Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców i opiekunów. Wyjaśniamy, kto go dostanie
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 18.12.2021 08:35

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców i opiekunów. Wyjaśniamy, kto go dostanie

Ogromne podwyżki rachunków za gaz
Pixabay.com gosiak1980

Ważna wiadomość dla wszystkich rodziców i opiekunów. ZUS przypomina, że już za kilka dni będą mogli skorzystać z korzystnego rozwiązania. Rząd przyznał dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Związane jest to bezpośrednio z nauką zdalną.

Rząd zdecydował się na zaostrzenie obowiązujących obostrzeń. Dodatkowo minister Adam Niedzielski i wiceminister Waldemar Kraska przekazali, że uczniowie w okresie świąt Bożego Narodzenia nie będą chodzić do szkoły.

Rodzice i uczniowie dowiedzieli się, że wraca nauka zdalna. - Od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzamy naukę zdalną w szkołach podstawowych i w średnich - przekazał podczas konferencji wiceminister zdrowia.

W związku z tym rząd wydał ważne rozporządzenie. ZUS wydał komunikat skierowany do osób uprawnionych do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

ZUS wyjaśnia: dodatkowy zasiłek opiekuńczy

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres sprawowania opieki nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej w szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 roku - poinformował w piątek ZUS.

Podstawą do skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz.U. poz. 2331).

Komu przysługuje dodatkowe świadczenie? Od 20 grudnia skorzystać z niego mogą rodzice i opiekunowie dzieci:

  • do 8 lat,

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,

  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

W sprawie zabrało również głos Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. - Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli nie ma drugiego rodzica/współmałżonka, który może zapewnić  opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej - podkreśla resort kierowany przez Marlenę Maląg.

To powinieneś wiedzieć

Resort rodziny także wydał komunikat w związku z najnowszym rozporządzeniem rządu. Rodzice oraz opiekunowie mieli dużo wątpliwości na temat tego, czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy wlicza się do przysługującej puli dni w ramach zasiłku opiekuńczego.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaprzeczyło. - Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do okresu, za który przysługuje zasiłek opiekuńczy przewidziany w przepisach ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - czytamy w komunikacie wydanym 17 grudnia.

Konieczne jest jednak dopełnienie formalności. Bez nich nawet osoby uprawnione do zasiłku go nie dostaną. Co trzeba zrobić? Wyjaśniamy.

Zobacz także nasza galerię:

Rodzicu, złóż wniosek

Tylko w momencie, gdy do właściwego płatnika składek - czyli np. do pracodawcy, lub zleceniodawcy - trafi oświadczenie o chęci i prawie do skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzice i opiekunowie będą mogli z niego skorzystać.

Wzór niezbędnego dokumentu znaleźć można zarówno na stronie ZUS, jak i resortu rodziny. Dodatkowo można je złożyć za pośrednictwem rządowego portalu PUE ZUS (wniosek ZAS-58).

- Zasiłki wypłacane są w przypadku pracowników łącznie z wynagrodzeniem za dany miesiąc kalendarzowy, natomiast w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą – przez ZUS – w terminie 30 dni od dnia ustalenia ostatniej okoliczności w sprawie - wyjaśniło MRiPS.

Na jakie pieniądze można liczyć? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: zus.pl, gov.pl