Goniec.pl
Minister Zdrowia ogłosił nowe obostrzenia [Adam Niedzielski]

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Z ostatniej chwili: Minister Zdrowia ogłosił zmiany w obostrzeniach

5 Marca 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Minister Zdrowia podczas piątkowej konferencji prasowej zabrał głos na temat obostrzeń, które będą obowiązywały w najbliższym czasie. Decyzje zostały podjęte podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Głównym tematem obrad Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego było rozszerzenie obostrzeń sanitarnych na dwa kolejne województwa, które podzielą los Warmii i Mazur. 

Minister Zdrowia ogłosił nowe obostrzenia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 15 829 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Na skutek COVID-19 i związanych z nim powikłań zmarło 263 osoby. W województwie pomorskim, które typowano jako szczególnie zagrożone lockdownem, zanotowano aż 1318 zarażeń.

Wskaźnik zakażeń w tym rejonie jest zbliżony do liczby zarażeń w województwie warmińsko-mazurskim. Rządowi specjaliści odnotowali aż 40 przypadków zakażeń na każde 100 tysięcy mieszkańców. Adam Niedzielski już przed kilkoma dniami zaznaczył, że krytyczna sytuacja epidemiologiczna będzie wiązała się z nowymi obostrzeniami.

Minister zdrowia podkreślił, że eksperci wciąż obserwują duży przyrost nowych zachorowań w całym kraju. Średnia zachorowań wzrosła o 33 procent względem ostatniego tygodnia. Tendencja ma jego zdaniem charakter trwały i przekłada się na duże obłożenie łóżek szpitalnych.

- O 33 procent wzrosła średnia zachorowań względem poprzedniego tygodnia. Ma ona charakter stały - mówił Adam Niedzielski, dodając, że informacja o ilości łóżek ma być aktualizowana co trzy godziny, by zapewnić sprawne działanie służby zdrowia.

Ważną zmianą ogłoszoną przez szefa resortu jest przywracanie funkcjonowania szpitali tymczasowych. Województwo warmińsko-mazurskie nadal znajduje się w najgorszej sytuacji epidemiologicznej. W drugiej kolejności jest województwo pomorskie, które było obiektem dyskusji RZZK.

Uczniowie z województwa warmińsko-mazurskiego będą uczyć się w systemie hybrydowym. Lockdown potrwa co najmniej do 20 marca. Te same zasady będą obowiązywały także w województwie pomorskim. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami rządu uczniowie klas I-III pochodzący z Pomorza będą uczyć się w trybie hybrydowym, a galerie handlowe, kina, muzea, teatry oraz obiekty sportowe zostaną ponownie zamknięte.

- W województwie pomorskim wprowadzamy obostrzenia, które wprowadziliśmy już w warmińsko-mazurskim. Zamykamy hotele, kina, teatry, muzea, baseny, solaria i inne obiekty sportowe. Na Pomorzu od 13 do 20 marca wprowadzamy naukę hybrydową - mówił Adam Niedzielski, dodając, że pozostałych rejonach sytuacja pozostanie bez zmian.

- W przyszłym tygodniu możemy przekroczyć poziom 18 tysięcy dziennych zachorowań na koronawirusa - dodał minister zdrowia. Jeden z dziennikarzy zapytał także o kwestię wesel i imprez rodzinnych. Obostrzenia w tej i innych kwestiach będą zależne od sytuacji epidemiologicznej.

- N**asze podejście do obostrzeń się zmienia. Mamy nową sytuację, część osób jest zaszczepiona, jest dużo osób mających przeciwciała. Luzowanie obostrzeń będzie odważniejsze. Po świętach możliwe przywracanie branż do normalnego działania. Warunkiem: koniec trzeciej fali epidemii** - mówił Adam Niedzielski.

Resort zajął się także uregulowaniem kwestii teleporad w przypadku dzieci do lat 6 i seniorów, którzy przekroczyli 65. rok życia. Jak zaznaczył minister zdrowia: „wszystkie nasze decyzje mają swoją podbudowę naukową i empiryczną”.

Źródło: Konferencja Ministra Zdrowia emitowana w TVP Info

Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:

Podobne artykuły

Wiadomości

W całej Polsce odbędą się protesty w obronie TVN

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wszedł do kościoła w czapce. Teraz ścigają go za obrazę uczuć religijnych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wrocław: kierowca wjechał w ekipę sprzątającą po poprzednim wypadku

Czytaj więcej >

Wiadomości

Anna Kornecka zdymisjonowana. Krytykowała Polski Ład

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rodzina Basi zdradziła jej ostatnie słowa przed tragiczną śmiercią

Czytaj więcej >

Wiadomości

Leżał pod szpitalem i krzyczał z bólu. Wcześniej nie chciano go przyjąć

Czytaj więcej >