Goniec.pl
pilne czerwone

goniec.pl

Płonie baza paliwowa w Czernihowie, Ukraińcy nadal się bronią [NA ŻYWO]

3 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Hędrzak

Najnowsze doniesienia mediów z Kijowa mówią o serii czterech potężnych wybuchów, do których doszło w centrum miasta, w pobliżu dwóch szpitali oraz stacji metra. Miasto nadal pozostaje jednak w rękach ukraińskich. Jednocześnie władze poinformowały, że Rosjanie przejęli kontrolę nad Chersoniem.

Relacja jest aktualizowana na bieżąco. Prosimy o odświeżanie.

14:00 Najnowsza okładka brytyjskiego tygodnika "The Economist".13:56 Zniszczony Wasylków (obwód kijowski).13:53 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba ujawnił niepokojące doniesienia. -Rosjanie mogli skierować na własne terytorium wiele systemów wyrzutni rakietowych w rosyjskiej przygranicznej wiosce Popowka. Znając barbarzyński charakter rosyjskich działań, obawiamy się, że może być przygotowana operacja fałszywej flagi w celu oskarżenia Ukrainy - napisał na Twitterze.13:51 Morale armii bierze się z przywiązania do własnego narodu i wspólnotowego myślenia. To wszystko było w Polsce przez wiele lat nieustanne atakowane. Nie chcę budzić kontrowersji i dawać przykładów, ale nie mamy innego wyjścia niż działać wspólnie, aby to zmienić. Potrzebna jest nowa pedagogika społeczna, która będzie umacniała i odbudowywała polską wspólnotę, bo tylko wtedy będziemy mieli pewność, że armia będzie zdolna do działania, a my będziemy bezpieczni i wolni - przyznał Jarosław Kaczyński.

13:49 Tylko ten, kto się broni otrzyma pomoc. Na taką pomoc liczymy, ale najpierw musimy liczyć na siebie - stwierdził wicepremier ds. bezpieczeństwa.

13:48 Do tej pory Ukraińcy stawiają skuteczny i bohaterski opór - ocenił Jarosław Kaczyński.

13:47 "Chcesz pokoju, szykuj się do wojny" w praktyce oznacza, że ta liczna i bardzo dobrze uzbrojona armia ma mieć przede wszystkim funkcję odstraszającą. My chcemy pokoju, nie chcemy wojny - zapewnił prezes PiS.

13:45 Część wydatków to wydatki budżetowe, przy czym 3 proc. PKB na zbrojenia przekażemy już w przyszłym roku, a druga część wydatków na zbrojenia będzie pochodziła z kredytów, obligacji - tłumaczył zapisy projektu ustawy o obronie ojczyzny.

13:44 Kilkanaście ostatnich lat pokazywało, że Rosja jest w stanie użyć siły do realizacji swoich interesów - przyznał prezes partii rządzącej.

13:43 Musimy wychodzić z poczucia biedy i mikromanii narodowej - zaapelował Jarosław Kaczyński.

13:42 Trzeba mieć postawę wyrażoną przez wielkiego poetę, że trzeba mierzyć siłę na zamiary, nie zamiar podług sił. Wszystkie ograniczenia, które wiązały nas przez wiele lat, trzeba zawiesić, bo jest stan wyższej konieczności - przyznał wicepremier ds. bezpieczeństwa.

13:39 Dziękuję za poczucie solidarności w takiej szczególnej sytuacji - oznajmił prezes PiS Jarosław Kaczyński na sejmowej mównicy.

13:37 Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu, na którym posłowie pochylą się nad projektem ustawy o obronie ojczyzny.

13:36 Radni sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego wypowiedzieli porozumienie o współpracy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim i jego dumą obwodowa. Decyzja zapadła jednogłośnie. Radni zgodzili się także na przekazanie 200 tys. zł pomocy materialnej dla ukraińskiego obwodu rówieńskiego.

13:33 Tonie fiński statek towarowy Helt, który pływa panamską banderą. Portal Ukraińska Prawa donosi, że w środę okręt został przejęty przez siły rosyjskie na Morzu Czarnym. Jest przechylony pod kątem siedemdziesięciu stopni.

13:29 Trwa manifestacja solidarności z Ukrainą, która rozpoczęła się przed główną bramą Uniwersytetu Warszawskiego.

goniec.pl

goniec.pl

goniec.pl

goniec.pl

13:25 Michael Carpenter, ambasador USA przy OBWE złożył kondolencje rodzinie Maryny Feniny - członkini Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE, która została zabita podczas rosyjskiego ostrzału Charkowa. Jego post udostępniła ambasada USA w Warszawie.13:22 Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen kontynuuje podróże po europejskich stolicach. Dzisiaj spotkała się z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputową. Tematem rozmów była sytuacja w Ukrainie i reakcja państw członkowskich na te wydarzenia. - Unia Europejska jest zjednoczona i zdeterminowana w swojej solidarności z Ukrainą - napisała szefowa KE na Twitterze.13:18 Kijów13:12 Europa potrzebuje silnych gospodarek, niezależnych od Rosji - to są wnioski z naszych konsultacji - przyznał szef polskiego rządu.

13:08 Wzywam raz jeszcze naszych partnerów z Unii Europejskiej do wdrożenia miażdżącego pakietu sankcji wobec Rosji. Tylko to może doprowadzić do zmiany w polityce rosyjskiej, która charakteryzuje się dzisiaj jedną cechą - agresją - oznajmił premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z premierem Rumunii.

13:05 Mykhailo Podoliyak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, przekazał na Twitterze, że delegacja wyruszyła na negocjacje z Rosją.13:00 Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda pojechała do Broku, gdzie spotkała się z uchodźcami uciekającymi przed wojną w Ukrainie.12:55 Pałac Elizejski potwierdza, że prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał dziś z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, a następnie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - donosi BFM TV, prywatna francuska telewizja.

12:52 Zamiast hejnału z wieży mariackiej w Krakowie wybrzmiał hymn Ukrainy.12:50 Francja konfiskuje jacht powiązany z szefem Rosnieftu Igorem Siechinem. To wynik sankcji nałożonych na rosyjskich oligarchów - podaje CNBC.

12:46 Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych wydał nowy alert. Tym razem eksperci ostrzegają przed próbami dezinformacji na korzyść Rosji w sprawie cen lub braku paliwa, które mogą nasilić się w ciągu najbliższych godzin.12:44 Rosjanie zajęli siedzibę regionalnej administracji - przekazują władze obwodu chersońskiego.

12:42 Ministerstwo Obrony Narodowej ostrzega przed fałszywymi wiadomościami SMS o rzekomej mobilizacji. - To informacje fałszywe, służące jedynie dezinformacji - napisał MON na Instagramie i dołączył zdjęcie spreparowanej wiadomości.12:37 Mer Witalij Kliczko przekazał, jak wyglądała miniona noc w stolicy. Podziękował wolontariuszom, którzy rozwożą niezbędne produkty.12:31 IKEA zawiesza działalność w Rosji i na Białorusi.12:29 Ambasada Rosji w Wilnie ma nowy adres - Bohaterów Ukrainy 2 - poinformował na Twitterze mer Kijowa Witalij Kliczko i udostępnił wpis burmistrza stolicy Litwy Remigijusa Simasiusa.12:25 Trwają wystąpienia na proteście solidarności z Ukrainą przed główną bramą Uniwersytetu Warszawskiego.

12:23 Kreml twierdzi, że Władimir Putin spotka się dziś z członkami Rady Bezpieczeństwa - donosi reporter Reutersa Guy Faulconbridge.

12:20 Nagranie dokumentujące odbicie Buczy (obwód kijowski).12:16 O godz. 12:00 młodzi ludzie zgromadzili się przed główną bramą Uniwersytetu Warszawskiego, aby zamanifestować swoje wsparcie dla Ukrainy.

goniec.pl

goniec.pl

goniec.pl

goniec.pl

12:13 Zarząd CANAL+ Polska przekaże 500 tys. zł na pomoc Ukrainie - napisał na Twitterze dyrektor CANAL+ Sport Michał Kołodziejczyk.12:11 Nad Mariupolem unoszą się kłęby dymu.12:05 Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował na Twitterze, że punkt recepcyjny na terenie warszawskiej Hali Torwar jest gotowy do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. W planach jest już kolejny obiekt.


