Goniec.pl
Ministerstwo Zdrowia

Piotr Molecki/East News

Komunikat Ministerstwa Zdrowia ws. liczby zgonów

30 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 1 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Ministerstwo Zdrowia przekazało właśnie w specjalnym komunikacie informację odnoszącą się do dzisiejszego raportu covidowego. Okazuje się, że osoby, które zmarły na skutek COVID-19, w większości nie były zaszczepione.

W ciągu ostatnich 24 godzin zmarła rekordowa liczba osób, biorąc pod uwagę obecną falę pandemii. W sumie śmierć powiązaną z COVID-19 poniosło aż 526 osób.

EN 01503766 0021 (1)

Adam Niedzielski w TVN24. "Jesteśmy w apogeum liczby zgonów"

CZYTAJ DALEJ

- Z powodu COVID-19 zmarło 150 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 376 osób - poinformowało ministerstwo po godzinie 10:30.

Resort zdrowia zdecydował się również udostępnić statystykę dotyczącą poziomu wyszczepienia w grupie ofiar. Okazuje się, że większość z nich nie przyjęła żadnego z dostępnych preparatów przeciwko chorobie.

- Spośród dziś zaraportowanych 526 ofiar śmiertelnych epidemii, 386 stanowią osoby niezaszczepione. Spośród osób zaszczepionych 109 miało choroby współistniejące, a średnia ich wieku to ponad 65 lat - poinformowało ministerstwo, na którego czele stoi Adam Niedzielski.

Apogeum zgonów

Jak informował dzisiaj na antenie TVN24 minister Adam Niedzielski, jesteśmy aktualnie w apogeum zgonów. Ich wysoki poziom będzie się jeszcze utrzymywał przez pewien czas, a najskuteczniejszą bronią w walce z pandemią wciąż są jedynie szczepionki.

Podane dziś alarmujące dane wynikają przede wszystkim z faktu, że do szpitali zgłaszają się osoby, dla których jest już za późno, by podjąć realną walkę o ich życie. Tylko w listopadzie na koronawirusa zmarło 6 584 osób.

Łącznie od początku pandemii w Polsce odnotowano 83 583 zgonów z powodu COVID-19 lub współistnienia koronawirusa z innymi chorobami. Do kresu wydolności dochodzi już także służba zdrowia.

Obecnie w szpitalach przygotowano 27 232 miejsca dla pacjentów chorych na COVID-19. Korzysta z nich 21 172 osób.

Nowe obostrzenia związane z wariantem Omikron

W związku z pojawieniem się na świecie nowego wariantu koronawirusa zwanego Omikron, minister Adam Niedzielski przedstawił wczoraj nowe restrykcje mające obowiązywać od 1 do 17 grudnia.

- Na pewno Omikron jest game changerem tak zwanym, czyli te wszystkie prognozy, które przedstawialiśmy, że apogeum pojawi się najpóźniej do połowy grudnia, że będzie miało poziomy rzędu, w zależności od scenariusza, 25 bądź nawet 40 tysięcy przypadków dziennie, kompletnie się zmieniają - mówił Niedzielski w TVN24.

Od środy zmniejszeniu ulegnie liczba osób mogących przebywać w obiektach sportowych, kulturalnych, gastronomicznych czy handlowych. Mniej gości będzie można zaprosić na wesele, chrzciny i pogrzeb.

W limity nie będą wliczać się osoby zaszczepione, ale problem stanowi nieuregulowane w prawie sprawdzanie tzw. paszportów covidowych.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej po posiedzeniu sztabu kryzysowego szef GIS ponownie apelował o zaszczepienie się przeciwko koronawirusowi. Prośbę do Polaków skierował także premier Mateusz Morawiecki.

Jak z optymizmem przyznawał szef rządu, pojawienie się ryzyka dotarcia do kraju wariantu Omikron, spowodowało większe zainteresowanie preparatami na COVID-19. Ich przyjęcie jest szczególnie ważne w obliczu nowej mutacji.

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter, TVN24

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Kukiz

Wiadomości

Paweł Kukiz chce zostać szefem komisji śledczej ws. Pegasusa. Inaczej nie poprze wniosku

Czytaj więcej >
Banaś

Wiadomości

PAP: Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Mariana Banasia

Czytaj więcej >
nauka zdalna

Wiadomości

Radio ZET: Nauka zdalna możliwa w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców

Czytaj więcej >
Duda

Wiadomości

W czwartek spotkanie prezydenta z ministrem edukacji ws. lex Czarnek

Czytaj więcej >
Jarosław Gowin, Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Jarosław Gowin: PiS chciał wyprowadzić wojsko na ulice

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda zwołał na piątek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Czytaj więcej >