Goniec.pl > Wiadomości > Kobieta zabrała pieniądze z bankomatu. Wymierzono jej wysoką karę
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 02.06.2023 19:33

Kobieta zabrała pieniądze z bankomatu. Wymierzono jej wysoką karę

Bankomat
Iberion (zdjęcie ilustracyjne)

Pewna Szwedka natrafiła na zagubiony banknot o wartości 500 koron. Niemniej, zdecydowała, że nie będzie próbować odnaleźć prawowitego właściciela. Wkrótce jednak po pieniądze zgłosiła się policja. Teraz kobieta musi uiścić karę w wysokości prawie 14 tys. koron.

Szwedka przywłaszczyła sobie pieniądze z bankomatu

Zdarzenie miało miejsce w marcu br. 60-letnia kobieta z Jönköping natrafiła na banknot podczas operacji w bankomacie. Okazało się, że było to 500 koron szwedzkich (w przeliczeniu ok. 195 zł), które prawdopodobnie zostały zostawione przez jednego z poprzednich klientów. Bez zawiadomienia policji Szwedka zabrała znalezioną sumę do domu, nie decydując się pozostawić ich w podajniku bankomatu.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o rzeczach znalezionych w Szwecji, osoba, która znajduje zagubioną własność, ma obowiązek przekazać ją policji "bez zbędnej zwłoki". Pomimo tego, prawo nie precyzuje dokładnie okresu, w jakim taki zwrot powinien nastąpić. 

Według informacji medialnych, w praktyce akceptowana jest około tygodniowa zwłoka w przekazaniu znalezionego przedmiotu. Jeśli policja nie jest w stanie odnaleźć prawowitego właściciela zagubionej rzeczy w ciągu trzech miesięcy, to znalazca może zatrzymać ją dla siebie…

Ewa Błaszczyk przekazała świetne nowiny o córce w śpiączce. Długo na to czekała

Na kobietę nałożono wysoką grzywnę

Po niespełna dwóch miesiącach od zdarzenia kobieta została wezwana przez policję na komisariat. Okazało się, że śledczy przeanalizowali nagranie z kamer monitoringu, na którym uwieczniono moment, w którym kobieta zabierała banknot. 

Konsekwencją tego wydarzenia było nałożenie na 60-latkę grzywny, która wyniosła trzydziestokrotność wartości znalezionego banknotu. Łączna kara finansowa wyniosła 13,8 tys. koron szwedzkich (co przekłada się na ponad 5,3 tys. zł).

Co zrobić, kiedy zostawimy pieniądze w bankomacie?

Co zrobić, jeśli przez przypadek zostawimy pieniądze w bankomacie? Jeżeli po powrocie do niego podajnik jest pusty, należy niezwłocznie złożyć reklamację w banku, który wydał naszą kartę płatniczą.

Większość bankomatów wyposażona jest w monitoring działający w systemie ciągłym. Pozwala to na zweryfikowanie tożsamości osoby dokonującej wypłaty oraz potwierdzenie czy konkretna operacja miała miejsce. Urządzenia wyposażone są też w system zatrzymujący banknoty w przypadku ich niepodjęcia. Pozostawione pieniądze po ok. 30 sekundach cofane są przez podajnik z powrotem do bankomatu. Jeżeli rozliczenie bankomatu jest zgodne i nie występuje nadwyżka, oznacza to niestety, że pieniądze trafiły w ręce osoby trzeciej.

Źródło: thelocal.com