Obostrzenia w kościołach Żródło: Jakub Kaminski/East News

Kościoły w pierwszej puli do zdejmowania obostrzeń

28 Kwiecień 2021 Monika MajkoMonika Majko

W środę 28 kwietnia 2021 roku, po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał Polakom najnowsze decyzji w sprawie łagodzenia obowiązujących w kraju obostrzeń sanitarnych. Ku zaskoczeniu wielu osób w pierwszej kolejności zniesione zostaną surowe restrykcje w kościołach.

Jak przekonują specjaliści, Polska jest już za szczytem zachorowań w tzw. trzeciej fali pandemii koronawirusa. Potwierdzeniem na to są statystyki, które wskazują, że liczba nowych zakażeń powoli maleje. W związku z tym rząd zdecydował się na złagodzenie części obowiązujących w kraju obostrzeń, a pierwsze ustalenia wejdą w życie już na początku maja.

Rząd zadecydował o złagodzeniu części obowiązujących restrykcji sanitarnych

Jak przekazał na środowej konferencji szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, pierwsze decyzje dotyczące łagodzenia obostrzeń sanitarnych wejdą w życie już od pierwszych dnia maja. Wśród nich ku zaskoczeniu wielu osób znalazł się m.in. zapis o zmianach restrykcji, które dotychczas obowiązywały w kościołach.

Od 27 marca w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób wynoszący 1 osobę na 20 m2. Dodatkowo każdy wierny przebywający w świątyni ma obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki ochronnej oraz utrzymywania bezpiecznego dystansu od innych osób, wynoszącego minimum 1,5 m.

Nowe rozporządzenie zwiększa limit osób mogących przebywać jednocześnie w świątyni. Od 4 maja będzie on wynosił 1 osobę na 15 m2. W mocy pozostanie jednak obowiązek zasłaniania nosa i ust, a także zachowania dystansu. Dodatkowo rządzący zarekomendowali duchownym odprawianie nabożeństw na świeżym powietrzu.

Premier przedstawił plan zniesienia obostrzeńPremier przedstawił plan zniesienia obostrzeńCzytaj dalej

4 maja ponownie otwarte mają zostać galerie handlowe i wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblarskie. Wcześniej przywrócona zostanie możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu i częściowo w obiektach zamkniętych i na basenach.

Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, polski rząd chce, by krajowa gospodarka jak najszybciej zaczęła powrót do normalności. W związku z tym od 8 maja działalność będą mogły wznowić obiekty hotelowe, a od 15 maja lokale gastronomiczne wznowią stacjonarne przyjmowanie klientów, jednak początkowo będą mogły ich obsługiwać jedynie w ogródkach restauracyjnych.

Stacjonarne otwarcie gastronomii nastąpi dwa tygodnie później, jednak wciąż obowiązywać będzie surowy reżim sanitarny. Restauracje czy kawiarnie będą mogły przyjmować klientów jedynie w połowie powierzchni swojego lokalu, dbając o odpowiedni dystans pomiędzy gośćmi.

Jako ostatnia uwolniona zostanie branża fitness i siłownie, które wznowią swoją działalność od 29 maja. Na konferencji minister zdrowia przekazał również długo wyczekiwaną przez wiele osób wiadomość dotyczącą obowiązującego w całym kraju nakazu zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych.

- Od 15 maja na świeżym powietrzu będziemy mogli zdjąć maseczki, ale pod dwoma warunkami. Utrzymanie dystansu oraz jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych - zapowiedział Adam Niedzielski.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: WP

Następny artykuł