Goniec.pl > Wiadomości > Media: rosyjski deputowany zaproponował przywrócenie flagi z czasów ZSRR
Maria Glinka
Maria Glinka 18.05.2022 11:43

Media: rosyjski deputowany zaproponował przywrócenie flagi z czasów ZSRR

AFP PHOTO / Russia's State Duma / handout
AFP PHOTO / Russia's State Duma / handout

Deputowany Dumy Państwowej Michaił Szeremet zaproponował, aby przywrócić flagę państwową z czasów ZSRR - donosi portal UNIAN, bazując na rosyjskich mediach. Jego zdaniem sztandar "jest symbolem odradzającego się supermocarstwa".

To nie pierwsza tego typu propozycja. 19 kwietnia 2022 r. przywrócenia flagi ZSRR domagała się także Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej.

Flaga ZSRR wróci? Deputowany tłumaczy

Michaił Szeremet, członek izby niższej rosyjskiego parlamentu, stwierdził, że Rosja powinna powrócić do flagi z czasów ZSRR. - Jestem dumny z obecnej, trójkolorowej flagi, lecz na obecnym etapie rozwoju naszego państwa to właśnie Sztandar Zwycięstwa jest symbolem naszego odradzającego się supermocarstwa - przyznał polityk w trakcie posiedzenia Dumy Państwowej, cytowany przez RIA Novosti.

Przypomniał, że pod tą flagą przodkowie walczyli z faszystami. Jego zdaniem teraz Rosja znowu "musi dawać odpór neofaszyzmowi, który odrodził się na Ukrainie". Jest to zgodne z propagandową narracją, którą Kreml forsuje od początku wojny w Ukrainie.

Deputowany wskazał, że zachodnie państwa zakazały używania tego symbolu. Jego zdaniem zrobiły to ze strachu. - Boją się go, gdyż przypomina im o naszym wielkim zwycięstwie i wielkości naszego narodu - ocenił.

Rosyjski polityk chce przywrócić symbol komunizmu

Flaga, której powrotu domaga się Michaił Szeremet, została przyjęta w 1923 r. Została zniesiona wraz z rozpadem ZSRR w grudniu 1991 r.

Na czerwonej fladze widniały sierp i młot, nawiązujące do jedności chłopów i robotników. Nad nimi umieszczono kolejny symbol komunizmu - czerwoną pięcioramienną gwiazdę ze złotą ramą. W 1980 r. wprowadzono poprawkę do dekretu, która usunęła sierp i młot z rewersu flagi.

Wszystkie flagi republik radzieckich wchodzących w skład ZSRR były zmodyfikowanymi wersjami flagi radzieckiej. Na fladze Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej pojawiła się tylko jedna zmiana - niebeski poziomy pas.

Obecnie wiele państw zabrania używania symboli komunistycznych. Stosowne prawo w tej sprawie uchwalono m.in. w Litwie w 2008 r. Cztery lata później Litwin, który umieścił na tablicy rejestracyjnej swojego samochodu sierp i młot, musiał zapłacić 500 litów (około 145 euro) kary.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: polsatnews.pl, polskieradio24.pl