Goniec.pl
Kulisy życia w seminarium

pixabay.com Senlay CC0

Ksiądz pedofil Paweł Kania wyszedł z więzienia. Nie trafił do Gostynina z winy sądu

23 Września 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Ksiądz pedofil Paweł Kania odsiedział karę siedmiu lat pozbawienia wolności za molestowanie ministrantów oraz gwałt na nieletnim. Miał trafić do Krajowego Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie, ale sąd nie zdążył prawomocnie rozpatrzyć wniosku o umieszczenie go w placówce.

Były już duchowny może być znany Polakom z głośnego dokumentu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Chociaż jego przełożeni doskonale znali sytuację, kończyło się przenoszeniem księdza z parafii do parafii.

nie żyje

Zmarł Zbigniew Galperyn

CZYTAJ DALEJ

Duchowny wykorzystywał małoletnich, przenoszono go do innych parafii

Za tuszowanie przestępstw popełnionych przez księdza oraz niepoinformowanie odpowiednich organów, Watykan ukarał m.in. kardynała Henryka Gulbinowicza oraz biskupa Henryka Janiaka. Ofiary skarżyły się kuriom we Wrocławiu i Bydgoszczy, ale nic z tym nie zrobiono.

Paweł Kania wpadł w 2012 roku, kiedy to do hotelu przyjechał z 13-letnim chłopcem. Zaniepokojony personel powiadomił policję i wtedy znaleziono też nośniki z filmami i zdjęciami przedstawiającymi nieletnich.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Śledztwo wykazało, że Paweł Kania skrzywdził co najmniej trzech nieletnich chłopców. Te "romanse" wynagradzał drogimi prezentami czy też wycieczkami. We wcześniejszych latach, czego nie udowodniono, miał także nagabywać nieletnich za oddanie się mu za pieniądze.

Ostatecznie za molestowanie i gwałt Paweł Kania został skazany na siedem lat pozbawienia wolności, prokuratura wnioskowała o dwa lata dłuższy wyrok. Ponadto były duchowny miał poddać się obowiązkowej terapii. Dziennikarze Gazety Wyborczej nieoficjalnie donoszą, że takiej nigdy nie podjął.

Ksiądz pedofil opuścił mury więzienia

Duchowny w więzieniu podawał własną wersję wydarzeń, nie zgadzał się z oskarżeniami. Biegły określił go jako osobę zdolną do manipulacji oraz inteligentną. Z kolei dyrektor zakładu karnego, w którym przebywał osadzony, stwierdził, że Paweł Kania może stwarzać zagrożenie.

Podobną opinię wydali inni biegli, według których Paweł Kania może na wolności stwarzać zagrożenie oraz może z dużą dozą prawdopodobieństwa dopuścić się podobnych czynów o charakterze seksualnym. Chociaż sędziowie zgodzili się z tymi ocenami, to były duchowny nie trafił do Gostynina.

Sąd nie zdążył bowiem z pisemnym uzasadnieniem umieszczenia Pawła Kani w wyżej wymienionym ośrodku. Jeszcze może tam trafić, gdy zostanie rozpatrzone zażalenie złożone przez prokuraturę. Były ksiądz na razie przebywa w domu, jest pod nadzorem policji, którą musi informować o wyjazdach i zmianach miejsca pobytu.

Sąd zdecydował się również skierować Pawła Kanię na przymusową terapię dla przestępców seksualnych. Były więzień będzie też musiał odbyć kolejną terapię, dotyczącą mieszanych zaburzeń osobowości.

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza

Klaudia BochenekAutor

Jestem na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami na świecie i w social mediach. W przeszłości zajmowałam się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęcam eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: klaudia.bochenek@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Sondaż. 33 proc. Polaków wybierze się na groby poza miejscem zamieszkania

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Roh Tae-woo, były prezydent Korei Południowej

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Podlaskie: Wypadek w Horodniance. Nie żyje 28-latek

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Już od listopada Rafał Trzaskowski będzie zarabiał więcej. W życie wchodzą nowe przepisy

Czytaj więcej >
Tomasz Lis zadrwił z Jarosława Kaczyńskiego przysypiającego w czasie konferencji

Wiadomości

Tomasz Lis zadrwił z Jarosława Kaczyńskiego

Czytaj więcej >
piqsels.com

Wiadomości

Gdańsk. Ruszył proces Patryka D., który zamordował i poćwiartował swoją dziewczynę

Czytaj więcej >