Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Komisja Europejska zwleka z decyzją o obniżeniu stawki VAT na żywność
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 21.12.2021 15:01

Komisja Europejska zwleka z decyzją o obniżeniu stawki VAT na żywność

zakupy
Pixabay/Pexels

Do Komisji Europejskiej dotarł już wniosek polskiego premiera o zgodę na obniżenie stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe do 0 proc. Zdaniem Mateusza Morawieckiego możliwe, że stanie się to w lutym, jednak źródła w Brukseli wskazują raczej na połowę 2022 roku.

Jakiś czas temu, podczas prezentowania założeń tzw. tarczy antyinflacyjnej premier Mateusz Morawiecki po raz pierwszy wspomniał o zerowym podatku VAT na żywność. Jak wówczas stwierdził, zgody na to nie wyraziła Komisja Europejska, mimo iż polski rząd wcale nie pytał o zdanie Brukseli.

Po tym, jak media odkryły, że szef polskiego rządu mija się z prawdą, w końcu postanowiono wystąpić z prośbą do unijnej instytucji. Warszawa liczy, że szybko otrzyma w tej sprawie odpowiedź.

Premier wnioskuje do KE o obniżenie VAT-u

- Jest wysokie prawdopodobieństwo, że już od lutego na co najmniej pół roku obniżymy do zera VAT na podstawowe artykuły żywnościowe - mówił wczoraj na konferencji prasowej szef rządu.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jak jednak donosi dziennikarz RMF FM, Krzysztof Berenda, optymizm premiera powinien nieco zmaleć, gdyż obniżka może się opóźnić. Zamiast wejść w życie w lutym 2022 roku, dopiero wtedy ma zostać uchwalona.

Aktualnie stosowanie zerowych stawek VAT na żywność jest niemożliwe, co wynika z unijnego prawa. Polska korzysta już z maksymalnie możliwych obniżek wynoszących 5 proc. Tymczasem rzecznik KE Daniel Ferrie potwierdził dziennikarzom, że pismo z Warszawy trafiło już do komisarzy, którzy omawiają ten temat. Być może wprowadzenie 0 proc. VAT możliwe będzie nie tylko w przypadku Polski, ale i innych członków Unii.

Na zerowy VAT jeszcze poczekamy

RMF FM przypomina, że z ustaleń Katarzyny Szymańskiej-Borginon wynika, iż zaproponowane rozwiązanie będzie mogło wejść w życie, gdy wdrożona zostanie nowa dyrektywa VAT, a to stanie się dopiero w połowie 2022 roku.

Ponadto, objęte nim produkty obejmowałyby swoją kategorią tylko podstawowe towary, takie jak chleb, wędliny czy mleko, a nie wszystkie zakupywane przez nas artykuły spożywcze.

Eksperci mają wątpliwości, czy obniżka VAT zmieniłaby cokolwiek w budżetach polskich rodzin. Część z nich wskazuje, że zaproponowana ulga byłaby czasowa, a po niej znów trzeba by było podwyższyć ceny i dać nowy impuls inflacji.

Najdroższe święta od 20 lat

Cały świat mierzy się z inflacją i dramatycznym wzrostem cen nawet tych podstawowych produktów, z których trudno zrezygnować. Idąc do sklepu wydajemy więc coraz więcej i więcej, a to wcale nie musi być koniec naszego koszmaru.

Jak podaje GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie były wyższe o 7,8 proc. niż przed rokiem. Najwięcej drożeje drób, tłuszcze i cukier. To sprawia, że tegoroczne święta będą najdroższymi od 20 lat.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: RMF FM, GUS

Tagi: