Goniec.pl

Iberion

Miliony Polaków muszą złożyć wniosek od 1 marca. Kto nie zrobi, dostanie mniej pieniędzy

5 Lutego 2023

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Autozapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) coraz bliżej. Pracownicy, którzy niegdyś złożyli deklarację o rezygnacji z udziału w programie i podtrzymują tę decyzję, powinni złożył ją ponownie. Termin obowiązywania dotychczasowych rezygnacji upływa 28 lutego 2023 roku.

Czym jest autozapis do PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to powszechny system oszczędzania dla pracowników realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz państwem, który ma stanowić sposób na dodatkowe oszczędzanie na jesień życia. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Każdy pracownik oszczędzający w PPK staje się inwestorem na rynku polskim i rynkach międzynarodowych.

Podstawowe wpłaty do PPK, które są finansowane przez pracowników i pracodawców, wynoszą: 2% wynagrodzenia brutto, które płaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120% minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5%) oraz 1,5% wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca. Wpłata powitalna ze strony państwa wynosi 250 zł, a roczna - 240 zł. Wpłata pracownika jest potrącona z jego pensji. Ponadto firma ma obowiązek potrącić zaliczkę na podatek dochodowy od wpłaty pracodawcy. Oszczędności są gromadzone na indywidualnym rachunku PPK w instytucji finansowej, która prowadzi PPK dla danej firmy.

Jak zrezygnować z wpłat?

Osoby, które ukończyły 18 lat, a nie ukończyły 55, muszą zostać automatycznie zgłoszone do PPK przez pracodawcę. Pracownika , który ukończył 55 lat, nie ma obowiązku zgłaszać PPK, natomiast może on sam złożyć wniosek o przystąpienie do programu. Pracownicy, którzy ukończyli 70 lat, nie mogą przystąpić do PPK.

Udział w PPK jest dobrowolny, można więc zrezygnować z udziału w nim. Termin obowiązywania dotychczasowych rezygnacji z udziału w systemie długoterminowego oszczędzania upływa 28 lutego 2023 roku. Pracodawcy mają obowiązek poinformować o tym terminie wszystkie osoby, które złożyły deklaracje rezygnacji o zbliżającym się autozapisie do PPK. - Obowiązek ten (podobnie jak sam autozapis do PPK) dotyczy wszystkich pracodawców, u których działa PPK, bez względu na to, kiedy PPK było u nich tworzone - przekazali przedstawiciele firmy Deloitte.

Osoby zatrudnione mogą więc w lutym dokonać kolejnej rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. - Ponowną deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK należy złożyć począwszy od 1 marca 2023 roku. Będzie wywoływała ona skutek od chwili jej złożenia - nie będą naliczane i odprowadzane do PPK wpłaty za osobę zatrudnianą , która takie oświadczenie złoży - wytłumaczono.

Jeśli osoba zatrudniona przed 28 lutego nie złoży ponownie deklaracji rezygnacji w okresie od 1 marca 2023 roku, to od pierwszej po tej dacie wypłaty wynagrodzenia zostanie naliczona wpłata do PPK, a od 1 do 17 kwietnia 2023 roku wpłata będzie przekazana do instytucji finansowej.

Aby zrezygnować z udziału w programie, należy złożyć swojemu pracodawcy pisemną deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat na PPK oraz dopłat od państwa. Kolejny autozapis do PPK nastąpi w 2027 roku.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: TVN24 Biznes

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Pokazał zdjęcie śniadania w polskim szpitalu i się zaczęło. Internauci nie mogli się powstrzymać
Czytaj więcej >

Polska

Fryzjerka otrzymała 304 tys. zł zasiłku. ZUS chciał ją pozbawić tej kwoty, ale przedsiębiorczyni wygrała w sądzie
Czytaj więcej >

Polska

Otrzymała do zapłaty podatek od nieruchomości i załamała ręce. Polacy nie mogą uwierzyć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Przed nami dynamiczne dni w pogodzie. Najpierw burze, później eksplozja ciepła
Czytaj więcej >

Wiadomości

Bydgoszcz. Zaginęła 17-letnia Wiktoria Obrembska. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zielona Góra. Dramatyczne znalezisko koło szpitala. Nie żyje 41-letni pacjent
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]