Goniec.pl
Chorwacki strażak o wypadku polskiego autokaru: "Nigdy czegoś takiego nie doświadczyłem"

DAMIR SENCAR/AFP/East News

Chorwacki strażak o wypadku polskiego autokaru: "Nigdy czegoś takiego nie doświadczyłem"

6 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Mrożąca krew w żyłach relacja chorwackiego strażaka, który uczestniczył w akcji ratunkowej po wypadku polskiego autokaru na autostradzie A4 w Chorwacji. Ivan Ivančan opisywał, że autobus "wyglądał, jakby uderzył w ścianę", a impet, z jakim wjechał do rowu miał być tak duży, że kierowca wypadł przez szybę pojazdu. Miejscowe media są zgodne - to jeden z najtragiczniejszych wypadków w najnowszej historii kraju.

Patrząc na zdjęcia z miejsca wypadku polskiego autokaru przewożącego pielgrzymów zmierzających do Medjugorie, nie ma żadnych wątpliwości, że doszło do ogromnej tragedii. To, co widać na fotografiach dosłownie mrozi krew w żyłach, ale jeszcze bardziej dojmujące są realcje, spływające od osób, które widziały skalę dramatu na własne oczy.

Nowe, dramatyczne informacje o rannych Polakach w wypadku autokaru. Ofiar może być jeszcze więcej

Nowe, dramatyczne informacje o rannych Polakach w wypadku autokaru. Ofiar może być jeszcze więcej

CZYTAJ DALEJ

Zatrważająca relacja strażaka: "To jak oglądanie horroru"

Chorwackim mediom udało się dotrzeć do strażaka z miejscowości Breznički Hum, który brał udział w akcji ratowniczej. Ivan Ivančan wciąż nie może wyjść z szoku po tym, co zobaczył.

- Otrzymaliśmy informację we wczesnych godzinach porannych. Autobus wpadł do rowu, a jego przód został całkowicie zniszczony. Wyglądał, jakby uderzył w ścianę. Jeden z kierowców wypadł przez przednią szybę. Nie doświadczyłem czegoś takiego, odkąd byłem strażakiem, a mam 60 lat - powiedział, dodając, że sceny, których był świadkiem przypominały mu "oglądanie horroru".

Wypadek polskich pielgrzymów w Chorwacji

Do wypadku, o którym rozpisują się dziś wszystkie media, doszło wczesnym rankiem, około godziny 5:40. Autokar na polskich numerach rejestracyjnych z nieustalonych dotąd przyczyn zjechał z drogi i wpadł do rowu. Zginęło co najmniej 12 osób, jest też wielu poszkodowanych. W szpitalach trwają operacje rannych pielgrzymów, które powinny zakończyć się do południa.

Na miejsce zdarzenia wysłani zostali polscy policjanci, medycy i psychologowie. Premier Mateusz Morawiecki zobowiązał do wyjazdu do Chorwacji także ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz wiceszefa MSZ Marcina Przydacza.

- Za niecałą godzinę będziemy startować z Polski do Zagrzebia, poleci z nami minister zdrowia Adam Niedzielski [...] Przed chwilą rozmawiałem z moim chorwackim odpowiednikiem i niestety część poszkodowanych jest w stanie ciężkim, są też takie osoby, które są w stanie komunikatywnym, nasz konsul rozmawiała z nimi - mówił przed godziną 13 Przydacz.

Tymczasem Ministerstwo Infrastruktury podało, że autobus, który uległ wypadkowi posiadał wszystkie wymagane prawem przeglądy, a ostatnie badanie techniczne wykonano w czerwcu br.

Strażacy byli bezradni. Kierowca zginął, a silnik jego auta znaleziono 30 metrów dalej. Fot.: OSP Cedry Wielkie

Sekundy przesądziły o tragedii. Nie żyje 36-latek, strażacy nie mogli uwierzyć, co leżało 30 metrów dalej

Kierowca nie miał żadnych szans, a służby wezwane na miejsce mogły tylko bezradnie rozłożyć ręce. Tragiczna noc z wtorku na środę w woj. pomorskim. W miejscowości Trutnowo doszło do wypadku. Auto osobowe wypadło z drogi, a siłę zderzenia z drzewem pokazują zdjęcia udostępnione przez straż.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, Onet

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Lech Wałęsa

Wiadomości

Lech Wałęsa opuścił szpital i poszybował do Norwegii "podstawionym samolotem"

Czytaj więcej >
LPR

Wiadomości

Śląskie: Wybuch podczas rozpalania pieca do pizzy. Kelnerzy zostali ranni

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Andrzej Duda padł ofiarą manipulacji propagandzistów. Wykorzystali jedno zdjecie

Czytaj więcej >
TOPR ewakuował turystów z Małego Koziego Wierchu

Wiadomości

Dramat w słowackich Tatrach. Nie żyje polski turysta rażony piorunem

Czytaj więcej >
Przemysław Czarnek pozwie Donalda Tuska. "Kłamstwa są zupełnie oczywiste"

Wiadomości

Przemysław Czarnek pozwie Donalda Tuska. "Kłamstwa są zupełnie oczywiste"

Czytaj więcej >
PAWEL SKRABA/AGENCJA SE/East News

Wiadomości

Śmiertelny wypadek pod Warszawą. Nie żyje jedna osoba, sześć jest hospitalizowanych

Czytaj więcej >