Ksiądz chce pieniędzy za pomnik na cmentarzu? To musisz wiedzieć
Pochowanie bliskiej nam osoby to nie tylko wielka rozpacz, ale i wielkie wydatki. Te mogą urosnąć do naprawdę niebagatelnych kwot, zwłaszcza, jeśli do głosu dojdą także księża. Ci niekiedy korzystają z okazji i żądają uiszczenia opłaty za pomnik na cmentarzu. Czy mogą? Wyjaśniamy.
Czy ksiądz może żądać pieniędzy za pomnik?
Obecne koszty wyprawienia pogrzebu są naprawdę wysokie. Rząd pracuje nad podwyższeniem zasiłku pogrzebowego, ale nawet jeśli zostanie od zwiększony, nie oznacza to, że pieniądze mamy dawać tym, którym się one nie należą.
Warto zatem wiedzieć, że ksiądz jako duchowny katolicki nie posiada żadnych praw do tego, by żądać od wiernych zapłaty za postawienie pomnika na cmentarzu. Wszelkie sprawy finansowe leżą w tym przypadku w gestii administracji nekropolii, władz samorządowych albo innych, uprawnionych instytucji. Kapłan odpowiada zaś jedynie za wsparcie moralne i duchowne pogrążonych w rozpaczy rodzin.
Karambol na trasie S2. W akcji wszystkie służby i śmigłowiec LPRPo pomoc zwróć się do administracji albo samorządu
Jak podpowiada portal eska.pl, jeżeli zdarzy się tak, że będziemy mieć wątpliwości lub dojdzie do sporu dotyczącego opłat za cmentarz lub pomnik, może okazać się, iż niezbędna będzie pomoc właśnie albo administracji cmentarza, albo samorządu. To one powinny wyjaśnić panujące na nekropolii zasady, przedstawić procedury i wskazać, za co dokładnie pobrana musi zostać określona kwota.
ZOBACZ: Ten gadżet na Pierwszą Komunię podzielił Polaków. “Po prostu brak słów”
Pieniądze, jakie dajemy księdzu, to środki tylko za jego posługę duchową i duszpasterską albo takie, które wręczamy w ramach dobrowolnej ofiary. Ta najczęściej przeznaczana jest później na cele związane z parafią lub charytatywne. Istnieje przy tym ściśle określony katalog sytuacji, w których duchowny może poprosić o wsparcie finansowe.
Kiedy ksiądz może prosić o pieniądze?
Jak wspomniano wyżej, księża mogą poprosić nas o pieniądze, ale tylko wtedy, gdy np. mają to być ofiary na cele kościelne. W tym zawierają się np. ofiary na remont kościoła, zakup wyposażenia liturgicznego czy pokrycie kosztów bieżących.
Kolejnym przypadkiem są wymienione już ofiary na cele charytatywne, czyli m.in. pomoc ubogim, wsparcie rodzin potrzebujących i organizacji dobroczynnych. Ostatnie z sytuacji, w których proszenie o pieniądze jest uzasadnione, to prośby o ofiary za mszalne intencje (np. za msze w intencji konkretnej osoby).
Źródło: eska.pl