12:00 Punktualnie w południe z wieży Zamku Królewskiego w Warszawie wybrzmiał hymn Ukrainy. Podobnie było m.in. w Krakowie czy Białymstoku. To kolejny gest solidarności z Ukrainą w obliczu rosyjskiego ataku.11:59 Zachowanie funkcjonariuszki przy obiekcie administrowanym przez Ambasadę Rosji jest dla Komendanta Stołecznego Policji wielce niezrozumiałe i nieakceptowalne. Dlatego też polecił on wszcząć czynność wyjaśniające w tej sprawie - napisała na Twitterze warszawska policja. Chodzi o policjantkę, która zdejmowała symbole solidarności z Ukrainą z ogrodzenia internatu szkoły rosyjskiej przy ul. Rakowieckiej.11:55 W czwartek nad ranem szef unijnej dyplomacji Josep Borrell wybrał się do ośrodka dla uchodźców w Kiszyniowie. - Jestem wstrząśnięty historiami ludzi, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z Ukrainy w czasie, gdy rosyjskie siły nadal ostrzeliwują cywilów - przyznał we wpisie na Twitterze. Dodał, że mieszkańcy Mołdawii wykazują się "niezwykłą hojnością, zapewniając bezpieczny przejazd prawie 120 tys. osób".11:44 Snowboardzista Wojciech Taraba skomentował wykluczenie Rosjan i Białorusinów z Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich. - Decyzję przyjąłem z ogromną ulgą. Byliśmy w ogromnych nerwach, bo zależało nam na wsparciu ukraińskich zawodników. [...] Jestem sportowcem, ale przede wszystkim człowiekiem i po ludzku uważam, że trzeba naszych braci z Ukrainy wspierać jak się da - przyznał sportowiec.
11:40 Od najbliższej niedzieli o godz. 9:00 w parafii św. Tomasza na Ursynowie w Warszawie będzie odprawiana msza w języku ukraińskim (w rycie łacińskim) - poinformował rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński.11:37 W stronę Odessy zmierzają 4 duże okręty desantowe i 3 kutry rakietowe - przekazuje Ministerstwo Obrony Ukrainy na Facebooku.

11:35 Oleksiy Potyomkin do tej pory był tancerzem baletowym. Gdy wybuchła wojna, porzucił codzienne zajęcia i zaciągnął się do wojska, podobnie jak wielu innych Ukraińców, którzy chcą bronić ojczyzny.11:30 Kobiety w Mińsku maszerują, aby zamanifestować swój sprzeciw wobec wojny w Ukrainie. W reżimie Łukaszenki każdy przejaw nieposłuszeństwa może prowadzić do zatrzymania, tortur i dni, miesięcy, nawet lat w więzieniu. Podziwiam odwagę tych kobiet, które przeciwstawiają się inwazji Putina na Ukrainę i Łukaszence, który ją poparł - napisał na Twitterze Franak Viačorka, starszy doradca białoruskiej opozycjonistki Swiatłany Cichanouskiej.11:24 Wróg nie pozostaje bezkarny. Artyleria prowadzi ciężki ostrzał, niszcząc kolumny i skupiska rosyjskich sił okupacyjnych. Jak zawsze działamy dokładnie i najskuteczniej jak to możliwe - napisało na Twitterze Ministerstwo Obrony Ukrainy i dołączyło filmik.11:21 W tej chwili jesteśmy pod okupacją. Potrzebujemy korytarza humanitarnego dla leków i żywności. [...] Nie wiemy, jak długo będziemy w stanie pomagać mieszkańcom - oznajmił zastępca mera Chersonia. - Myślę, że Rosja będzie chciała stworzyć nowy samorząd dla miasta i go nam narzucić - ocenił.

11:19 Zastępca mera Chersonia poinformował, że sytuacja w mieście jest trudna. - Zbliżamy się do katastrofy humanitarnej. [...] nie jesteśmy w stanie przekazywać żywności, ponieważ całe miasto jest okupowane - przyznał.

11:15 Rubel jest rekordowo słaby. Za 1 dolara trzeba zapłacić już 115-117 rubli.11:10 Rosjanie odcinają dostawy żywności, blokują nas, jak w dawnym Leningradzie - przekazały władze Mariupola. Dodały, że Rosjanie celowo atakują krytyczną infrastrukturę krytyczną i uniemożliwiają ewakuację ludzi.

