Goniec.pl
Na pogrzebach rosyjskich żołnierzy pojawiają się oficerowie tłumaczący powody ich śmierci

FILIPPO MONTEFORTE AFP/EAST NEWS

Na pogrzeby rosyjskich żołnierzy wysyłani się oficerowie. Wyjaśniają przyczyny śmierci

12 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Kremlowska propaganda znalazła nowy sposób na to, by przekonywać Rosjan o zasadności prowadzenia wojny w Ukrainie. Rosnąca liczba pogrzebów żołnierzy sprawiła, że pytań dotyczących faktycznej sytuacji na froncie padało coraz więcej. Zapadła decyzja o wysyłaniu na ceremonię oficerów, którzy mają "tłumaczyć" bliskim, że wojskowi umierają w walkach z nazistami. - Po to, aby wojna nie doszła tutaj, żeby nie nastąpił nowy 1941 rok - mówił jeden z nich.

Najnowsze ustalenia InformNapalm pokazują, że rosyjska władza ma świadomość, iż karmieni propagandą obywatele zaczynają zastanawiać się, dlaczego mimo zapewnianiu o spełnianiu celów w "operacji wojskowej" w Ukrainie odbywa się coraz więcej pogrzebów żołnierzy.

Putin Władimir

Rosja przygotuje kolejną prowokację? "Oskarżą Ukrainę o atak na sąsiednie państwo"

CZYTAJ DALEJ

Na rozwiązanie problemu zgodnego z oficjalną linią propagandy Kremla nie trzeba było długo czekać. InformNapalm, którzy monitorują doniesienia w mediach i internecie na pogrzebach rosyjskich żołnierzy zaczęli pojawiać się oficerowie. Przemawiają oni do żałobników i "wyjaśniają" historię poległych wojskowych.

Rosja: na pogrzeby żołnierzy przyjeżdżają oficerowie

Sytuacja na wojnie w Ukrainie nie idzie zgodnie z planem Władimira Putina. Rosjanie, którzy chowają swoich synów, braci i sąsiadów zaczynają zadawać coraz więcej pytań, gdyż państwowa narracja wskazuje, iż walki toczą się zgodnie z planem Kremla.

InformNapalm wskazuje, że władze wysyłają oficerów na pogrzeby, by ci wyjaśniali śmierć kolejnych żołnierzy, a ta jest bezpośrednio związana z... denazyfikacja Ukrainy i bezpieczeństwem samych Rosjan.

Ustalenia ukraińskiej społeczności wywiadowczej wskazują na małą wioskę w Dagestanie. W Tsundi-Szabdukh mieszka zaledwie 150 mieszkańców. Zgromadzili się oni na pogrzebie sierżanta Kurbana Muradowa, który jeszcze niedawno walczył w Ukrainie.

pilne goniec

Mariupol znów na celowniku Rosjan. Przeprowadzili atak, użyli "substancji nieznanego pochodzenia"

CZYTAJ DALEJ

Wśród żałobników pojawił się jednak wyjątkowy gość. InformNapalm wskazuje, że przemowę wygłosił zastępca dowódcy Flotylli Kaspijskiej lub oficer polityczny tej jednostki.

Oficer zapewnił, że śmierć rosyjskiego sierżanta nie była daremna

- Zrobił wszystko, żeby nacjonaliści i faszyści nie rozpoczęli nowej wojny - mówił do żałobników na nagraniu, które analizowali aktywiści z InformNapalm. Na pogrzebie sierżanta Kurbana Muradowa padło więcej słów ujawniających rosyjską propagandę.

Zdaniem przemawiającego oficera sierżant zginął "po to, aby wojna nie doszła tutaj, żeby nie nastąpił nowy 1941 rok, kiedy zginęły miliony naszych dziadków i babć". Dodał, że faktem jest, iż wiele osób z rosyjskich rodzin odda życie za degastańską ziemię.

- Zwycięstwo jest za nami - dodał. Oficer wysłany na pogrzeb w Dagestanie postanowił podziękować jeszcze rodzinie zmarłego za to, jak go wychowali. Natomiast wdowa chowająca swojego poległego na wojnie męża otrzymała przyznany mu pośmiertne order.

Nie można ocenić stosunku Rosjan obecnych na pogrzebie do słów oficera, gdyż nagranie analizowane przez InformNapalm urywa się w momencie zakończenia propagandowej przemowy. Wszyscy stoją w ciszy i nikt nie przerywa oficerowi.

Władimir Putin o wojnie i terroryzmie. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Tak o wojnie i terroryzmie mówił Władimir Putin. Jego słowa dziś brzmią jak ponury żart

Archiwalne słowa Władimira Putina na temat wojny i terroryzmu rzucają zupełnie nowe światło na jego obecne zachowania. Część słów prezydenta Rosji wydaje się wręcz groteskowa w odniesieniu do wojny w Ukrainie. - Rosja nie prowadzi rozmów z terrorystami, lecz likwiduje ich - mówił w lutym 2004 r. Władimira Putin. Sprawdź, jak wypowiadał się na ten temat. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wp.pl, InformNapalm

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >