Goniec.pl
Ksiądz

Pixabay.com/spotsoflight/CC0 (zdjęcie ilustracyjne)

Ksiądz miał znęcać się nad dziećmi. Ponad 200 poszkodowanych, są zarzuty

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Ksiądz miał się znęcać nad dziećmi podczas zajęć z religii. Mowa nawet o 200 poszkodowanych osobach. Są zarzuty. Jednak trzeba było na nie czekać prawie dwa lata, tyle czasu zajęło Prokuraturze Rejonowej w Gorlicach przeprowadzenie śledztwa.

Prokuratura Rejonowa w Gorlicach (woj. małopolskie) po prawie 2-letnim śledztwie postawiła zarzuty księdzu Stanisławowi L. Mężczyzna miał znęcać się nad swoimi uczniami, których uczył katechezy. Jak informuje Fakt, duchowny miał ciągnąć dzieci za włosy, uszy i nosy, bić je linijką i twardym dziennikiem po głowie. Poszkodowanych może być nawet 200 uczniów. Prokuratura apeluje, by wszyscy, którzy byli krzywdzeni przez księdza zgłosili się.

Ksiądz usłyszał zarzuty

Sprawa wyszła na światło dzienne po publikacji Gazety Krakowskiej z 2019 roku. O skandalicznych poczynaniach księdza Stanisława L. alarmowali dziennikarzy rodzice kilkuletniej dziewczynki. Zgłosili oni do kuratorium, że uczennica została uderzona przez księdza dziennikiem w głowę. 

Wobec księdza wszczęto procedurę dyscyplinarną, która trwa do tej pory. Sprawą zajęła się także prokuratura. Zbieranie materiałów i postawienie zarzutów zajęło gorlickim śledczym niemalże dwa lata. Odnotować należy, że zaraz po poinformowaniu kuratorium o zachowaniu księdza, został on odsunięty od nauczania.

Dzieci w prokuraturze zeznawały, że były przez księdza wielokrotnie bite linijką lub dziennikiem, ponadto niektóre zeznawały, że duchowny ciągnął je za włosy, uczy, czy nos. Ponadto wielokrotnie były upokarzane na forum całej klasy.

Nieadekwatne kary

W rozmowie z Gazetą Krakowską Sławomir Korbielak, rzecznik prokuratury Rejonowej w Gorlicach wskazuje także, że według ustaleń śledczych, ksiądz miał stosować nieadekwatne kary wobec uczniów. Dziewczynka, której rodzice zgłosili sprawę, nie była jedyną poszkodowaną. Prokuratura ustaliła, że z przemocą spotykali się również pozostali uczniowie księdza.

W śledztwie w charakterze poszkodowanych występuje łącznie kilkunastu uczniów. Prokuratura ma uzasadnione podejrzenia, że poszkodowanych mogło być nawet 200 dzieci, które miały kontakt z księdzem w trakcie jego 7-letniej pracy w szkole w Bystrem pod Gorlicami.

Prokuratorzy ustalają, których uczniów mogła dosięgnąć przemoc ze strony katechety. Prokuratura apeluje, aby wszyscy, którzy mogli być ofiarami księdza Stanisława L., zgłaszali się do Prokuratury Rejonowej w Gorlicach.

Jak dodają: - W sprawie psychicznego czy też fizycznego znęcania się nad dziećmi przez katechetę z Bystrej można zgłaszać się w Prokuraturze Rejonowej w Gorlicach przy ul. Bieckiej 5 lub pod numerem telefonu: 18 353 55 54 w dni robocze w godzinach 7:30-15:30.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ksiądz odmówił wniesienia trumny do kościoła. Wytłumaczył powody

  • Nie żyje aktorka Ewa Wawrzoń

  • Prof. Parczewski twierdzi, że nie ma sensu nosić maseczek na zewnątrz

Oktawian Góral

Humanista, człowiek wielu pasji. W dziennikarstwie stawia swoje pierwsze kroki. Najchętniej podejmuje się tematyki społecznej, politycznej oraz związanej z ekonomią. Znaczną część życia poświęcił na pracy w branży turystycznej, której problemy zna i chętnie o nich pisze. Studiował filologię polską, obecnie kształci się na kierunku zarządzanie. Interesuje się historią, językami, naukami społecznymi oraz sztuką. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz wiadomość na adres: oktawian.goral@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

sinice

Wiadomości

Mężczyzna wykąpał się w Bałtyku. Jest zakażony bakterią Vibrio vulnificus

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski ocenił wystąpienie Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Czytaj więcej >
konferencja

Wiadomości

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba zostali wyproszeni z konferencji prasowej

Czytaj więcej >
tk

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

Czytaj więcej >
fundacja pro prawo do życia

Wiadomości

Fundacja Pro - Prawo do życia złożyła w Sejmie projekt dotyczący całkowitego zakazu aborcji

Czytaj więcej >