Goniec.pl
Nowe, dramatyczne informacje o rannych Polakach w wypadku autokaru. Ofiar może być jeszcze więcej

DAMIR SENCAR/AFP/East News

Nowe, dramatyczne informacje o rannych Polakach w wypadku autokaru. Ofiar może być jeszcze więcej

6 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Znane są nowe doniesienia dotyczące pasażerów autokaru, który dziś nad ranem wypadł z drogi i wjechał do rowu na autostradzie A4 w Chorwacji. Jak donoszą służby, aktualny bilans ofiar wzrósł do 12 osób, a wielu z przebywających w szpitalu poszkodowanych jest w stanie ciężkim. Wszyscy brali udział w pielgrzymce do Medjugorie.

Jak informowaliśmy, w sobotę rano napłynęły tragiczne wieści z Chorwacji, gdzie doszło do wypadku autokaru przewożącego obywateli Polski. Dramatyczne doniesienia zostały potwierdzone przez polskie władze, a na miejsce, na polecenie premiera, udała się delegacja medyków, psychologów oraz minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister Marcin Przydacz.

Małopolskie: Potworny wypadek spowodowany wybuchem opony. Nie żyje 25-letnia kobieta

Małopolskie: Potworny wypadek spowodowany wybuchem opony. Nie żyje 25-letnia kobieta

CZYTAJ DALEJ

Wypadek polskiego autokaru. Rośnie bilans ofiar

Już pierwsze informacje podawane przez chorwackie służby były wysoce niepokojące i mówiły o 11 ofiarach śmiertelnych, a także ponad 30 rannych. Spodziewano się jednak, że bilans może nie być ostateczny, bo obrażenia poszkodowanych są bardzo poważne.

- Sześć osób z poważnymi obrażeniami fizycznymi, dwóch mężczyzn i cztery kobiety, zostało przyjętych do KB Dubrava. Są to urazy kości ramion, nóg, miednicy, kręgosłupa, złamania żeber oraz urazy kości twarzy - poinformował dr Domagoj Vergles, zaznaczając, że urazy te mogą potencjalnie zagrażać życiu podróżnych.

Lekarz nie krył również, że podczas gdy stan dwóch pacjentów jest stabilny, rokowania czterech wciąż pozostają niepewne. Wszyscy wymagać będą leczenia chirurgicznego. Jedna operacja już się rozpoczęła.

Z kolei szef chirurgów w szpitalu KBC w Zagrzebiu, Anko Antabak, poinformował o dwunastej ofierze wypadku. To mężczyzna, którego reanimowano jeszcze w karetce, ale nie udało się przywrócić jego funkcji życiowych. W jego szpitalu również jest kilka osób, których stan jest bardzo ciężki.

- Do szpitalu KBC w Zagrzebiu przywieziono sześć ciężko rannych osób. Resuscytacja jednego z rannych rozpoczęła się jeszcze w karetce, jednak mężczyzna zmarł. Pozostali mają poważne urazy wewnętrzne i narządu ruchu, więc niektórzy już są operowani. Mamy nadzieję, że do południa wszyscy będą zoperowani - powiedział.

W akcji ratowniczej uczestniczyło 16 karetek pogotowia. Pierwsza z nich pojawiła się w miejscu wypadku o 5.48. Akcja zakończona została o 7.55. Łącznie do trzech szpitali w Zagrzebiu trafiło 18 ciężko rannych osób.

Tragiczny finał pielgrzymki do Medjugorie

W miarę upływu czasu, od polskich władz spływają także kolejne informacje o okolicznościach feralnej wyprawy autokarem. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził przypuszczenia, że w wyprawie uczestniczyli pielgrzymi jadący do Medjugorie, zaś rzecznik MSZ Łukasz Jasina doprecyzował, że pielgrzymkę organizowało biuro Bractwa św. Józefa.

Wśród 44 pasażerów znajdowało się trzech księży, sześć zakonnic, dwóch kierowców oraz świeccy pielgrzymi. Wierni pochodzili z okolic Konina, Sokołowa Podlaskiego i Jedlni pod Radomiem. Również Diecezja Wrocławska potwierdza, że wśród pielgrzymów byli należący do niej wierni oraz ksiądz pełniący opiekę duchową. Trwa ustalanie tożsamości ofiar i osób poszkodowanych.

Strażacy byli bezradni. Kierowca zginął, a silnik jego auta znaleziono 30 metrów dalej. Fot.: OSP Cedry Wielkie

Sekundy przesądziły o tragedii. Nie żyje 36-latek, strażacy nie mogli uwierzyć, co leżało 30 metrów dalej

Kierowca nie miał żadnych szans, a służby wezwane na miejsce mogły tylko bezradnie rozłożyć ręce. Tragiczna noc z wtorku na środę w woj. pomorskim. W miejscowości Trutnowo doszło do wypadku. Auto osobowe wypadło z drogi, a siłę zderzenia z drzewem pokazują zdjęcia udostępnione przez straż.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, Onet

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Brakuje leków w aptekach, lekarze mają ograniczać ilość recept

Wiadomości

Dramat polskich seniorów, nie mają pieniędzy na leczenie. Farmaceuci ujawniają

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Morawiecki wycofał się z obietnicy dla piłkarzy. Ekspert: "To postępująca erozja"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Władimir Putin: wojna w Ukrainie może być "długotrwałym procesem"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Białystok: Zaginął emerytowany ksiądz Jan Toczko

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jest decyzja RPP ws. stóp procentowych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Władimir Putin: "Nie zwariowaliśmy. Jesteśmy w pełni świadomi, czym jest broń nuklearna"

Czytaj więcej >