne decyzje Rosji mogą doprowadzić do cierpienia cywilnej ludności. Wyraża wsparcie dla Ukrainy.

3:56

Ghana zaznacza, że tylko współpraca, niezależnie od różnic, pomoże utrzymać wspólnie bezpieczeństwo. Ghana wspiera międzynarodowo uznane granice Ukrainy. Podkreśla istotę dialogu i dyplomacji.

3:51

Kenia zaznacza, że to dla nich jak pieśń przeszłości: Kenia i inne kraje afrykańskie także były podporządkowane kolonialnym imperiom, które odbierały im autonomię. Kenia z innymi krajami musiała odzyskać swoją niepodległość z rąk wielkich imperiów, często pośród wewnętrznych sporów wywołanych dominacją kolonialnych imperiów. Przyjęła granice narzucone przez inne kraje, by uniknąć dalszego rozlewu krwi - można tak rozwiązywać spory. Inwazja imperiów nie jest rozwiązaniem, tylko przedłużeniem kolonialnej dominacji. Kenia wyraża niepokój sytuacją i popiera integralność Ukrainy.

3:41

Irlandia zaznacza, że należy mówić jasno o tym, co się zdarzyło i jak to rozwiązać. A sytuacja jest jasna: została przekroczona zasada autonomii Ukrainy, która jest jedną z podstawowych zasad uznanych w ONZ. To odrzucenie porozumień z Mińska i zdeptanie wysiłków dyplomatycznych wszystkich krajów ONZ z ostatnich tygodni.

3:35

Wielka Brytania wskazuje, że wojna byłaby tragedią, przede wszystkim dla dzieci i kobiet. Podkreśla, że rosyjska inwazja jest naruszeniem autonomii Ukrainy. Obiecuje poważne ekonomiczne konsekwencje dla Rosji za uznanie "republik" w Donbasie. Zaznacza, że zachowanie pokoju i bezpieczeństwa dla wszystkich krajów powinno być najważniejsze, podobnie jak deeskalacja działań Rosji.

3:28

Francja wyraża solidarność z Ukraińcami. Podobnie jak Albania, wskazuje na porozumienia z Mińska, które zostały złamane.

3:25

Albania krytykuje decyzję Rosji. Mówi, że to powtórka inwazji z Gruzji. Kto będzie następny? - pyta. Przypomina, że Rosja sama wskazywała na porozumienia z Mińska jako jedyną drogę rozwiązania konfliktu, po czym ledwo tydzień po tej deklaracji - łamie je. 3:20

Ambasadorka USA zaznacza, że nazywanie żołnierzy Rosji w Ukrainie "żołnierzami sił pokojowych" to "bzdura”.

3:00

Zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ podkreśla, że uznanie niepodległości obszarów na terytorium Ukrainy jest sprzeczne z Kartą ONZ. Jasno daje do zrozumienia, że mamy do czynienia z naruszeniem autonomii Ukrainy przez Rosję. Podkreśla, że najbliższe godziny i dni będą kluczowe, by uniknąć wojny.

Tagi: