Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kolejne aresztowania w "aferze wizowej". Wśród nich były radny PiS
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 15.09.2023 19:34

Kolejne aresztowania w "aferze wizowej". Wśród nich były radny PiS

piotr wawrzyk
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER, Twitter

Były radny PiS oraz członek rady nadzorczej państwowej firmy Enea Elektrownia Połaniec, jest wśród kolejnych aresztowanych osób w tzw.  "aferze wizowej" - informuje Wirtualna Polska. Zatrzymani usłyszeli zarzuty.

"Afera wizowa"

31 sierpnia premier Mateusz Morawiecki odwołał byłego sekretarza stanu w MSZ Piotra Wawrzyka z tej funkcji. Przedstawiciele rządu, jako oficjalną przyczynę dymisji Wawrzyka, podali "brak satysfakcjonującej współpracy". Były sekretarz stanu w MSZ był odpowiedzialny między innymi za sprawy konsularne i wizowe.

Według doniesień medialnych Piotr Wawrzyk miał pomagać swoim współpracownikom stworzyć nielegalny kanał przerzutu imigrantów z Azji i Afryki przez Europę do Stanów Zjednoczonych. 14 września aferę ujawnił portal Onet. Jednym z przykładów przerzutu nielegalnych migrantów była grupa obywateli Indii, którzy mieli podawać się za ekipę filmową z Bollywood. Każdy z jej członków za przerzut przez nasz kraj do Stanów Zjednoczonych, miał zapłacić od 25 do 40 tysięcy dolarów.

Córka Lewandowskich przyłapała ich i zrobiła zdjęcie. Wszystko jest już jasne

Kolejne aresztowania w sprawie afery

Wirtualna Polska poinformowała, że 25-letni współpracownik Piotra Wawrzyka, Edgar K., miał pomagać w załatwianiu polskich wiz dla obywateli Indii i usłyszał w kwietniu 2023 r. zarzuty płatnej protekcji. Został aresztowany przez sąd w Lublinie.

Z kolei w sobotę 9 września - jak informuje dziennikarz WP Szymon Jadczak - Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy kolejne osoby w tej sprawie. Po postawieniu zarzutów wszyscy zostali warunkowo aresztowani. Będą mogli wyjść na wolność po wpłaceniu odpowiedniej kaucji.

Wśród zatrzymanych były radny PiS

Wśród aresztowanych jest Mariusz G., członek rady nadzorczej kontrolowanej przez państwo spółki Enea Elektrownia Połaniec. Do niedawna także członek rady nadzorczej innej kontrolowanej przez państwo spółki PKP, a także kielecki radny z ramienia PiS. Mężczyzna usłyszał zarzut płatnej protekcji.

Pozostali aresztowani to przedsiębiorcy, którym współpracownik Piotra Wawrzyka obiecał pomoc w przyspieszeniu uzyskania pozwoleń na pracę dla pracowników z zagranicy.


Źródło: Wirtualna Polska/Onet

Tagi: PiS zatrzymany