Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Koronacja Karola III. Rekordowo niskie poparcie dla monarchii
Irmina Jach
Irmina Jach 29.04.2023 21:05

Koronacja Karola III. Rekordowo niskie poparcie dla monarchii

Królowa Elżbieta król Karol III
CARL COURT/AFP/East News

Koronacja Karola III zbliża się wielkimi krokami. Syn Elżbiety II oficjalnie założy koronę w sobotę 6 maja podczas ceremonii w Opactwie Westminsterskim. Podniosłość historycznej chwili burzy fakt, że poparcie dla monarchii nigdy nie było tak niskie. Tylko 29 proc. Brytyjczyków uznało, że rodzina królewska jest „bardzo istotna”.

Brytyjczycy mają dość monarchii?

Najnowsze badanie przeprowadzone przez Narodowe Centrum Badań Społecznych (NatCen) wskazuje, że tylko 29 proc. Brytyjczyków uważa, że monarchia jest „bardzo istotna”. Dla porównania w ubiegłym roku takiej odpowiedzi udzieliło 38 proc. ankietowanych. Poparcie dla „royalsów” jest więc najniższe od 1983 roku.

Zdania, że monarchia jest „całkiem istotna” jest 26 proc. ankietowanych. 25 proc. badanych stwierdziło, że monarchia powinna zostać zniesiona. 20 proc. z kolei odpowiedziało, że nie jest ona „bardzo istotna”. Negatywny stosunek wyraziło więc 45 proc. mieszkańców Wysp — to aż 10 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Michał Wójcik stracił ukochaną. Sąsiedzi kabareciarza ujawnili, co się z nim dzieje

Trend spadkowy

- Obserwujemy spadkowy trend, jeśli chodzi o poparcie dla monarchii, ale jednocześnie z danych wynika jasno, że ważne wydarzenia narodowe takie jak jubileusze, śluby czy narodziny mają pozytywny wpływ na postrzeganie monarchii przez społeczeństwo — tłumaczy dyrektor NatCen Guy Goodwin. 

Duży wzrost poparcia był obserwowany w czasie, gdy książę Karol brał ślub z księżną Dianą. - Wyzwaniem na przyszłość dla monarchii będzie pokazanie swojego znaczenia i odwołanie się do młodszego pokolenia, by utrzymać poparcie — ocenił ekspert.

Koronacja Karola III. Jak będzie wyglądać?

Koronacja Karola III i towarzyszące jej wydarzenia będą trwały trzy dni. Sama koronacja odbędzie się w sobotę 6 maja 2023 roku o godz. 12 czasu polskiego. Poprzedzi ją uroczysta procesja członków rodziny królewskiej z Pałacu Buckingham. Po ceremonii „royalsi” wrócą do pałacu. Następnie król i królowa wyjdą na balkon, gdzie pozdrowią Brytyjczyków.

Na koronację Karola III i królową Camillę zawiezie kareta zamówiona z okazji 60-lecia panowania Elżbiety II. Do Pałacu Buckingham wrócą złotą karetą koronacyjną używaną przez wszystkich monarchów od czasu Wilhelma IV w 1831 roku.

Na niedzielę 7 maja zaplanowano koncert koronacyjny w Zamku Windsor. Wystąpią m.in. Lionel Richie, Katty Perry i Andrea Bocelli. Wiele miejsc w Wielkiej Brytanii rozbłyśnie światłami i iluminacjami. Brytyjczycy wezmą udział także w Wielkim Lunchu Koronacyjnym. Na „danie koronacyjne” nowa para królewska wybrała quiche. Na poniedziałek 8 maja przypada wolny od pracy The Big Help Out, który tradycyjnie jest poświęcony wolontariatowi.