11:07 Przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie ludzie modlą się za Ukrainę.11:00 Siedziba Nash Mir (biuro organizacji LGBT) w Kijowie została zdewastowana - informuje Kampania Przeciw Homofobii. Ludzie, którzy przebywali środku zostali pobici i okradzeni.10:57 Rozmawiałem z prezydentem Korei Południowej Mun Jae-inem. Poinformowałem go o przeciwstawianiu się Rosji. O zbrodniach agresora. Podziękowałem Korei Południowej za wspieranie Ukrainy i nałożenie sankcji. Będziemy kontynuować współpracę, budując antywojenną koalicję na całym świecie - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze.10:54 Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał dzisiaj ze swoim rumuńskim odpowiednikiem Bogdanem Aurescu. Spotkanie odbyło się w ramach polsko-rumuńskich konsultacji międzynarodowych.10:51 Dziennikarz RMF FM Maciej Sztykiel opublikował na Twitterze zdjęcia, które dowodzą, jak duża jest solidarność z Ukraińcami w obliczu rosyjskiego ataku.10:49 Ukraina otrzymuje każdego dnia broń od partnerów. Przyjmujemy pierwszych ochotników, którzy chcą bronić wolności - zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

10:47 Odbudujemy każdy budynek, każdą ulicę, każde miasto. Będziecie płacić reparacje. Przed wszystkimi nami odpowiecie za to, co zrobiliście naszemu państwu. My i Bóg nie zapominamy. Przyszliście zabrać nam wszystko, co tak długo budowaliśmy - kontynuował Wołodymyr Zełenski.

10:45 Bóg nie daje odpowiedzi od razu, ale Bóg widzi wszystko i w końcu zareaguje tak, że nie będziecie mieli się gdzie schować. Nasz sobór odbudujemy, aby nie było tam żadnego śladu wojny - zapewnił prezydent Ukrainy.

10:42 Chcą zniszczyć naszą Odessę, ale zobaczą tylko dno Morza Czarnego, bo sami tym dnem są. Celem Rosjan stał się Sobór Uspieński w Charkowie, jedna z najstarszych cerkwi prawosławnych tego miasta. Na czas wojny jest schronem. Teraz miejsca święte objęte są wojną - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w najnowszym przemówieniu.

10:22 Autokar z obywatelami Ukrainy, który zmierzał do Lublina, zjechał z drogi i wpadł do rowu. Czworo dzieci i jeden dorosły trafili do szpitala. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule.

10:06 Dziś na budynku Sejmu rozwieszono flagę Ukrainy jako wyraz solidarności w obliczu rosyjskiego ataku.10:04 Na pomoc humanitarną przeznaczymy co najmniej 500 mln euro z budżetu UE, a to dopiero początek. W Rumunii tworzymy centrum pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Dziękujemy za kierowanie pomocy do przejść granicznych - napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Urusla von der Leyen.10:00 To jest prawdziwa wojna ludowa o Ukrainę. Putin nie ma szans na jej wygranie. Na tym zdjęciu widać, jak ludność cywilna blokowała wczoraj rosyjskich najeźdźców w Enerhodarze. Jedno z setek takich zdjęć i filmów. Potrzebujemy partnerów, którzy pomogą Ukrainie w obronie. Zwłaszcza w powietrzu. Zamknijcie niebo! - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.9:57 Michał Szczerba (Koalicja Obywatelska) opublikował na Twitterze zdjęcia laurek przygotowanych przez polskie dzieci dla rówieśników z Ukrainy, którzy przyjeżdżają na Dworzec Zachodni w Warszawie.9:52 Z powodu inwazji rosyjskiej w ciągu ostatniego tygodnia z Ukrainy uciekło milion osób - napisał na Twitterze Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców Filippo Grandi. Już wcześniej informował, że jest to "najszybszy exodus uchodźców w tym stuleciu".
9:48 Prezes UOKiK Tomasz Chróstny apeluje do przedsiębiorców i konsumentów o solidarność z Ukrainą. - Zachęcamy do akcji niekupowania produktów i usług od firm z Rosji i Białorusi. Doceniamy sieci handlowe wycofujące takie produkty ze swojej oferty. Bądźmy solidarni z Ukrainą, sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji wojskowej - mówi szef UOKiK, cytowany w oficjalnym komunikacie.

9:44 Apeluje o przemyślenie sprzedaży Węgrom części Lotosu w Gdańsku. To też jest element naszego bezpieczeństwa - poprosił były premier.

9:41 Będziemy głosować za ustawą o obronie ojczyzny, ale zrobimy wszystko, by była lepsza niż ten niedoskonały projekt. Można liczyć na opozycję w sprawach fundamentalnych - przekonywał Donald Tusk. Posłowie mają pochylić się nad tym projektem w trakcie dzisiejszego posiedzenia Sejmu.

9:38 Nigdy w ostatnich latach historia nie postawiła nas tak ostro na krawędzi. albo nie być - stwierdził lider PO, apelując o podtrzymanie prozachodniego kursu polskiego rządu.

9:37 Ten dramat nie skończy się w ciągu kilku dni czy tygodni. Na naszych oczach zmienia się cała architektura świata - ocenił Donald Tusk.

9:36 Atak Rosji na Ukrainę, na naszych przyjaciół, zmienił naszą rzeczywistość – Ukraińców, ale także Polaków, całego świata – w sposób wyjątkowo drastyczny. W takich chwilach wszyscy muszą zdać egzamin - oznajmił były premier.

9:35 Wszystkie działania, opinie i czyny muszą być nakierowane na jeden cel - bezpieczeństwo naszego państwa - przyznał lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Sejmie.

9:30 Właśnie zestrzeliliśmy nad Irpieniem rosyjski samolot myśliwski SU-30. Załoga bojowa kompleksu obrony powietrznej pracowała perfekcyjnie - oznajmił gen. broni Walerij Załużnyj, głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy.

9:27 Natomiast rzeczniczka obwodu czernihowskiego Iryna Szczukina poinformowała nadawcę Suspilne, że płonie sześć zbiorników. W każdym z nich jest po 5 tys. metrów sześciennych paliwa.

9:26 Płonie ostrzelana przez siły rosyjskie baza paliwowa w Czernihowie na północy Ukrainy - przekazały ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. W wyniku uderzenia pocisku zapalił się zbiornik oleju napędowego.

9:17 Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu, a także funkcjonariusze z innych jednostek, wspierają aktywności osób działających w punktach recepcyjnych. Pomagają organizować transport czy nieść bagaż.9:12 Na okładce magazynu "Time" pojawił się cytat prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego: "Życie zwycięży nad śmiercią, a światło nad ciemnością". Te słowa wypowiedział w trakcie debaty o napaści na Ukrainę, którą zorganizowano 1 marca w Parlamencie Europejskim.8:57 Polska jest aktualnie gotowa na odejście od importu węgla z Rosji. Jesteśmy w stanie w szybkim czasie zapewnić alternatywne źródła. Wymaga to zgody na poziomie UE, ponieważ będzie to embargo - wskazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na antenie Radia Wnet.

8:54 Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych informuje o kolejnych akcjach dezinformacyjnych na polskich portalach społecznościowych.8:51 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował nowe dane dotyczące strat, które poniosły siły rosyjskie od 24 lutego do 2 marca. Zginęło około 9 tys. ludzi, zniszczono 217 czołgów i 11 systemów przeciwlotniczych.

8:47 Spotify zamyka swoje biuro w Rosji w odpowiedzi na atak na Ukrainę - donosi agencja Reuters.

8:40 Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekazał najnowsze dane dotyczące uchodźców w Warszawie. Minionej nocy do stolicy przyjechało łącznie 3,5 tys. osób.8:37 Przez najbliższe miesiące to Polska będzie siłą rzeczy państwem "frontowym", jeżeli chodzi międzynarodową pomoc Ukrainie. Będziemy poddawani rosyjskiej dezinformacji. Dlatego apel, by szczególnie krytycznie podchodzić do nieoficjalnych informacji - stwierdził szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Paweł Soloch w programie "Siódma9".

8:35 Niemcy zatwierdziły plan wysłania na Ukrainę 2700 pocisków przeciwrakietowych - podaje Deutsche Welle, powołując się na źródła rządowe.

8:33 Masa życzliwości i morze łez i to wzmacnia nasze relacje. Tu Putin przegrywa. Był przekonany, że podzieli zachód, że będzie witany kwiatami na wschodniej Ukrainie, zerwie relacje Ukraina-zachód, a jest dokładnie na odwrót - stwierdził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na antenie Radia ZET.

8:31 Poznańskie ZOO poinformowało, jak przebiega transport zwierząt z Ukrainy.

8:28 Poseł Ołeksij Honczarenko ujawnił w mediach społecznościowych smutną historię nowonarodzonych bliźniąt. Chłopiec i dziewczynka przyszli na świat 1 marca, a 2 marca ich rodzice zginęli w trakcie ostrzału Charkowa. "Dziś te dzieci zostały osierocone, ich rodzice zginęli pod ostrzałem. To dzieje się na oczach świata", czytamy we wpisie ukraińskiego polityka. Zaznaczył, że dzieci trafiły już do rodzin zastępczych.

8:22 Nie widać na tym etapie gotowości Rosji do tego, żeby doprowadzić do zawieszenia broni - ocenił wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz na antenie RMF FM.

8:20 Rosyjscy i białoruscy sportowcy ostatecznie wykluczeni z Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w 2022 r. - podaje AFP.

8:18 Franak Viačorka, starszy doradca białoruskiej opozycjonistki Swietłany Cichanouskiej, opublikował na Twitterze nagranie, na którym widać dużą grupę rosyjskich okrętów desantowych na południowym wybrzeżu Krymu. New York Times donosi, że biuro mera Odessy potwierdziło, że rosyjskie okręty "przypływają do miasta".8:05 Minister obrony narodowej Ukrainy Oleksij Reznikow zwrócił się z apelem na Facebooku. "Nikt. Zrozum to. Nikt. Ani w Rosji, ani na Zachodzie nie wierzył, że przetrwamy tydzień. Jedynymi, którzy uwierzyli, byli ty i ja. Do 24 lutego dwie trzecie Ukraińców było pewnych, że w przypadku inwazji rosyjskiej na pełną skalę przeżyjemy. Dziś takiego zdania jest prawie 90 proc.", czytamy we wpisie.

8:00 Jak donoszą władze cerkiewne, cytowane przez agencję Interfax Ukraina, Rosjanie ostrzelali zabytkowy Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w centrum Charkowa (wschodnia Ukraina). Witraże zostały zniszczone, a okna - wybite. Z doniesień wynika, że nikt nie ucierpiał.7:53 Ambasador Polski w Ukrainie Bartosz Cichocki opublikował nowe zdjęcie na Twitterze. "Pyszne, Kijów!", czytamy w poście. Choć Kijów jest regularnie ostrzeliwany przez siły rosyjskie, to dyplomata nie opuścił placówki.7:48 Władze obwodu odeskiego przekazały, że para pobrała się w bunkrze w miejscowości Awanhard. Zaślubiny rozpoczęły się w urzędzie, ale ceremonię przerwał alarm przeciwlotniczy.7:08 Przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy pokazali nowe zdjęcia zniszczonych rosyjskich sprzętów oraz pojazdów wojskowych.

6:57 Kamera uchwyciła wybuchy w Kijowie, gdy dziennikarz kończył swoją relację na żywo. Nagranie możecie zobaczyć tutaj.

6:37 Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie poinformowała o śmierci swojej pracowniczki podczas ostrzału Charkowa. Maryna Fenina zginęła, gdy dostarczała rodzinie zapasy żywieniowe.

6:30 Jeden ze stołecznych szpitali przekazał, że szczepienia trafiających do Polski uchodźców ukraińskich zostaną znacznie ułatwione.

6:25 Stany Zjednoczone wciąż aktualizują informacje dla swoich obywateli, którzy chcieliby wydostać się z terenu Ukrainy.

Tagi:

Maria HędrzakAutor

Wydawca portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim i studentką specjalizacji Afryka i Bliski Wschód. Pasjonuje się polityką i dobrym reportażem. Badam wpływ mediów społecznościowych na współczesne stosunki międzynarodowe oraz społeczeństwo irańskie. Po godzinach prowadzę autorski podcast "Jeszcze Bliższy Wschód".

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.hedrzak@goniec.pl

Podobne artykuły

Dofinansowanie dla TVP

Wiadomości

PiS wykorzystało nieuwagę Polaków przed meczem. Jest decyzja ws. TVP

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Jacek Ozdoba o Mateuszu Morawieckim: "Konsekwencje ponosi Polska"

Czytaj więcej >
Trafiła na czarną listę Putina

Wiadomości

Trafiła na czarną listę Putina. "Nie mogę wrócić do Rosji, bo będę tam prześladowana"

Czytaj więcej >
Rosjanie mają dość wojny w Ukrainie?

Wiadomości

Rosjanie mają dość? Sondaż na zlecenie Kremla nie pozostawia złudzeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rosja zapowiada gigantyczną podwyżkę wydatków na broń. 50 proc więcej w 2023 roku

Czytaj więcej >

Wiadomości

Byliśmy na grobie matki Jarosława Kaczyńskiego. Jeden szczegół zadziwia

Czytaj więcej >