Goniec.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Minister Niedzielski: od 16 maja zniesienie stanu epidemii w Polsce

6 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od 16 maja w Polsce zostanie zniesiony stan epidemii. Podkreślił, że nie oznacza to "końca pandemii", a powrót do stanu zagrożenia epidemicznego. Jego zdaniem "prawdziwym testem" będzie wrzesień, gdy ryzyko zakażenia koronawirusem może się zwiększyć.

Stan epidemii obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 r. Decyzja o jego wprowadzeniu została podjęta po niespełna tygodniu od wdrożenia stanu zagrożenia epidemicznego (14 marca 2020 r.).

Zacharow

"Rzeźnik z Buczy" zgubił swój telefon na polu walki. Prawdę o jego oddziale poznał cały świat

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski o pandemii: "dynamika spada"

Na początku minister zdrowia skomentował obecną sytuację epidemiczną w Polsce. - Dzisiejsza liczba nowych infekcji - 611, mniej więcej odzwierciedla liczbę, z którą mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich dwóch tygodni - wskazał. - Z tygodnia na tydzień, również po przejściu na nowy system raportowania, dynamika spada nawet o 30 proc. w skali całego kraju - wskazał.

Szef resortu zdrowia przyznał, że podobnie wygląda sytuacja w szpitalach. Obecnie hospitalizowanych jest około tysiąc osób. - Lekarze informują, że to nie są aż tak ciężkie przypadki, jak np. w mutacji Delta. Pacjenci są w lepszym stanie i mają mniejszą zajętość płuc - przekonywał, bazując na rozmowach z medykami.

- Sytuacja rozwija się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. [...] W perspektywie najbliższych miesięcy te trendy, z którymi mamy do czynienia, będą kontynuowane - przyznał Adam Niedzielski. Mimo tego zapewnił, że Ministerstwo Zdrowia cały czas monitoruje w Polsce i na świecie. - WHO nie ocenia żadnej nowej mutacji koronawirusa jako alertową - tłumaczył.

wybuch

Potężny wybuch na południu Polski. Jest wielu rannych, jedna osoba zginęła, na miejscu służby i helikopter

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: koniec stanu epidemii

Jego zdaniem prognozy mogą świadczyć o tym, że "z pandemii zmierzamy w kierunku endemii", czyli sytuacji, w której "wirus jest w otoczeniu, ale ze względu na szczepienia, liczbę osób które przechorowały chorobę zagrożenie dla życia gospodarczo-społecznego nie jest aż tak wysokie".

- W związku z tym podjąłem decyzję o zniesieniu stanu epidemii w Polsce od 16 maja - oznajmił Adam Niedzielski. Dodał, że to wcale nie oznacza "końca pandemii", a powrót do stanu zagrożenia epidemicznego, który nadal pozwala na uchwalanie nowych przepisów w razie konieczności. Stan zagrożenia epidemicznego ma obowiązywać co najmniej do września.

Jego zdaniem jest to "przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które świeciło się od dwóch, na światło pomarańczowe". - Ocena sytuacji jest zdecydowanie lepsza - wskazał szef resortu.

W praktyce przejście do stanu zagrożenia epidemicznego oznacza, że "część rozwiązań np. zdalne posiedzenia m.in. Sejmu nie będą się w tym trybie odbywały". - Przechodzimy piętro niżej, będąc cały czas na poziomie gotowości, ale usuwając rozwiązania charakterystyczne dla stanu epidemii - wyjaśnił. Mimo zmian w zakresie prawnym, minister zdrowia wskazał, że obowiązek noszenia maseczek w placówkach medycznych zostaje utrzymany.

Niedzielski: "prawdziwym testem będzie wrzesień"

Jego zdaniem kluczowym okresem będzie jesień, kiedy może zwiększyć się zagrożenie z powodu powrotu do szkół i wzmożonej transmisji w trakcie wakacji. - Prawdziwym testem w jakim miejscu jesteśmy z epidemią będzie wrzesień - oznajmił Adam Niedzielski.

Prof. Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, który również pojawił się na czwartkowej konferencji prasowej, tłumaczył, że na jesieni "możemy spodziewać się wzrostu zakażeń", Na ten moment nie można przewidzieć, czy "będzie to wynik nowej mutacji" i "jak będzie to wpływało na funkcjonowanie szpitali".

- Przeszliśmy ze stanu epidemii do stanu wzmożonej kontroli sytuacji epidemicznej po to, aby szybko ostrzegać - przekonywał dyrektor NIZP-PZH.

Żyją w cieniu Kaczyńskiego, prawie nikt o nich nie wie. Kto stoi za prezesem PiS?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Putin przeprosił premiera Izraela za słowa Ławrowa. Ogromne zaskoczenie

  • Ukraiński kontrwywiad: Rosja planuje zaatakować Mołdawię. Podano możliwy termin

  • Matura 2022. Odpowiedzi z matury z matematyki. Sprawdź, czy zdałeś i na ile punktów

Źródło: goniec.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Iberion

Wiadomości

Rekordowa waloryzacja emerytur. Rząd przekazał, że chodzi nawet o kilkanaście procent podwyżki

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Świadkowie ujawnili, co zrobili rodzice po śmierci 1,5-rocznego Szymona w samochodzie. Dramatyczne sceny

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wimbledon 2022. Iga Świątek poznała swoją rywalkę w pierwszej rundzie turnieju

Czytaj więcej >
PxHere

Wiadomości

Potężny pożar lasu na Dolnym Śląsku. W akcji 6 samolotów i ponad 30 zastępów straży pożarnej

Czytaj więcej >
Skandal w parafii w Łosicach. Ksiądz miał zgwałcić parafiankę

Wiadomości

Skandal w parafii w Łosicach. Ksiądz miał zgwałcić parafiankę

Czytaj więcej >
Alerty IMGW

Wiadomości

W weekend z nieba poleje się żar. IMGW wydał ostrzeżenia

Czytaj więcej >