Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Konkurs na nazwę dla polskich F-35. Ludzie chcą ”Orzeła 1”
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 23.04.2024 22:02

Konkurs na nazwę dla polskich F-35. Ludzie chcą ”Orzeła 1”

myśliwce
fot. SGWP, Włodi/Flickr

Sztab Generalny Wojska Polskiego ogłosił w mediach społecznościowych konkurs na nazwę dla nowych polskich myśliwców F-35, które w Polsce mają się pojawić w 2026 roku. Wśród zgłaszanych propozycji największą popularnością cieszyły się posty proponujące nazwę „Orzeł 1” - inspirowaną popularnym animowanym serialem “Kapitan Bomba”. Wojskowi nie zakwalifikowali jej jednak do finału konkursu.

Konkurs na nazwę myśliwca

Sztab Generalny Wojska Polskiego konkurs ogłosił 13 kwietnia. Użytkownikom portalu ”X” (daw. Twitter) zaproponowano udział w zabawie polegającej na zaproponowaniu nazwy dla najnowocześniejszych polskich myśliwców F-35. 

Chcemy, abyście wykazali się kreatywnością i zaproponowali nazwę, która będzie oddawać siłę tego potężnego narzędzia obrony – pisał SGWP w komunikacie

Konkurs trwa do 29 kwietnia bieżącego roku. 

Michał Lubina: Polscy politycy są jak Kargul i Pawlak. Walczą o miedzę, nie patrzą szeroko. Dla mnie to szokujące

Odsiecz Kapitana Bomby

Chociaż można zakładać, że na co dzień Sztab Generalny Wojska Polskiego zajmuje się planowaniem - a co za tym idzie – również przewidywaniem rozmaitych zjawisk oraz wydarzeń, to nie przewidział on jednak, że użytkownicy internetu, którzy ochoczo wzięli udział w konkursie, będą mieli swoje własne propozycje na nazwę dla polskich F-35. W dodatku takie, które nie korespondują z wyobrażeniami wojskowych w takim stopniu, w jakim mogliby się spodziewać. Wśród najczęściej sugerowanych i obdarowywanych ”serduszkami” propozycji znalazł się więc ”Orzeł 1”. To nazwa statku kosmicznego, w którym kapitan Tytus Bomba - bohater popularnej i dość wulgarnej kreskówki autorstwa Bartosza Walaszka - podróżuje po rubieżach galaktyki i w widowiskowy sposób rozprawia się z kosmitami, dowodzonymi przez złego Sułtana Kosmitów

Sztab Generalny WP zignorował jednak wolę internautów i do finału trafiły inne propozycje. 

1. Halny

2. Husarz 

3. Harpia

4. Dracarys

5. Duch

Polskie F-35

Jeszcze w tym roku nowe polskie myśliwce F-35 trafią do amerykańskiej bazy wojskowej, gdzie będą się na nich szkolić polscy piloci, a także specjalny personel obsługi naziemnej. Pierwsze polskie F-35 dla Polskich Sił Powietrznych wylądują w naszym kraju w 2026 roku. Tym samym Polska dołączy do siedmiu innych europejskich państw, które posiadają F-35 – Wielkiej Brytanii, Turcji, Belgii, Danii, Holandii, Norwegii oraz Włoch.