Goniec.pl

Flickr/Ministry of Defense of Ukraine, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/, Screen Twitter/Reuters

Stanowisko Ukrainy po rozmowach z Rosją. Nowy mechanizm bezpieczeństwa z udziałem m.in. Polski

29 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Strona ukraińska zabrała głos po wtorkowej rundzie negocjacji z Rosją. Delegacja zaproponowała utworzenie mechanizmu bezpieczeństwa podobnego do art. 5 NATO. Jednym z gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy miałaby być Polska.

O koncepcji zaangażowania naszego kraju w zapewnianie bezpieczeństwa Ukrainie już wcześniej informowała agencja Reuters, o czym pisaliśmy w tym artykule .

Ukraina proponuje mechanizm gwarantujący bezpieczeństwo

Choć ukraińska telewizja donosi, że wtorkowe negocjacje rozpoczęły się od "chłodnego powitania", to strony zbliżyły swoje stanowiska. Podobnego zdania jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych Turcji, które wskazuje, że Ukraina i Rosja "poczyniły znaczące postępy w rozmowach".

Po kilku godzinach od zakończenia konsultacji głos zabrała także strona ukraińska. Na spotkaniu w Stambule zaproponowała Rosji utworzenie nowej formuły gwarancji bezpieczeństwa.

Mechanizm miałby być podobny do art. 5 NATO, który uruchamia zobowiązanie sojusznicze. Czytamy w nim, że "każdy atak na któregoś z członków Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego powinien być interpretowany przez pozostałe państwa członkowskie jako atak na nie same".

Ukraina zaproponowała, aby w skład umowy międzynarodowej dotyczącej gwarancji bezpieczeństwa weszli stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ, czyli USA, Chiny, Rosja, Francja i Wielka Brytania.

W tym gronie Ukraina widzi także Turcję, Izrael, Kanadę, Włochy, Niemcy oraz Polskę. Dopuszcza także dołączenie wszystkich innych państw, które byłyby zainteresowane.

Co w zamian?

W razie przyjęcia ukraińskiej propozycji pewne korzyści miałaby zyskać także Rosja. Ukraina miałaby zobowiązać się, że nie dołączy do NATO. Na terenie państwa nie mogłyby stacjonować obce kontyngenty. Poza tym nie można by było budować zagranicznych baz.

Tematem rozmów był także Krym i Sewastopol. Ukraina zaproponowała, aby rozwiązać tę sprawę wyłącznie na drodze dyplomatycznej między Kijowem a Moskwą w ciągu 15 lat.

Stanowisko strony rosyjskiej

Głos w sprawie wtorkowych negocjacji zabrała też strona rosyjska. Wypowiedź szef delegacji Władimira Miedińskiego cytuje agencja TASS. -  Z mojej strony mogę powiedzieć, że podejmujemy również dwa kroki w kierunku deeskalacji konfliktu - oznajmił.

W kontekście militarnym Rosja zamierza "drastycznie ograniczyć aktywność wojskową w kierunku kijowskim i czernihowskim". Z kolei w kontekście politycznym dopuszcza możliwość spotkania Władimira Putina z Wołydymyrem Zełenskim.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyje kard. Karl-Josef Rauber. Był zasłużonym watykańskim dyplomatą
Czytaj więcej >

Wiadomości

Władimir Putin obrażany przez rosyjskie elity. Do sieci trafiło zdumiewające nagranie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dramat w polskim mieście. 19-latek śmiertelnie raniony nożem. Policja zatrzymała podejrzanego
Czytaj więcej >

Wiadomości

14. emerytura nie dla wszystkich seniorów? Niepokojące wieści, świadczenie będzie coraz niższe
Czytaj więcej >

Wiadomości

Rozmawiał z pojmanymi rosyjskimi żołnierzami. Wiadomo, co mówią o Polsce
Czytaj więcej >

Wiadomości

O poranku wyszedł z domu i ślad po nim zaginął. 32-latek nie żyje, tragiczny finał poszukiwań
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]