Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Możesz dostać wyższą emeryturę. ZUS potwierdza, oto co trzeba zrobić
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 25.10.2024 15:54

Możesz dostać wyższą emeryturę. ZUS potwierdza, oto co trzeba zrobić

pieniądze
Fot. materiały własne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych umożliwia seniorom ponowne przeliczenie emerytur. Ci, którzy uważają, że ich świadczenia są za niskie, mogą zgłosić się po dodatkową weryfikację. Rozwiązanie to może szczególnie pomóc osobom z kilku roczników, niektórzy zyskają niemałą sumę pieniędzy. Jak postarać się o większą emeryturę?

ZUS ponownie przeliczy emerytury

Część seniorów może skorzystać z prawa do ponownego przeliczenia wysokości swojej emerytury lub renty. Zakład Ubezpieczeń Społecznych daje taką możliwość w sytuacji, gdy po przyznaniu emerytury lub renty, senior nadal pracował lub opłacał składki na ubezpieczenie społeczne. Ponadto z takiego prawa mogą skorzystać ci, którzy dopiero po czasie są w stanie udokumentować swoje zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub po przyznaniu świadczenia. Dzieje się tak na przykład w sytuacji, kiedy uzyskaliśmy dokumentację z archiwum po zlikwidowanym zakładzie pracy.

Niekiedy zdarza się, że emeryt znajdzie jakieś świadectwo pracy, którego wcześniej nie miał lub nadal pracuje pomimo przejścia na emeryturę i od jego pensji są odprowadzane składki do ZUS – zauważa Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

ZOBACZ: Zmiana czasu ma poważne skutki, lista jest długa. Konsekwencje są poważniejsze, niż się wydaje

Zamontował fotowoltaikę na swoim balkonie. Trudno uwierzyć, jaki rachunek dostał po 3 latach

Nie wszyscy będą mogli ponownie przeliczyć emeryturę

Do ponownego przeliczenia emerytury konieczne jest spełnienie kilku warunków. ZUS pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek tylko wtedy, gdy jest on podparty nowymi dokumentami, dotyczącymi dodatkowego stażu pracy czy dodatkowych zarobków uzyskanych przed lub po przyznaniu emerytury.

Dokumenty, które umożliwiają przeliczenie emerytury to np.: świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. W przypadku braku tych dokumentów do ZUS-u można dostarczyć dowody szczątkowe, które zostaną przez Zakład przeanalizowane. Są nimi np. legitymacja ubezpieczeniowa z wpisami o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, umowy o pracę, angaże, listy płac uzyskane z archiwum lub jednostki, która przechowuje dokumentację zlikwidowanych zakładów pracy. To może być też książeczka wojskowa albo zaświadczenie wojskowej komendy uzupełnień. Mogą to być wpisy w „książeczkowym” dowodzie osobistym np. o zatrudnieniu, czy dotyczące dzieci, legitymacje związków zawodowych, czy zeznania świadków (najlepiej byłych współpracowników) – wyjaśnia rzeczniczka. 

 ZOBACZ: Zmiana czasu z letniego na zimowy, PKP informuje. Niesłychane, co czeka pasażerów

Ponowne przeliczenie emerytury. Skorzystają przede wszystkim osoby z kilku roczników

Ponowne przeliczenie emerytury następuje na wniosek. Osoby, które go złożą, nie muszą martwić się, że świadczenie po ponownym przeliczeniu będzie niższe. W takiej sytuacji będzie ono wypłacane w dotychczasowej wysokości. 

O ponowne przeliczenie emerytur powinny wnioskować przede wszystkim osoby, które miały przyznaną emeryturę przed 2009 rokiem i nie mogły udokumentować swoich zarobków. Z kolei osoby, które które odnajdą dokumenty potwierdzające faktyczne wynagrodzenia za lata sprzed przyznania świadczenia, będą liczyć na jego zwiększenie nawet o kilkaset złotych.