Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje Archie Battersbee. Rodzice przegrali walkę w sądzie, chłopiec został odłączony od aparatury
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 06.08.2022 18:19

Nie żyje Archie Battersbee. Rodzice przegrali walkę w sądzie, chłopiec został odłączony od aparatury

archie battersbee
Media Drum/East News

Nie żyje Archie Battersbee. Chłopiec został znaleziony nieprzytomny w swoim domu 7 kwietnia i od tego czasu rodzina walczyła z różnymi sądami, chcąc pozostawić go podłączonego do aparatury podtrzymującej życie. Środki odwoławcze jednak się skończyły i ostatecznie 12-latek został odłączony od aparatury i zmarł.

Według Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i lekarzy, Archie miałby się już nigdy nie obudzić - jego mózg był uszkodzony w stopniu, który nie pozwoliłby na powrót do przytomności.

Nie żyje Archie Battersbee. Rodzice przegrali walkę w sądzie, chłopiec został odłączony od aparatury

7 kwietnia 2022 roku Archie Battersbee został znaleziony przez swoją mamę nieprzytomny w ich domu. Według niej, przyczyną jego stanu był udział w internetowym wyzwaniu związanym z jak najdłuższym zablokowaniem dopływu krwi do mózgu.

Z chłopcem od tego czasu nie było żadnego kontaktu. Rodzina liczyła przede wszystkim na cud, więc gdy jej członkowie usłyszeli, że Archie ma zostać odpięty od aparatury podtrzymującej życie, zaczęli walkę w sądach.

Lekarze byli zdania, że podtrzymywanie dziecka przy życiu byłoby dla niego męką. Uszkodzony pień mózgu upośledził wszystkie funkcje tego organu i Archie nigdy by się już nie obudził.

Ostatecznie w sprawie orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka, który ze względu na okoliczności, wydał decyzję o wyłączeniu aparatury podtrzymującej życie. W sobotę 6 sierpnia, Archie nie otrzymał już leków, a wkrótce odłączona została również aparatura. Oficjalna godzina zgonu to 12:15.

Rodzina uważa ten wyrok za niesprawiedliwy. Do końca walczyła o to, by chłopiec pozostał przy życiu. W jej imieniu wypowiadała się przede wszystkim żona brata Archiego, Ella Rose Carter.

- Mamy nadzieję, że żadna rodzina nie będzie musiała przechodzić przez to, przez co my przeszliśmy. To barbarzyńskie - twierdziła.

Cały świat żegna Archiego, a jego los jest przestrogą dla wielu dzieci i rodziców. Sprawa wydaje się o tyle kontrowersyjna, że pomieszana jest przede wszystkim z bólem przeżywanym przez rodzinę i dyskusją dotyczącą tego, do jakiego momentu należy stosować aparaturę podtrzymującą życie.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl