Goniec.pl
Abp Marek Jędraszewski

FLickr.com/archidiecezjakrakow/Domena publiczna

Kościoły mogą zostać zamknięte. Abp Jędraszewski chce zwiększenia liczby mszy

24 Marca 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Rząd może zamknąć kościoły, jeżeli w kraju zapanuje całkowity, twardy lockdown - przekazał wczoraj prof. Horban, doradca ds. COVID-19. Tymczasem z zupełnie innym apelem wystąpił Marek Jędraszewski . Arcybiskup wskazuje na konieczność organizacji dodatkowy

Od zeszłego tygodnia cała Polska objęta jest restrykcjami związanymi z lockdownem. Okazuje się jednak, że rząd nie powiedział ostatniego słowa i możliwe są dalsze obostrzenia i wprowadzanie kolejnych ograniczeń w funkcjonowaniu kraju. Jak informował rząd, jeżeli zostanie przekroczona granica 30 tys. nowych zakażeń na dobę, wówczas wprowadzone zostają radykalne rozwiązania.

Kościoły zamknięte?

Kwestia ewentualnego zamknięcia kościołów gorączkuje Polaków. Nic dziwnego, zbliżają się święta wielkanocne. Wiele osób, które nawet na co dzień nie uczestniczą w obrzędach religijnych i nie praktykują kultu, zastanawia się, czy uda im się dochować wierności tradycji i wybrać na spacer do kościoła z koszyczkiem. Tymczasem sprawa nie jest oczywista.

Wczoraj na antenie telewizji Polsat News gościł Adam Horban, doradca premiera ds. walki z pandemią COVID-19. Naukowiec wskazał, że całkowity twardy lockdown jest możliwy jeszcze w tym tygodniu. Zaczynamy na ten temat bardzo poważnie myśleć - powiedział mężczyzna i informował, że całkowite zamknięcie Polski nie jest wizją odległą

Na chwilę obecną zamknięte są hotele, restauracje, instytucje kultury, baseny, siłownie i sauny, szkoły działają zdalnie, ograniczone jest funkcjonowanie centrów handlowych. Kościoły pozostają otwarte. To się jednak może zmienić.

Zamkną kościoły? Arcybiskup z apelem

- Jeżeli będzie całkowity lockdown, to kościoły na Wielkanoc będą prawdopodobnie zamknięte. (...) Tutaj już nie ma zabawy. Walczymy o ludzkie życie, a nie o różnego rodzaju przyjemności - wskazał prof. Horban na antenie Polsat News. O zamknięcie kościołów apelowali również wirusolodzy i posłowie z partii opozycyjnych.

Na stronie krakowskiej kurii metropolitalnej opublikowano zbiór zasad dla wiernych. Abp marek Jędraszewski wskazuje w nim, jak powinni zachowywać się katolicy w czasie najbliższych świąt. W związku z obowiązującymi ograniczeniami niektóre formy liturgiczne i elementy pobożności ludowej Wielkiego Tygodnia roku 2021 mogą zostać, według roztropnej decyzji duszpasterzy, uproszczone lub dostosowane do panujących okoliczności zgodnie z przepisami prawa. Należy regularnie informować wiernych uczestniczących w zgromadzeniach liturgicznych o obowiązujących normach bezpieczeństwa sanitarnego i ich przestrzegać. - czytamy w dokumencie.

Metropolita wskazuje, że księża powinni organizować więcej mszy, a także udzielać komunii poza mszą świętą, tak aby więcej osób mogło skorzystać z sakramentów. - Warto skorzystać w tym kontekście z pomocy księży oraz ojców zakonnych, którzy na co dzień nie są zaangażowani w pełnym wymiarze w duszpasterstwo parafialne - wskazał biskup.

Arcybiskup zachęca także aby święcenie pokarmu odbywało się poza murami kościoła, najlepiej na świeżym powietrzu. - Ci, którzy nie będą uczestniczyć w tym sakramentalium, są zaproszeni do odmówienia modlitwy błogosławieństwa pokarmów wielkanocnych przed świątecznym śniadaniem według zaproponowanego wzoru - dodaje Jędraszewski. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Radio ZET

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >