Goniec.pl > Wiadomości > Kolejna koronacja króla Karola III. Trwają przygotowania
Irmina Jach
Irmina Jach 27.05.2023 13:31

Kolejna koronacja króla Karola III. Trwają przygotowania

Król Karol i królowa Camilla
Rex Features/East News

Król Karol III i królowa Camilla przygotowują się do kolejnej koronacji. Ceremonię zaplanowano na pierwszy tydzień lipca. Będzie powiązana z obchodami corocznego Tygodnia Królewskiego, odbywającego się w Pałacu Holyrood w Edynburgu. Weźmie w niej udział około 30 tysięcy osób.

Kolejna koronacja króla Karola III i królowej Camilli

Druga koronacja króla Karola III i królowej Camilli będzie specjalną szkocką ceremonią, nazywaną Służbą Poświęcenia i Dziękczynienia. Na pierwszy tydzień lipca zaplanowano również przyjęcie w ogrodach Pałacu Holyroodhouse. Rodzina królewska zaprosiła na to wydarzenie ponad 30 tysięcy osób. Impreza nie będzie więc należała do kameralnych.

- Imprezy w ogrodzie to ważny sposób, w jaki członkowie rodziny królewskiej mogą rozmawiać z szerokim gronem ludzi z różnych środowisk, z których wszyscy wywierają pozytywny wpływ na swoją społeczność - napisano w komunikacie na stronie royal.uk.

Polak mieszkał obok Tiny Turner. Ujawnił, jaką była sąsiadką

Karol III i Camilla otrzymają szkockie klejnoty koronne

Król Karol III i królowa Camilla 5 lipca będą uczestniczyć w nabożeństwie w katedrze św. Idziego. Podczas mszy odbędzie się między innymi przekazanie szkockich klejnotów koronnych, znanych jako Honours of Scotland. To regalia noszone przez szkockich monarchów podczas koronacji. Są najstarszym zachowanym zestawem klejnotów koronnych w Wielkiej Brytanii.

Klejnoty były używane podczas ceremonii koronacyjnych od czasów panowania Marii I Stuart. Wśród regaliów znajduje się korona podchodząca prawdopodobnie z XVI wieku, berło będące darem papieża Aleksandra VI dla Jakuba IV w 1494 roku, a także Miecz Stanu, prezent papieża Juliusza II dla Jakuba IV z 1507 roku.

Koronacja króla Karola III

Pierwsza koronacja Karola III odbyła się 6 maja bieżącego roku w Opactwie Westminsterskim. Syn Elżbiety II jest najstarszym monarchą wstępującym na tron Zjednoczonego Królestwa. U jego boku zasiadła królowa małżonka Camilla, żona i wieloletnia kochanka Karola III. Jej awans społeczny nie przypadł do gustu wielu osobom, którzy na miejscu Camilli widzieliby Dianę.

Negatywne nastroje dały się we znaki królowej, która podobno zniknęła z Pałacu tuż przed pierwszą ceremonią. Problematyczne miały być nie tylko dokuczliwe bóle kręgosłupa, męczące monarchinię od dłuższego czasu. - Przeżyła chwilę prawdziwych wątpliwości. Nigdy o to nie prosiła, nie chciała być królową, ale musiała sobie przypominać, że robi to dla Karola - relacjonowała osoba z otoczenia pary królewskiej w rozmowie z tabloidami.