Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Zamontował fotowoltaikę na swoim balkonie. Trudno uwierzyć, jaki rachunek dostał po 3 latach
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 25.10.2024 11:02

Zamontował fotowoltaikę na swoim balkonie. Trudno uwierzyć, jaki rachunek dostał po 3 latach

fotowoltaika
Fot. Wikimedia Commons/By PantheraLeo1359531 - Own work, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=131568514

Fotowoltaika cieszy się sporą popularnością, a wiele osób decyduje się na jej montaż także wtedy, gdy mieszka w bloku. Instalacja na balkonie ma pozwalać na oszczędności sięgające nawet kilkudziesięciu procent, a sama inwestycja ma szybko się zwrócić. Jeden z posiadaczy paneli słonecznych pokazał swoje rachunki po 3 latach jej użytkowania, niektórzy będą zaskoczeni. 

Fotowoltaika na balkonie

Zainteresowanie panelami słonecznymi jest wysokie także w Niemczech, gdzie w pierwszej połowie 2024 roku założono 220 tys. instalacji. Uproszczone procedury pozwalają na szybki montaż fotowoltaiki, a do tego oferowane są dotacje. Tymczasem zainteresowani tym typem instalacji w Polsce często mierzą się z niechęcią spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, co tłumaczone jest estetyką oraz możliwym zagrożeniem dla konstrukcji balkonu. 

ZOBACZ: Trudno uwierzyć, jaka będzie pogoda na Wszystkich Świętych. Szykuje się nagłe załamanie pogody

Jowita zaginęła na początku lipca, to może być przełom. "Ktoś odczytał wiadomość"

Pokazał rachunki za fotowoltaikę, spore zaskoczenie

To, czy fotowoltaika na balkonie rzeczywiście się opłaca, postanowił rozstrzygnąć niemiecki dziennikarz, Peter Hryciuk. Zebrał on swoje rachunki z ostatnich trzech lat i policzył, ile udało mu się oszczędzić na swojej instalacji. Jak podaje portal giga.de, Niemiec zamontował panele o łącznej mocy 800 W i falownik o mocy 600 W. Jego obliczenia mogą zaskoczyć. 

ZOBACZ: Nawet 1900 zł na dziecko. Rodzice masowo zgłaszają się po to świadczenie, wypłaty już w listopadzie

Oszczędności z fotowoltaiki

Jak wynika z obliczeń niemieckiego dziennikarza, w ciągu 35 miesięcy jego instalacja wygenerowała 1287 kWh, z czego na potrzeby gospodarstwa domowego skorzystano z 1082 kWh, a 205 kWh zostało ”oddane” operatorowi sieci. W pierwszych dwóch latach korzystania z paneli słonecznych, przy cenie prądu sięgającej 30 eurocentów za kWh, zaoszczędził niecałe 166 euro. Z kolei w 2023 roku, gdy cena prądu wzrosła do 40 eurocentów, oszczędności sięgnęły już 168 euro. Hryciuk wyliczył, że ciągu 3 lat udało mu się oszczędzić na energii 374,60 euro (1625 zł).

Niemiec za swoją instalację zapłacił 800 euro i jak twierdzi, inwestycja ta zwróci mu się za około sześć lat. Mając na uwadze okres trwałości wynoszący około 25 lat, jego panele mają być w stanie wytwarzać bezpłatną energię elektryczną przez następne 19 lat.