Goniec.pl
Królowa Elżbieta II pożegnała męża

East News Rex Features

Królowa Elżbieta złożyła list na trumnie księcia Filipa

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Królowa Elżbieta II i książę Filip byli małżeństwem przez 73 lata. Śmierć brytyjskiego monarchy wstrząsnęła całym krajem, a jego bliscy pogrążyli się w głębokiej żałobie. Angielska królowa pożegnała męża w niezwykle wzruszający sposób

Książę Filip wraz z królową Elżbietą II mieli w zwyczaju wymieniać między sobą listy, zwłaszcza na początku znajomości. Dociekliwi obserwatorzy dopatrzyli się wyjątkowo prywatnych słów na notatce, którą brytyjska monarchini umieściła na trumnie swojego męża.

Królowa Elżbieta pożegnała księcia Filipa

Książę Filip zmarł 9 kwietnia 2021 w wieku 99 lat, a jego uroczystości pogrzebowe odbyły się 17 kwietnia. Brytyjski monarcha nie życzył sobie państwowego pogrzebu, a jego ciało spoczęło w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze.

W niezwykły sposób pożegnała swojego męża królowa Elżbieta II. Monarchini umieściła na trumnie swojego męża wiązankę specjalnie wybranych przez nią białych kwiatów, a także prywatny list. Choć jego treść pozostaje tajemnicą, spostrzegawczy widzowie dostrzegli na kartce wyjątkowo poruszające słowa.

List miał być podpisany „Twoja kochająca Lilibet”. Właśnie tak 18-letni książę Filip miał zacząć nazywać 13-letnią królową Elżbietę, po tym, gdy spotkali się po raz pierwszy. Nastoletni monarcha niedługo później zaciągnął się do Królewskiej Marynarki Wojennej, a swoją znajomość kontynuowali listownie.

Oprócz listu na trumnie księcia umieszczono również kwiaty, wybrane przez jego żonę. Okazuje się, że prawdopodobnie nie była to przypadkowa ozdobna wiązanka, a wieniec miał nieść ze sobą wzruszające przesłanie.

Królowa umieściła w wiązance pogrzebowej białe lilie, które reprezentują odrodzenie oraz białe róże, oznaczające szacunek lub pamięć. Są to również kwiaty uznawane za symbol czerwca, czyli miesiąca urodzin księcia Filipa, który w tym roku skończyłby 100 lat.

Wśród kwiatów znalazł się również symbolizujący czystość jaśmin, a także biała woskówka, która pokazuje trwałą miłość oraz słodki groszek reprezentujący odejście, ale także pożegnanie. Na trumnie księcia Filipa znalazł się również jego osobisty sztandar, czapka marynarki wojennej i miecz. 

Królowa Elżbieta II i Książę Filip przeżyli w małżeństwie 73 lata, a pobrali się 20 listopada 1947 roku. Owocem ich małżeństwa jest czwórka dzieci: książę Walii i następca tronu Karol, księżniczka królewska Anna, książę Yorku Andrzej oraz hrabia Wesseksu Edward.

Choć ich związek nie był pozbawiony kryzysów i skandali, monarchowie uchodzą za dobraną parę królewską. Elżbieta II wiele razy podkreślała, że mąż był dla niej bardzo dużym wsparciem.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Co z pierwszymi komuniami? Księża nie chcą przekładać

  • Tuż po pogrzebie do rodziny zadzwoniła policja. Doszło do pomyłki

  • Nie żyje Danuta Sokołowska

Monika Majko

Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >